Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 marca 202511:32

Historia męki Chrystusa w sztuce ludowej. Spotkanie w raciborskim Muzeum

Historia męki Chrystusa w sztuce ludowej. Spotkanie w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Miłośnicy historii i sztuki zgromadzili się 27 marca w Muzeum w Raciborzu, by w ramach cyklu „Czwartek z zabytkami” poznać wyjątkowe dzieła sztuki ludowej. W czasie Wielkiego Postu zaprezentowano zbiory ukazujące ostatnie chwile życia Chrystusa – od modlitwy w Ogrojcu, przez mękę, aż po śmierć na krzyżu. O eksponatach i ich znaczeniu opowiedziała etnograf Julita Ćwikła.

Tematy sakralne od wieków dominowały w sztuce ludowej, a sceny pasyjne zajmowały w niej szczególne miejsce. Twórcy ludowi podejmowali motywy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, wyrażając je w różnych technikach – malarstwie na szkle, olejnych obrazach na płótnie, rzeźbie oraz popularnych w pierwszej połowie XX wieku oleodrukach, które masowo trafiały do wiejskich domów.

Podczas spotkania zaprezentowano m.in. „Modlitwę w Ogrojcu” – oleodruk przedstawiający moment samotnej modlitwy Jezusa przed pojmaniem, a także „Jezusa Nazareńskiego” (Ecce Homo), olej na płótnie ukazujący Chrystusa ubiczowanego i ukoronowanego cierniem. Wśród eksponatów znalazła się również płaskorzeźba przedstawiająca twarz Chrystusa odbitą na chuście św. Weroniki – motyw znany jako Veraikon.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła rzeźba „Trzeci upadek pod krzyżem”, inspirowana XVIII-wieczną barokową figurą z kaplicy Trzeciego Upadku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie zabrakło także rzeźb Jezusa Frasobliwego – przedstawiających Chrystusa zmęczonego i pogrążonego w zadumie przed wykonaniem wyroku. Pokazano również sceny Ukrzyżowania w malarstwie na szkle i płótnie, a także Pietę – wizerunek Maryi trzymającej martwego Jezusa, uwieczniony w XIX-wiecznej rzeźbie oraz malarstwie na szkle.

Spotkanie zwieńczyła prezentacja rzeźby ludowej z pierwszej połowy XX wieku, przedstawiającej Grób Pański. Eksponaty te ukazują charakterystyczne cechy sztuki ludowej – prostą formę, symboliczny przekaz i emocjonalne ujęcie religijnych motywów. Choć uznawana za naiwną, wciąż budzi uznanie za swoją autentyczność i siłę wyrazu, co potwierdziła liczna obecność uczestników wydarzenia.

Autor: fot. M. Kościelniak/Muzeum w Raciborzu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 lipca 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W nadchodzący weekend po raz kolejny będzie się wiele działo. Sprawdź, co wydarzy się w Raciborzu i okolicy w najbliższych dniach i zdecyduj, gdzie się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.