Adamie, nie wszystek umarłeś...

Dzisiaj na cmentarzu Jeruzalem pożegnano Adama Krawczyka, długoletniego kierownika USC w Raciborzu. Żegnała go nie tylko rodzina i przyjaciele, ale i współpracownicy, przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń oraz czterej prezydenci miasta Racibórz.
Adam Krawczyk był kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Raciborzu w latach 1970-2002. Dzisiaj na cmentarzu Jeruzalem żegnało go wielu, m.in. czterech prezydentów naszego miasta: Mirosław Lenk, Andrzej Markowiak, Jan Osuchowski i Jan Kuliga. Mszę pogrzebową odprawili ks. Ginter Kurowski i ks. Jerzy Jan Hetmańczyk.
- My, członkowie Rady Parafialnej, wierzymy, że przeszedłeś już ciemną dolinę i żyjesz w domu naszego Ojca. Non omnis moriar, Adamie, nie wszystek umarłeś... - mówił Roman Wielecki po mszy pogrzebowej. - Święta Monika mówiła: pochowajcie mnie gdzie chcecie, ale nie zapominajcie o mnie przy Ołtarzu Pańskim, ja o to proszę Was dla Adama - zakończył ks. Ginter Kurowski.
JaGA
Więcej o Adamie Krawczyku...
Pan Adam Krawczyk Był ósmym kierownikiem USC od powstania tej instytucji i wejścia w życie ustawy Bismarcka w 1875r. Pierwszego ślubu udzielił 4 kwietnia 1970r., a ostatniego 28 grudnia 2001 r. W sumie przez prawie 32 lata osobiście udzielił 9 196 ślubów, w tym 299 ślubów zagranicznych; m.in. z Ukrainy, Włoch, Francji. RFN (byłego), NRD (byłego), ZSRR (byłego), Czech, Kambodży, Iranu, Macedonii, Nigerii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Australii, Argentyny, Szwecji, Norwegii, Libanu, Egiptu, Hiszpanii, Belgii, Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Węgier oraz Japonii ( konkordatowy).
Był organizatorem wielu uroczystości jubileuszowych. Ponownie witał w USC 392 pary małżeńskie, które obchodziły "Złote Gody" czyli jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. W trakcie swojej kariery nadał 277 imion.
Jego osobowość, duże zaangażowanie w pracy, a także wielka życzliwość i kultura osobista były powodem do kształtowania pozytywnego wizerunku urzędnika państwowego, a później samorządowego zarówno w oczach mieszkańców naszego miasta, jak i gości przybywających na uroczystości odbywające się w USC.
Godnie reprezentował miasto będąc doradcą Dyrektora Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w trakcie opracowywania nowych przepisów prawnych o aktach stanu cywilnego. W czasie dyskusji nad ratyfikacją Konkordatu między RP a Stolicą Apostolską, z polecenia Dyrektora Wydziału Obywatelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opracował uwagi do art. l0 Konkordatu na Ogólnopolską Konferencję Prawników Polskich w Katowicach organizowaną przez Sąd Najwyższy i Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Działał w Towarzystwie Rozwoju Rodzin i był także współredaktorem gliwickiej gazety "Technik USC." '
Z uwagi na dużą wiedzę i wieloletnie doświadczenie zawodowe był angażowany jako wykładowca na seminariach i kursach kwalifikacyjnych organizowanych dla kierowników oraz młodszej kadry pracowników USC.
Podczas swej długoletniej pracy został wielokrotnie odznaczony: w 1975r. Odznaką "Zasłużony dla Województwa. Opolskiego", w 1976r. Srebrną Odznaką " Zasłużony dla Województwa Katowickiego", w 1978r. Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1981 r. Złotą Odznaką "Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego", w 1984r. Złotym Krzyżem Zasługi" i Medalem 40-lecia PRL, a w 1986r. odznaczeniem "Zasłużony Pracownik Państwowy" oraz w 2002 roku tytułem "Zasłuzony Dla Miasta Raciborza"
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany