Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 marca 202512:24

PONE można łączyć z Czystym Powietrzem. Racibórz wspiera termomodernizację

PONE można łączyć z Czystym Powietrzem. Racibórz wspiera termomodernizację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zmiana uchwały w sprawie Programu Ograniczania Niskiej Emisji była 20 marca tematem dyskusji na komisji gospodarki Rady Miasta.

– WFOŚiGW nie będzie już udzielał pożyczek na wymianę źródeł ciepła na kotły gazowe. Wprowadzamy jednak nowe źródło – wysokosprawne kotły na biomasę. Chcemy także wrócić do dotowania termomodernizacji, szczególnie w przypadku kompleksowych inwestycji. Nie wykluczamy też finansowania termomodernizacji budynków, w których źródło ciepła zostało już wymienione. Co ważne, dotacje z PONE mogą być łączone z rządowym programem Czyste Powietrze – powiedziała Jolanta Bujalska, zajmująca się obsługą programu w raciborskim magistracie.

PROJEKT UCHWAŁY

Radny Roman Wałach dopytywał o szczegóły dotyczące nowych kotłów. – Są to urządzenia o wysokiej sprawności spalania i niskiej emisji cząstek stałych – wyjaśniła J. Bujalska.

Swoją opinię wyraził także radny Henryk Mainusz. – Mam swój dom i nie chciałbym, żeby teraz coś zamontować, a za chwilę musieć to zmieniać. Kilka lat temu pytałem, czemu dopuszczamy gaz, skoro cały Zachód preferuje biomasę. Wywołało to wtedy lawinę śmiechu. Ktoś, kto buduje nowy dom, musi liczyć się z kosztami montażu odpowiedniego urządzenia. Ale co z ludźmi mieszkającymi w starych domach? Mamy im powiedzieć, że muszą wyłożyć 60 tysięcy złotych, bo ich źródło ciepła nie spełnia norm? – pytał radny.

Naczelnik Piotr Glapa podkreślił, że PONE nie zmusza nikogo do wymiany źródła ciepła, a jedynie oferuje dofinansowanie. – Gaz nadal cieszy się popularnością, ale brak finansowania wynika nie tylko z powodów ekologicznych, lecz także politycznych – wyjaśnił.

Radny Marian Czerner zwrócił uwagę na możliwe zmiany w polityce ekologicznej. – Gaz wciąż jest popularny, ale wkrótce za jego spalanie będziemy musieli dopłacać w ramach ETS2. Czy podobny los nie czeka biomasy? – zastanawiał się.

Jolanta Bujalska odpowiedziała, że obecnie ograniczenia dotyczące kotłów na paliwa stałe regulują zapisy tzw. uchwały antysmogowej, która mówi o granicznych terminach wymian tych kotłów, urządzenia które posiadają 5 klasę mogą zgodnie z tą uchwałą być użytkowane i nie mają narzuconego terminu wymiany. Zgodnie z zapisami uchwały ograniczenia dotyczą również kominków, które to powinny na dzień dzisiejszy spełniać wymagania ekoprojektu.

Radny Mainusz zwrócił uwagę na problem jakości paliwa. – Pellet to sklejka różnych materiałów i jest dopuszczony, a klocek drewna, z którego powinien się składać, jest zabroniony. Chciałem też zapytać, czym będzie ogrzewany miejski zasób? – dociekał.

– Kotły na biomasę będą dopuszczone jedynie w zabudowie jednorodzinnej. W budynkach wielorodzinnych stosowane będą maty grzewcze, promienniki i inne formy ogrzewania elektrycznego. Widzimy duże zainteresowanie promiennikami wśród mieszkańców – odpowiedziała J. Bujalska.

Radny Mainusz wyraził jednak obawy dotyczące stanu infrastruktury. – Jak wszyscy w bloku założą promienniki, to kable powinny się rozgrzać do czerwoności, a wieczorem ludzie będą siedzieć bez prądu. W wielu kamienicach nie wymienia się nawet okien, a my myślimy o pompach ciepła. Ludzie wciąż korzystają z wychodków na podwórkach, a my wybiegamy w daleką przyszłość – komentował.

Naczelnik Glapa przyznał, że niektóre unijne rozwiązania mogą być problematyczne dla części mieszkańców. – Obecnie zostawiamy to, co możemy, mając świadomość, że dla niektórych odbiorców może to być niewystarczające – zaznaczył.

Radny Roman Wałach wskazał na absurdalność niektórych regulacji. – Ktoś ma kominek, własne drewno, bo pielęgnuje sad, ale nie może go spalić w kominku, tylko musi przerobić na biomasę. Martwimy się o 5% sprawności kominka, zamiast skupić się na realnych problemach – mówił.

Ostatecznie uchwałę poddano pod głosowanie. Pięciu radnych było za, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny. Dokument uzyskał pozytywną opinię komisji.

Autor: (greh), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie17 lipca 202522:30

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia

Zielony szpital przyszłości już działa w Raciborzu. To energetyczna rewolucja w służbie zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

- Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu przeszedł spektakularną metamorfozę. Dzięki zakończonej właśnie kompleksowej modernizacji energetycznej stał się jednym z najbardziej zaawansowanych i samowystarczalnych obiektów medycznych w Polsce. Inwestycja warta ponad 37 milionów złotych to nie tylko nowoczesność i ekologia, ale również realne oszczędności sięgające nawet 200 tysięcy złotych miesięcznie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.