Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 lipca 202409:38

Odeszła Krystyna Lubos, dyrygent chóru im. J. Rogera z Rud

Odeszła Krystyna Lubos, dyrygent chóru im. J. Rogera z Rud - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w środę 24 lipca br. zmarła prof. Krystyna Lubos, która przez 35 lat dyrygowała rudzkim chórem im. Juliusza Rogera. Pogrzeb śp. Krystyny Lubos odbędzie się we wtorek, 30 lipca o godz. 12:00 w Bazylice w Rudach. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się modlitwą różańcową o godz. 11:00. Po Mszy Świętej uczestnicy udadzą się na cmentarz, gdzie spocznie ciało zmarłej. Rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia w tym trudnym czasie. 

Krystyna Lubos, dyrygentka chóru im. Juliusza Rogera w latach 1983-2018, była osobą zawsze aktywną, łączącą pracę zawodową i społeczną z życiem rodzinnym. Jako matka trójki dzieci doskonale godziła wszystkie obowiązki, nie zaniedbując żadnej z tych sfer.

Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie chóralistyki Stefana Stuligrosza oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury symfonicznej Karola Stryji. Pracując jako doktor habilitowana na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, wychowała wielu znakomitych dyrygentów, w tym m.in. jednego z absolwentów, który został rektorem Akademii Muzycznej w Warszawie - Bogdana Golę. Prowadziła także wykłady na Uniwersytecie w Ostrawie.

Za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej była pięciokrotnie nagradzana przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Pełniąc funkcję adiunkta II stopnia, łączyła pracę zawodową z pracą w Filharmonii ROW, gdzie była asystentką dyrygenta oraz muzykiem orkiestrowym. Prowadziła koncerty symfoniczne i popularne, a nagranie prawykonania "Fantazji na chór i orkiestrę, fortepian i głos solowy" znajduje się w archiwum wilii "Atma" Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Prof. Lubos uczestniczyła również w I Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Kierowała muzycznie Akademickim Zespołem Tańca Politechniki Śląskiej "Dąbrowiacy", który był ambasadorem kultury polskiej na wielu estradach Europy, dwukrotnie w Ameryce, zdobywając najwyższe wyróżnienia. Z zespołem nagrała audycje radiowe oraz obrazy obrzędowe dla TV Katowice. Opracowała polskie pieśni i tańce narodowe oraz ludowe z regionu krakowskiego i śląskiego, a także przygotowała Zespół "Katowice" do Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Studentów w Sosnowcu.

Do 2018 roku prowadziła Chór im. Juliusza Rogera w Rudach, z którym nagrała dwie audycje dla Polskiego Radia Katowice w cyklu "Nasze chóry śpiewają". Pod jej dyrygenturą zespół wykazywał niezwykłą aktywność koncertową. Oprócz koncertów krajowych występował w Czechach, Niemczech, a część zespołu brała udział w pielgrzymce chórów śląskich do Watykanu. Chór koncertował na otwarciu "Europejskich dni dziedzictwa kultury" w Rudach oraz na IV Ogólnopolskiej Sesji Naukowej "Juliusz Roger a tradycje śląskie" w Rybniku. Zdobył także wysokie lokaty na kolejnych edycjach Festiwalu Chórów do słów J. von Eichendorffa, czterokrotnie nagrodzony nagrodą Grand Prix, oraz na Festiwalu Chórów Górnośląskich DFK w Raciborzu.

Krystyna Lubos przez 20 lat prowadziła również chór "Seraf" z Rybnika, który pod jej dyrekcją zdobył wiele nagród na krajowych festiwalach. Chór koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Republice Czeskiej, na Litwie oraz w Chorwacji. Wraz z chórem przygotowała partię wokalną do IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz utworów Wojciecha Kilara: "Exodus", "Victoria" i "Angelus". Chór nagrał dwie płyty. Oba chóry współpracowały ze sobą, wymieniając doświadczenia.

Śledząc działalność prof. Krystyny Lubos oraz jej zaangażowanie w ruch amatorski, należy podkreślić jej talent organizatorski. Zmobilizowała chóry do pracy charytatywnej poprzez cykl koncertów "Śladami Juliusza Rogera". Kontynuując dzieło wielkiego społecznika, patrona chóru, organizowała koncerty dla pacjentów szpitali i domów opieki.

Krystyna Lubos założyła Raciborską Orkiestrę Kameralną, której była pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Zorganizowała również kilka edycji Festiwalu Pieśni im. Juliusza Rogera oraz Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski jego imienia na opracowanie pieśni z jego zbioru.

Niekwestionowany jest dorobek i osiągnięcia dyrygenckie Krystyny Lubos. Wzbogacała repertuar chóru, obejmujący utwory od muzyki dawnej do współczesnej, wykazując się precyzją i wymagającą pracą. Była osobą skromną, nie przepadającą za zbędnym blichtrem, traktującą amatorów z profesjonalizmem, wprowadzając coraz ambitniejszy repertuar o wysokim stopniu trudności. Dzięki jej opiece, zespół osiągał wysoki poziom, co doceniali specjaliści, dostrzegając jego walory brzmieniowe i klarowność interpretacji.

Krystyna Lubos została uhonorowana wieloma nagrodami indywidualnymi i odznaczeniami Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Minister Kultury Rzeczpospolitej Polskiej Waldemar Dąbrowski przyznał jej Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury". W 2011 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę im. Stanisława Moniuszki, a z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złoty Krzyż Zasługi. Dwukrotnie nominowana do nagrody "Mieszko", w 2013 roku obchodziła Benefis 30-lecia pracy artystycznej z chórem im. Juliusza Rogera oraz 50-lecie pracy artystycznej. 26 stycznia 2014 roku została laureatką nagrody Mieszko A.D. 2013 w kategorii twórczość artystyczna - muzyka. W 2022 roku otrzymała z rąk prezesa Dawida Bartodzieja tytuł Honorowego Dyrygenta chóru im. Juliusza Rogera.

Prof. Krystyna Lubos na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy mieli przyjemność obcować z jej talentem i pasją do muzyki.

źródło: rudy24.pl

Autor: źródło: rudy24.pl, fot. arch. portalu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.