Claus Ogerman – muzyka i życie. Spotkanie w raciborskim Muzeum

17 października 2025 roku w Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1 odbyło się wyjątkowe wydarzenie poświęcone Clausowi Ogermanowi – wybitnemu kompozytorowi, aranżerowi i dyrygentowi rodem z Raciborza. Spotkanie pod hasłem „Claus Ogerman – muzyka i życie” połączyło wykłady, prezentacje oraz mini-recital, przybliżając uczestnikom bogaty dorobek i życiorys artysty. Inicjatorem był Michał Fita, inicjatywę wsparł Urząd Miasta i Muzeum.
W raciborskim muzeum, zarówno na miejscu, jak i online, pojawili się znakomici goście. Wśród nich znaleźli się Christian Kellersmann – producent muzyczny i muzykolog z Berlina, prof. dr hab. Jakub „Kuba” Stankiewicz – pianista i dziekan Wydziału Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także włoscy muzycy Mauro Grossi i Matteo Bizzarri, którzy uczestniczyli w wydarzeniu w formie zdalnej.
Spotkanie miało formę wykładów i prezentacji poświęconych twórczości Ogermana oraz jego wpływowi na muzykę współczesną. Jednym z najciekawszych punktów programu był mini-recital w wykonaniu Kuby Stankiewicza, który zaprezentował interpretacje wybranych kompozycji raciborzanina.
Wydarzenie stało się doskonałą okazją do głębszego poznania dorobku jednego z najważniejszych muzyków XX wieku. Uczestnicy mogli przekonać się, jak twórczość Clausa Ogermana – artysty o międzynarodowej renomie – wciąż inspiruje kolejne pokolenia muzyków na całym świecie.





















































![Międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich U20 w Raciborzu [FOTO] Międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich U20 w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780778813dsc-1366-.jpg)
![Nędza zatrzymuje lidera. Mszana przegrywa po golu Grzesika [FOTO] Nędza zatrzymuje lidera. Mszana przegrywa po golu Grzesika [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780654458photo-17-z-77-.jpg)




![Derby bez historii. Studzienna przyjechała w dziesiątkę i nie wyszła na drugą połowę [FOTO] Derby bez historii. Studzienna przyjechała w dziesiątkę i nie wyszła na drugą połowę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780776999gre06883-.jpg)






![Piknik rodzinny w Zawadzie Książęcej. Dzień Dziecka z teatrem, animacjami i atrakcjami dla najmłodszych [FOTO] Piknik rodzinny w Zawadzie Książęcej. Dzień Dziecka z teatrem, animacjami i atrakcjami dla najmłodszych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780814118photo-20-z-62-.jpg)

![Dziewczęta po raz pierwszy na InPost Cup. Drugi dzień turnieju za nami [FOTO] Dziewczęta po raz pierwszy na InPost Cup. Drugi dzień turnieju za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780789027photo-96-z-306-.jpg)
















![Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1780822735photo-74-z-79-.jpg)




Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany