Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 lipca 202409:38

Odeszła Krystyna Lubos, dyrygent chóru im. J. Rogera z Rud

Odeszła Krystyna Lubos, dyrygent chóru im. J. Rogera z Rud - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w środę 24 lipca br. zmarła prof. Krystyna Lubos, która przez 35 lat dyrygowała rudzkim chórem im. Juliusza Rogera. Pogrzeb śp. Krystyny Lubos odbędzie się we wtorek, 30 lipca o godz. 12:00 w Bazylice w Rudach. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się modlitwą różańcową o godz. 11:00. Po Mszy Świętej uczestnicy udadzą się na cmentarz, gdzie spocznie ciało zmarłej. Rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia w tym trudnym czasie. 

Krystyna Lubos, dyrygentka chóru im. Juliusza Rogera w latach 1983-2018, była osobą zawsze aktywną, łączącą pracę zawodową i społeczną z życiem rodzinnym. Jako matka trójki dzieci doskonale godziła wszystkie obowiązki, nie zaniedbując żadnej z tych sfer.

Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie chóralistyki Stefana Stuligrosza oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury symfonicznej Karola Stryji. Pracując jako doktor habilitowana na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, wychowała wielu znakomitych dyrygentów, w tym m.in. jednego z absolwentów, który został rektorem Akademii Muzycznej w Warszawie - Bogdana Golę. Prowadziła także wykłady na Uniwersytecie w Ostrawie.

Za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej była pięciokrotnie nagradzana przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Pełniąc funkcję adiunkta II stopnia, łączyła pracę zawodową z pracą w Filharmonii ROW, gdzie była asystentką dyrygenta oraz muzykiem orkiestrowym. Prowadziła koncerty symfoniczne i popularne, a nagranie prawykonania "Fantazji na chór i orkiestrę, fortepian i głos solowy" znajduje się w archiwum wilii "Atma" Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Prof. Lubos uczestniczyła również w I Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Kierowała muzycznie Akademickim Zespołem Tańca Politechniki Śląskiej "Dąbrowiacy", który był ambasadorem kultury polskiej na wielu estradach Europy, dwukrotnie w Ameryce, zdobywając najwyższe wyróżnienia. Z zespołem nagrała audycje radiowe oraz obrazy obrzędowe dla TV Katowice. Opracowała polskie pieśni i tańce narodowe oraz ludowe z regionu krakowskiego i śląskiego, a także przygotowała Zespół "Katowice" do Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Studentów w Sosnowcu.

Do 2018 roku prowadziła Chór im. Juliusza Rogera w Rudach, z którym nagrała dwie audycje dla Polskiego Radia Katowice w cyklu "Nasze chóry śpiewają". Pod jej dyrygenturą zespół wykazywał niezwykłą aktywność koncertową. Oprócz koncertów krajowych występował w Czechach, Niemczech, a część zespołu brała udział w pielgrzymce chórów śląskich do Watykanu. Chór koncertował na otwarciu "Europejskich dni dziedzictwa kultury" w Rudach oraz na IV Ogólnopolskiej Sesji Naukowej "Juliusz Roger a tradycje śląskie" w Rybniku. Zdobył także wysokie lokaty na kolejnych edycjach Festiwalu Chórów do słów J. von Eichendorffa, czterokrotnie nagrodzony nagrodą Grand Prix, oraz na Festiwalu Chórów Górnośląskich DFK w Raciborzu.

Krystyna Lubos przez 20 lat prowadziła również chór "Seraf" z Rybnika, który pod jej dyrekcją zdobył wiele nagród na krajowych festiwalach. Chór koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Republice Czeskiej, na Litwie oraz w Chorwacji. Wraz z chórem przygotowała partię wokalną do IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz utworów Wojciecha Kilara: "Exodus", "Victoria" i "Angelus". Chór nagrał dwie płyty. Oba chóry współpracowały ze sobą, wymieniając doświadczenia.

Śledząc działalność prof. Krystyny Lubos oraz jej zaangażowanie w ruch amatorski, należy podkreślić jej talent organizatorski. Zmobilizowała chóry do pracy charytatywnej poprzez cykl koncertów "Śladami Juliusza Rogera". Kontynuując dzieło wielkiego społecznika, patrona chóru, organizowała koncerty dla pacjentów szpitali i domów opieki.

Krystyna Lubos założyła Raciborską Orkiestrę Kameralną, której była pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Zorganizowała również kilka edycji Festiwalu Pieśni im. Juliusza Rogera oraz Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski jego imienia na opracowanie pieśni z jego zbioru.

Niekwestionowany jest dorobek i osiągnięcia dyrygenckie Krystyny Lubos. Wzbogacała repertuar chóru, obejmujący utwory od muzyki dawnej do współczesnej, wykazując się precyzją i wymagającą pracą. Była osobą skromną, nie przepadającą za zbędnym blichtrem, traktującą amatorów z profesjonalizmem, wprowadzając coraz ambitniejszy repertuar o wysokim stopniu trudności. Dzięki jej opiece, zespół osiągał wysoki poziom, co doceniali specjaliści, dostrzegając jego walory brzmieniowe i klarowność interpretacji.

Krystyna Lubos została uhonorowana wieloma nagrodami indywidualnymi i odznaczeniami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Minister Kultury Rzeczpospolitej Polskiej Waldemar Dąbrowski przyznał jej Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury". W 2011 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę im. Stanisława Moniuszki, a z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złoty Krzyż Zasługi. Dwukrotnie nominowana do nagrody "Mieszko", w 2013 roku obchodziła Benefis 30-lecia pracy artystycznej z chórem im. Juliusza Rogera oraz 50-lecie pracy artystycznej. 26 stycznia 2014 roku została laureatką nagrody Mieszko A.D. 2013 w kategorii twórczość artystyczna - muzyka. W 2022 roku otrzymała z rąk prezesa Dawida Bartodzieja tytuł Honorowego Dyrygenta chóru im. Juliusza Rogera.

Prof. Krystyna Lubos na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy mieli przyjemność obcować z jej talentem i pasją do muzyki.

źródło: rudy24.pl

Autor: źródło: rudy24.pl, fot. arch. portalu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 grudnia 202411:22

Dwie poranne kolizje na drogach powiatu

Dwie poranne kolizje na drogach powiatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Aktualności13 grudnia 202407:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Kolejny weekend adwentu dostarczy wielu ciekawych doznań. Sprawdź, co będzie działo się w Raciborzu i okolicy, i gdzie warto się wybrać.

red.
Aktualności12 grudnia 202419:07

Mieli zwiedzać Hiszpanię, a pracowali w Polsce

Mieli zwiedzać Hiszpanię, a pracowali w Polsce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Nasz Racibórz 22.11.2024
22 listopada 202410:23

Nasz Racibórz 22.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.