Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 marca 202511:32

Historia męki Chrystusa w sztuce ludowej. Spotkanie w raciborskim Muzeum

Historia męki Chrystusa w sztuce ludowej. Spotkanie w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Miłośnicy historii i sztuki zgromadzili się 27 marca w Muzeum w Raciborzu, by w ramach cyklu „Czwartek z zabytkami” poznać wyjątkowe dzieła sztuki ludowej. W czasie Wielkiego Postu zaprezentowano zbiory ukazujące ostatnie chwile życia Chrystusa – od modlitwy w Ogrojcu, przez mękę, aż po śmierć na krzyżu. O eksponatach i ich znaczeniu opowiedziała etnograf Julita Ćwikła.

Tematy sakralne od wieków dominowały w sztuce ludowej, a sceny pasyjne zajmowały w niej szczególne miejsce. Twórcy ludowi podejmowali motywy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, wyrażając je w różnych technikach – malarstwie na szkle, olejnych obrazach na płótnie, rzeźbie oraz popularnych w pierwszej połowie XX wieku oleodrukach, które masowo trafiały do wiejskich domów.

Podczas spotkania zaprezentowano m.in. „Modlitwę w Ogrojcu” – oleodruk przedstawiający moment samotnej modlitwy Jezusa przed pojmaniem, a także „Jezusa Nazareńskiego” (Ecce Homo), olej na płótnie ukazujący Chrystusa ubiczowanego i ukoronowanego cierniem. Wśród eksponatów znalazła się również płaskorzeźba przedstawiająca twarz Chrystusa odbitą na chuście św. Weroniki – motyw znany jako Veraikon.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła rzeźba „Trzeci upadek pod krzyżem”, inspirowana XVIII-wieczną barokową figurą z kaplicy Trzeciego Upadku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nie zabrakło także rzeźb Jezusa Frasobliwego – przedstawiających Chrystusa zmęczonego i pogrążonego w zadumie przed wykonaniem wyroku. Pokazano również sceny Ukrzyżowania w malarstwie na szkle i płótnie, a także Pietę – wizerunek Maryi trzymającej martwego Jezusa, uwieczniony w XIX-wiecznej rzeźbie oraz malarstwie na szkle.

Spotkanie zwieńczyła prezentacja rzeźby ludowej z pierwszej połowy XX wieku, przedstawiającej Grób Pański. Eksponaty te ukazują charakterystyczne cechy sztuki ludowej – prostą formę, symboliczny przekaz i emocjonalne ujęcie religijnych motywów. Choć uznawana za naiwną, wciąż budzi uznanie za swoją autentyczność i siłę wyrazu, co potwierdziła liczna obecność uczestników wydarzenia.

Autor: fot. M. Kościelniak/Muzeum w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.