Rozwiejmy wątpliwości dotyczące segregacji odpadów

1 lipca weszła w życie nowa ustawa dotycząca gospodarki odpadami komunalnymi. Jak reformę postrzegają mieszkańcy Raciborza? Zapraszamy do zapoznania się z treścią maila, jaki został wysłany na adres naszej redakcji oraz z odpowiedzią rzecznika prasowego UM w Raciborzu. Zamieszczamy również linki do Poradnika segregacji odpadów, który zapewne pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące segregacji i postępowania z różnymi rodzajami odpadów.
"Na wiele miesięcy przed wejściem w życie nowej "ustawy śmieciowej" zostaliśmy poinformowani o konieczności wypełniania stosownych formularzy, o tym, że za 9 zł będziemy segregować odpady oraz tym, że jeśli coś zrobimy nie tak, jak urzędnicy miejscy sobie życzą, zostaniemy dotkliwie ukarani. Informacje te trafiły zapewne do każdego domu wraz z deklaracjami. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zadaniem gminy jest między innymi ustanowienie selektywnego zbierania odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe oraz odpady komunalne ulegające biodegradacji.
Wziąłem więc puszkę po napoju i ogryzek i tak uzbrojony poszedłem do pobliskiego śmietnika. Tam nie znalazłem ani pojemnika na metal, ani też pojemnika na odpady ulegające biodegradacji. Jedynie "kubły na wszystko" oraz te kolorowe na plastik, papier, szkło kolorowe i szkło białe. Z tym szkłem, to chyba trochę ponad program. Niestety do dnia wejścia obowiązku segregacji śmieci nie otrzymaliśmy informacji, jak te śmieci powinniśmy segregować. Szczególnie interesujące jest to, jak segregować śmieci, na które jeszcze nie ma pojemników, a za które już płacimy. Mieszkańcy "blokowisk" są przygotowani do rewolucji śmieciowej - płacą zapewne więcej niż wcześniej. Gminę chyba to zaskoczyło lub - co gorsze - przerosło." - napisał nasz Czytelnik.
Dla wszystkich osób, które mają wątpliwości dotyczące kwestii segregacji odpadów przedstawiamy poniżej odpowiedź magistratu przesłaną przez Anitę Tydzkiewicz-Zimałkę, rzeczniczkę UM w Raciborzu:
Oto link do najnowszego Poradnika segregacji odpadów Raciborzu, który zapewne pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące segregacji i postępowania z różnymi rodzajami odpadów.
Odpady komunalne: http://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/Odpady_komunalne.html - tabela
Aktualności: http://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/aktualnosci_lista/Poradnik-segregacji-odpadow/idn:2974.html
Ponadto nadmieniam, że w Raciborzu segreguje się śmieci od 1993 roku. Wtedy na terenie miasta pojawiły się pierwsze pojemniki do segregacji odpadów.
Racibórz jest pierwszą gminą w Polsce, która wprowadziła Systemu Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001. W ten sposób Gmina zapewniła taką organizację i zarządzanie zasobami, które pozwoliło na określenie polityki środowiskowej, umożliwiło opracowanie programu ochrony środowiska oraz jego harmonijną realizację.
Od 19 lat na terenie miasta prowadzona jest edukacja ekologiczna. Edukujemy najmłodszych w przedszkolach, szkołach i gimnazjach. Należy także zaznaczyć, że edukacja dorosłych mieszkańców Raciborza prowadzona jest przy pomocy różnych publikacji tj. ulotek, folderów, również akcji promocyjnych i konkursów o charakterze ekologicznym. Informuję, że lokalizację gniazd segregacyjnych można sprawdzić za pośrednictwem platformy Elektronicznego Systemu Informacji Miejskiej: www.esim.raciborz.pl
Jeszcze ważna informacja: Poradnik już wkrótce dostarczony zostanie do każdej nieruchomości.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany