Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 stycznia 201317:50

Reorganizacja Straży Granicznej. Ministerstwo ujawnia szczegóły

Reorganizacja Straży Granicznej. Ministerstwo ujawnia szczegóły - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dziś (15 stycznia br.) Piotr Stachańczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przedstawił na odprawie komendantów oddziałów Straży Granicznej decyzje dotyczące reorganizacji struktury tej formacji. Według nowej koncepcji liczba i zasięg terytorialny oddziałów Straży Granicznej będą dostosowane do realizowanych zadań odpowiednio na wewnętrznej, jak i na zewnętrznej granicy Polski. Zmiany zakładają m.in. utworzenie na południowej granicy jednego dużego oddziału Straży Granicznej - Śląsko-Małopolskiego z siedzibą w Raciborzu. W związku z reorganizacją Straży Granicznej MSW nie planuje zwolnień funkcjonariuszy.

W ramach nowej koncepcji, funkcjonariusze z reorganizowanych oddziałów będą mogli kontynuować służbę w innych placówkach Straży Granicznej lub służbach mundurowych MSW. Na samej granicy zewnętrznej UE istnieje około 1700 etatów do obsadzenia.

Funkcjonowanie Straży Granicznej od momentu przystąpienia do strefy Schengen wskazuje na konieczność dostosowania terenowych oddziałów SG do nowych zadań. Proces ten został już przeprowadzony w odniesieniu do granicy zachodniej. Dlatego też obecna reorganizacja obejmie głównie południową granicę kraju. Obecnie w ramach trzech oddziałów Straży Granicznej na południu Polski funkcjonuje 14 placówek (po reorganizacji będzie ich 11). Dla porównania na granicy zachodniej, na której przeprowadzono już proces reorganizacji, w ramach jednego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej działa 10 placówek.

MSW, analizując pod kątem ilości pracy trzy oddziały z południowej granicy, dla porównania wzięło pod uwagę już zreorganizowaną granicę zachodnią, na której funkcjonuje jeden duży oddział Straży Granicznej. Przeprowadzona analiza obciążenia zadaniami trzech oddziałów z południowej granicy kraju (śląskiego, sudeckiego i karpackiego) i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z granicy zachodniej pokazuje, że są porównywalne. Dotyczy to m.in osób zatrzymanych w trybie ustawy o cudzoziemcach, skierowanych do wojewody wniosków o wydalenie cudzoziemców z terytorium RP, skierowanych do sadu wniosków o umieszczenie cudzoziemców w areszcie w celu wydalenia lub w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców oraz wydanych decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia kraju (z okresu od 1 stycznia 2011 r. do 30 czerwca 2012).

Należy również podkreślić, że południe kraju nie jest rejonem zagrożonym nielegalną migracją, a granice z Czechami i Słowacją uznawane są za tzw. granice bezpieczne. Problem migracyjny w Polsce dotyczy bowiem przede wszystkim nielegalnej migracji z kierunku wschodniego (w szczególności przez Ukrainę i Białoruś) na zachód Europy - do Niemiec. Istotnym jest też tendencja spadkowa naruszeń przepisów związanych z nielegalną migracją osób na południu Polski.

Poza zmianami na południu kraju wprowadzona zostanie zasada, iż zasięg terytorialny oddziałów Straży Granicznej ma być dostosowany do podziału administracyjnego kraju, z wyjątkiem odpowiedzialności za całą linię brzegową z obszarami dwóch województw przyległych do linii brzegowej i części województwa warmińsko – mazurskiego, który obejmie swym zasięgiem jeden oddział SG - tj. Morski Oddział Straży Granicznej.

Z kolei objęcie województw: lubuskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego (aktualnie podzielone pomiędzy dwa oddziały) przez Nadodrzański OSG z komendą w Krośnie Odrzańskim, spowoduje właściwość terytorialną jednego komendanta oddziału do realizacji ustawowych zadań na terenie, przez który biegną dwie kluczowe autostrady tranzytowe wschód-zachód. Pozwoli to również zapewnić sprawną współpracę z kluczowym partnerem, jakim są Niemcy.

Doświadczenia z wcześniejszej reorganizacji na granicy zachodniej wskazują, że do koordynowania i nadzorowania w województwach: opolskim, śląskim i małopolskim aktualnej (10) i przyszłej (7/8) liczby placówek Straży Granicznej odpowiednia będzie jedna komenda oddziału. Nowy oddział o nazwie Śląsko-Małopolski obejmie swoim zasięgiem wskazane trzy województwa i będzie miał swoją siedzibę w Raciborzu.

Za taką lokalizacją siedziby komendy Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu przemawia m.in.: optymalna infrastruktura do zadań komendy oddziału oraz niższe roczne koszty utrzymania infrastruktury.

Zgodnie z harmonogramem reorganizacji struktur Straży Granicznej do marca br. zostanie przygotowany projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych dotyczący zniesienia i utworzenia oddziałów.

MSW wraz z Komendą Główną Straży Granicznej będzie chciało zapewnić miejsca pracy dla pracowników cywilnych z oddziałów, które będą reorganizowane. Planuje się, że większość pracowników cywilnych Straży Granicznej znajdzie zatrudnienie w innych służbach podległych resortowi. Obecnie około 2/3 pracowników cywilnych ma zagwarantowaną możliwość kontynuacji zatrudnienia. Ponadto wszelkie nieruchomości reorganizowanych oddziałów SG, o ile nie będą niezbędne w dalszej działalności formacji, zostaną zagospodarowane przez służby resortu spraw wewnętrznych lub służby z nimi współpracujące.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 sierpnia 202512:28

THE END Magicznej Plaży w Bukowie. Co dalej z terenem przy akwenie?

THE END Magicznej Plaży w Bukowie. Co dalej z terenem przy akwenie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
red., fot. R. Ambroziewicz/arch. portalu
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202517:13

Dożynki w Cyprzanowie rozpoczęły sezon świętowania plonów w gminie Pietrowice Wielkie

Dożynki w Cyprzanowie rozpoczęły sezon świętowania plonów w gminie Pietrowice Wielkie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Cyprzanów jako pierwsza wieś w gminie Pietrowice Wielkie zorganizował dziś, 16 sierpnia, tradycyjne dożynki. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną, a następnie barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miejscowości.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202520:34

MRfest 2025 rozgrzał Kuźnię Raciborską. Święto klasyki, tuningu i mocy [FOTO]

MRfest 2025 rozgrzał Kuźnię Raciborską. Święto klasyki, tuningu i mocy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

W sobotę 16 sierpnia stadion w Kuźni Raciborskiej stał się miejscem wielkiego święta motoryzacji. To właśnie tutaj odbył się MRfest 2025, czyli zlot zorganizowany przez MotoRacibórz, który przyciągnął setki pasjonatów czterech i dwóch kółek. Od godzin porannych na płycie stadionu pojawiały się samochody i motocykle, które wzbudzały podziw nie tylko swoją mocą, lecz także wyglądem.

red., fot. Kamil Kania
Reklama
Reklama
Sport16 sierpnia 202523:33

Dwa mecze, sześć punktów. Najlepszy start Unii Racibórz od wielu lat [FOTO]

Dwa mecze, sześć punktów. Najlepszy start Unii Racibórz od wielu lat [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotnie popołudnie na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu odbyło się spotkanie drugiej kolejki III grupy klasy okręgowej, w którym miejscowa Unia podejmowała Płomień Połomia.

(greh)
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202509:11

Wyciek gazu w Roszkowie – szybka interwencja strażaków

Wyciek gazu w Roszkowie – szybka interwencja strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Krzyżanowice
Aktualności17 sierpnia 202509:57

Nocny Miszmasz w SOWA Racibórz przyciągnął pasjonatów nauki

Nocny Miszmasz w SOWA Racibórz przyciągnął pasjonatów nauki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. M. Kościelniak/Muzeum w Raciborzu
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport17 sierpnia 202522:28

Historyczny debiut i wysoka wygrana Gamowa [FOTO]

Historyczny debiut i wysoka wygrana Gamowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Beniaminek z niewielkiego Gamowa, liczącego nieco ponad 400 mieszkańców, zapisał piękną kartę w historii lokalnej piłki nożnej. W spotkaniu rozegranym na boisku KS Rafako Racibórz drużyna LKS Gamów pokonała Naprzód Syrynia, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach III Ligi Śląskiej. 

(greh)
Reklama
Sport17 sierpnia 202523:37

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Za nami weekend pełen piłkarskim emocji. Do gry dołączyły kolejne zespoły. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 15.08.2025
13 sierpnia 202522:19

Nasz Racibórz 15.08.2025

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Nasz Racibórz 01.08.2025
1 sierpnia 202518:54

Nasz Racibórz 01.08.2025

Nasz Racibórz 25.07.2025
25 lipca 202509:25

Nasz Racibórz 25.07.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.