Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 czerwca 202511:15

Wizyta delegacji Banku Światowego okazją do podsumowania funkcjonowania zbiornika Racibórz Dolny w czasie powodzi

Wizyta delegacji Banku Światowego okazją do podsumowania funkcjonowania zbiornika Racibórz Dolny w czasie powodzi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kluczowa rola zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny dla ochrony mieszkańców trzech województw położonych poniżej, jego funkcjonowanie w czasie piętrzenia wód rzeki Odry, operacja odprowadzenia wód z czaszy zbiornika po ustabilizowaniu się przepływów w korycie rzeki – to tylko niektóre z zagadnień, jakie Wody Polskie przybliżyły w czasie study visit przedstawicielom Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Banku Światowego) na terenie tego obiektu hydrotechnicznego.

- Miło Państwa przywitać na terenie zbiornika, który odegrał tak ważną rolę w czasie wrześniowej powodzi w ubiegłym roku. Pracownicy tego obiektu hydrotechnicznego w czasie piętrzenia wód powodziowych pozostawali w pracy przez 24h na dobę. Odpowiadali za funkcjonowanie zbiornika i przebieg zdarzeń. Za sprawą ich pracy zbiornik stał się międzynarodowym bohaterem i od września 2024 r. jest obecny w przestrzeni publicznej, budząc powszechną ciekawość i zainteresowanie – rozpoczęła spotkanie Joanna Kopczyńska, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- Cieszymy się, że obecnie możemy być świadkami sprawnego działania zbiornika. To co dotychczas obserwowaliśmy jako projekt, w tej chwili jest w pełni funkcjonującą infrastrukturą. Dzisiejsza wizyta pozwoli nam lepiej zrozumieć tę ważną rolę zbiornika dla całej Polski. Wiele doświadczeń z realizacji tego projektu może stanowić przykład i wzorzec dla kolejnych takich przedsięwzięć na całym świecie. Zarazem stanowi on idealne uzasadnienie realizacji dużych i dobrze zaplanowanych inwestycji – przyznał Sameh Wahba, Dyrektor Regionalny Banku Światowego.

W czasie spotkania zwrócono uwagę na złożone aspekty realizacji inwestycji i duży stopień komplikacji na każdym etapie przedsięwzięcia. Jak zauważyli przedstawiciele Banku Światowego, działanie zbiornika i jego skuteczność w pełni uzasadniają potrzebę realizacji tego projektu. Podkreślono, że ukończenie zadania potwierdza także dobrą współpracę wielu instytucji, w tym lokalnego samorządu. Wizyta studyjna stała się także okazją do przedstawienia wniosków z poszczególnych etapów realizacji zbiornika, w tym także w zakresie perspektyw i horyzontów czasowych finansowania tego rodzaju projektów.

Uczestnicy wizyty zobaczyli sterownię zbiornika, skąd rozpościera się widok na czaszę obiektu. To zarazem miejsce, z którego prowadzone jest sterowanie pracą zbiornika. W czasie wizyty w terenie zaprezentowano m.in. Budowlę Przelewowo-Spustową – jeden z najważniejszych elementów inwestycji, maszynownię, Upust do Odry Miejskiej, zapory zbiornika i drogi techniczne. Spotkanie zdominował temat powodziowego piętrzenia wód i pracy obiektu w tym czasie.

Całkowity koszt budowy zbiornika Racibórz Dolny wyniósł 1 995 176 677 zł. Inwestycja powstała przy współfinansowaniu m.in. ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Banku Światowego).

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Joanna Kopczyńska – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Sameh Naguib Wahba – the World Bank Regional Practice Director of the Planet Department (Agriculture, Climate Change, Environment, Social Development, Water) Winston Yu – ECA Practice Manager for Water, Mahwash Wasiq–Task - Team Leader Projektu OVFMP i Szefowa obecnego Projektu Ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, Johannes Widmann - Senior Operations Officer, The World Bank Office in Warsaw, Joanna Mclean Masic – Planet - Infrastructure, and Digital Program Leader. Polską stronę reprezentowali: Marcin Jarzyński – Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach, Jan Grygier – Zastępca Dyrektora Wód Polskich w Gliwicach ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, Marcin Nowak – Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach, Ewa Ochman – Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Gliwicach oraz Dominik Glenc – Kierownik Obiektów Hydrotechnicznych Zbiornik Racibórz Dolny oraz Polder Buków. Ponadto w wizytacji uczestniczyli przedstawiciele Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły: Aneta Drożdż, konsultant Biura Koordynacji Projektu ds. kontroli finansowej, Janusz Stanisławski, konsultant Biura Koordynacji Projektu ds. zarządzania środowiskiem orazAugustyn Bombała – były Kierownik BWP w Raciborzu.

Autor: inf. prasowa Wody Polskie, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.07.2025
25 lipca 202509:25

Nasz Racibórz 25.07.2025

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.