Wszystko na temat dwujęzycznych tablic w Krzanowicach

W krzanowickim MOK-u odbyło się dziś spotkanie z profesorem Grzegorzem Januszem, ekspertem w dziedzinie zapisów Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. W trakcie spotkania poruszono tematykę tablic dwujęzycznych i mniejszości niemieckiej. - Uczmy dzieci tolerancji. Pokażmy im jak wygląda nasza kultura. Niech w końcu mniejszość będzie doceniona - mówił jeden ze słuchaczy.
Na początku spotkania prof. Grzegorz Janusz, dziekan Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przybliżył wszystkim zebranym zapis Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz objaśnił procedur związanych z wprowadzaniem praw, które ona gwarantuje. Profesor Janusz przytoczył również dane statystyczne. W latach 2002-2011 zmienił się stan gmin, w których co najmniej 20% ludności deklaruje narodowość niemiecką. W województwie opolskim gmin takich było 27, obecnie jest ich 17. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w województwie śląskim. Z przeprowadzonego dwa lata temu spisu powszechnego wynika, że w naszym województwie istnieją obecnie trzy gminy, w których minimum 20% ludności deklaruje narodowość niemiecką. Do tej pory była to tylko jedna gmina.
Obecnie odchodzi się od tworzenia osobnych tablic z innym krojem czcionki oraz innym tłem na rzecz jednej tablicy z podwójnym zapisem. W trakcie prezentacji wszyscy zgromadzeni zobaczyli jak wyglądają tablice dwujęzyczne w innych krajach Europy. Zebrani na sali goście mogli usłyszeć także wiele ciekawostek, jak tę, że sieć TESCO jako pierwsza dostrzegła możliwość i potrzebę stosowania podwójnego nazewnictwa miejscowości.
Jak wyjaśnił prelegent koszty wymiany tablic informacyjnych w zakresie nazw miejscowości ponosi Skarb Państwa, natomiast koszty utrzymania tych tablic obciążają właściciela drogi. Goście, którzy przyszli wysłuchać specjalistę w dziedzinie zapisów Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych zainteresowali się sprawą niszczenia tablic przez wandali. - Co zrobić ze sprawą niszczenia tablic? Szczerze odpowiem - nie wiem. To jest zjawisko, które często się pojawia, ale nie wiadomo z jakiej przyczyny ktoś to robi. Na szczęście tablice łatwo można wyczyścić - powiedział profesor.
Jeden ze słuchaczy zaapelował, by zacząć się szczycić tym, że należy się do mniejszości. - Traktujmy mniejszość narodową jako wartość. Nie jesteśmy przecież gorsi - apelował do zebranych słuchacz. - Uczmy dzieci tolerancji. Pokażmy im jak wygląda nasza kultura. Niech w końcu mniejszość będzie doceniona - dodał.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i TSKN Województwa Śląskiego.
Sisi
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany