Wielkopiątkowe klekotanie w Sudole. Tradycją zainteresowała się TVP [FOTO i WIDEO]
![Wielkopiątkowe klekotanie w Sudole. Tradycją zainteresowała się TVP [FOTO i WIDEO] Wielkopiątkowe klekotanie w Sudole. Tradycją zainteresowała się TVP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1744980683img-5856-.jpg)
W samo południe Wielkiego Piątku ulice Sudola znów rozbrzmiały dźwiękiem kołatek. Stary zwyczaj klekotania nie tylko nie zanika, ale zyskuje nowych uczestników – dzieci i młodzież kontynuują dziedzictwo swoich dziadków i pradziadków. W tym roku wydarzenie przyciągnęło uwagę Telewizji Polskiej.
Sudół, dzielnica Raciborza, pielęgnuje tradycję, która od pokoleń gromadzi lokalną społeczność w szczególnym czasie Triduum Paschalnego. Wielkopiątkowe klekotanie to zwyczaj, który nie tylko łączy pokolenia, ale i podkreśla wyjątkowy charakter tego dnia.
Dokładnie w południe, jak co roku, spod plebanii parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Sudole wyruszył pochód z kołatkami. Trasa prowadziła przez całą wieś – od kościoła do krzyża przy wylocie na Bojanów, dalej do krzyża przy Studziennej, aż po trzeci mostek. Dawniej klekotali wyłącznie chłopcy, dziś do tradycji dołączają także dziewczyny. Wszyscy maszerują z drewnianymi kołatkami, które symbolicznie zastępują milczące w Wielki Piątek kościelne dzwony.
– W Wielki Czwartek dzwony zostały zawiązane, dlatego dzisiaj zamiast nich słychać nasze kołatki – mówią uczestnicy. – Klekotamy na znak zmartwychwstania. To nasza rodzinna tradycja. Nasi rodzice i dziadkowie też chodzili.
Wielkopiątkowe klekotanie to nie tylko manifestacja przywiązania do wiary, ale też wyraz wspólnoty. Przemierzając wieś, uczestnicy zatrzymują się przy przydrożnych krzyżach i są częstowani słodyczami przez mieszkańców.
Choć Sudół jest wyjątkowym miejscem dla tego obrzędu, klekotanie odbywa się również w innych miejscowościach powiatu raciborskiego – między innymi w Borucinie i Bolesławiu. Mimo upływu lat zwyczaj ma się dobrze i – jak pokazują kolejne pokolenia – ma przed sobą przyszłość. W tym roku wydarzenie zostało dostrzeżone przez Telewizję Polską, która przyjechała, by zarejestrować to niezwykłe świadectwo lokalnej tradycji.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany