Skarby pokazane w Muzeum

Tegoroczny sezon wystawienniczy w Muzeum wieńczy otwarta wczoraj wyjątkowa wystawa archeologiczna. Badacze pokazali znaleziska z wykopalisk, jakie prowadzono w Raciborzu w ostatnich latach. To wyjątkowa okazja zobaczenia, jakie skarby kryje ziemia.
Racibórz, sięgający swoimi korzeniami średniowiecza, dawna stolica Górnego Śląska, to raj dla archeologów. Na przełomie XIII/XIV w. był badziej ludny od Opola. Miasto odwiedzali kupcy, działały tu warsztaty rzemieślnicze, odbywały się targi, a na ostrogskim zamku rezydował władca i jego dwór. Trudno się więc dziwić, że archeolodzy co rusz natrafiają na ciekawe znaleziska. Wykopaliska prowadzone są w ramach tzw. nadzorów w trakcie inwestycji. Prawo wymaga, by każdy teren, na którym ma stanąć nowy obiekt, został przebadany przez archeologów.
- To nam daje znakomity wgląd w dzieje miasta - mówi zadowolony z tegorocznego sezonu szef raciborskich badaczy, Romuald Turakiewicz. Bez wątpienia największym odkryciem tego roku są zachowane relikty bramy odrzańskiej, na które natrafiono podczas przebudowy ul. Odrzańskiej. Archeolodzy odsłaniali jej fundamenty przez prawie całe wakacje. Usytuowanie bramy pokazują dziś kolorowe kostki w nowopołożonym bruku.
Na wystawie można również obejrzeć znaleziska z pl. Targowego, który dawniej zajmował dziedziniec klasztoru dominikanów p.w. św. Jakuba, z ulicy Mickiewicza-Zborowej (jest tu teraz galeria Zborowa) oraz Solnej-Browarnej (obecnie budynek mieszkalny firmy ZRB Kampka). Ich katalog obejmują naczynia codziennego użytku, narzędzia, ozdoby, wyroby z metalu i monety. Większość prezentowanych eksponatów została już zakonserwowana. Perłą wśród nich jest na pewno akwamanila - rytualne naczynko znalezione przy ul. Zborowej. Ekspozycji towarzyszą fotosy dokumentujące postęp prac.
Warto odwiedzić Muzeum choćby w niedzielne dopołudnie. Wystawa czynna jest w budynku przy ul. Gimnazjalnej.
Przed otwarciem wystawy Raciborska Telewizja Kablowa zaprezentowała film o Muzeum, nakręcony na zlecenie placówki celem prezentacji w innych telewizjach w regionie. Produkcja jest dziełem Jarosława Buckiego, Adriana Szczypińskiego oraz Marcina Siwka. Będzie ją można wkrótce obejrzeć na portalu goraciborz.pl
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany