Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 kwietnia 202617:16

Kim była Gabriele von Thun und Hohenstein? Biblioteka zaprasza na spotkanie z Jonaszem Milewskim

Kim była Gabriele von Thun und Hohenstein? Biblioteka zaprasza na spotkanie z Jonaszem Milewskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Poznaj niezwykłą historię śląskiej arystokratki, milionerki, przyjaciółki cesarzowej Sisi, właścicielki kopalń, hut, kamienic i rozległych ziem w Polsce, która mimo zawieruchy dwóch wojen, utraty majątku, bliskich i pozycji społecznej, nie przestała żyć z godnością, honorem i troską o drugiego człowieka… Raciborska biblioteka zaprasza 15 kwietnia na spotkanie z autorem książki „Dobra Pani w złym świecie” – Jonaszem Milewskim.

Jonasz Milewski urodził się w 1992 roku w Cieszynie. Jest absolwentem dziennikarstwa i autorem powieści, opowiadań oraz publikacji genealogicznych. W 2020 roku wydał obszerną publikację "Historia rodzin Latzel i Mojeścik", która była zwieńczeniem jego wieloletnich poszukiwań przodków. Beletrystycznie zadebiutował w 2022 roku powieścią "Nonkonformista". W czerwcu 2025 roku wydał drugą powieść – "Dobra Pani w złym świecie", poświęconą Gabriele von Thun und Hohenstein – jedynej niemieckojęzycznej arystokratce, która pozostała po II wojnie światowej na Śląsku Cieszyńskim, godząc się na życie bez środków do życia, mając do dyspozycji mały pokoik w jednej z cieszyńskich kamienic.

Historia hrabiny Gabriele von Thun und Hohenstein jest świadectwem tego, że nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach można ocalić godność, mądrość serca i wewnętrzną niezłomność. Arystokratka, która niegdyś budowała szpitale, szkoły i niosła realną pomoc innym, doświadczyła wojen, upokorzeń i zdrad. W 1945 roku została wywłaszczona przez Sowietów i skazana na bezdomność. Przez dwanaście lat żyła w nędzy, a mimo to zachowała godność i człowieczeństwo. Była jedyną niemiecką arystokratką, która została w komunistycznej Polsce. Jej los staje się lustrem, w którym widzimy, że nawet pośród chaosu świata można ocalić własną wartość i że empatia nie jest oznaką słabości, lecz źródłem prawdziwej siły.

Spotkanie odbędzie się w środę 15 kwietnia o godz. 18:00 w Bibliotece w Raciborzu przy ul. Kasprowicza 12. Wstęp wolny!

Autor: Biblioteka Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport23 maja 202600:49

Przyjechali na ścięcie, wyjechali z punktem. Niespodzianka przy Srebrnej [FOTO]

Przyjechali na ścięcie, wyjechali z punktem. Niespodzianka przy Srebrnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Po szalonym i momentami bardzo chaotycznym meczu Unia Racibórz zremisowała z LKS Gamów. Spotkanie miało dwa zupełnie różne oblicza - od ofensywnych akcji i zwrotów sytuacji po fragmenty bardzo mętnej, rwanej gry. Ostatecznie kibice zobaczyli aż sześć goli i emocje do samego końca.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport22 maja 202607:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Sport23 maja 202621:10

Bój o utrzymanie z ogromnymi emocjami. Buk Rudy wywozi bezcenne punkty z Markowic [FOTO]

Bój o utrzymanie z ogromnymi emocjami. Buk Rudy wywozi bezcenne punkty z Markowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie LKS 07 Markowice z Bukiem Rudy miało wszystko, czego można spodziewać się po meczu o ogromną stawkę. Były nerwy, walka o każdy metr boiska, groźne sytuacje pod obiema bramkami, kontuzja wymagająca interwencji pogotowia oraz emocje, które udzieliły się także kibicom.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Nasz Racibórz 15.05.2026
14 maja 202617:48

Nasz Racibórz 15.05.2026

Nasz Racibórz 01.05.2026
29 kwietnia 202618:04

Nasz Racibórz 01.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.