Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

Wyjątkowy Gość – Witold Szczygieł

Witold Szczygieł, historyk i pasjonat dawnych uzbrojeń, znany jest również jako opiekun Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych, których dzieje bada. Od lat regularnie odwiedza Racibórz, gdzie przyjaźni się z miejscowym płatnerzem, Robertem Stefanowskim. Obaj panowie byli gośćmi nocnego zwiedzania zamku, podczas którego podzielili się swoją wiedzą o perskim, osmańskim i polskim uzbrojeniu z czasów triumfów husarii. Warto zaznaczyć, że raciborski zamek może poszczycić się jedną z najbogatszych kolekcji uzbrojenia w Polsce. W. Szczygieł pamięta zamek, kiedy był w ruinie. Jest pod ogromnym wrażeniem odbudowy i renowacji z ostatnich lat.

Historia Królewskiego Dzwonu Zygmunta

Rodzina Witolda Szczygła od kilkuset lat pełni funkcję dzwonników w wawelskiej katedrze. W trakcie zwiedzania, Szczygieł przybliżył zgromadzonym historię Królewskiego Dzwonu Zygmunta oraz codzienne obowiązki związane z jego obsługą. Ta część programu przyciągnęła uwagę miłośników historii, prowokując też do zadawania pytań.

Tajemne przejście pod Odrą

Głównym tematem nocnego zwiedzania było tajemne przejście pod Odrą. Jak wynika z kartograficznych przekazów z połowy XIX wieku, tunel ten prowadził z zamku do klasztoru dominikanek, który dziś pełni funkcję Muzeum i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wicedyrektor i przewodnik zarazem, Grzegorz Wawoczny, opowiedział o historii tego przejścia i oprowadził gości po jego trasie. Uczestnicy mogli zejść do podziemi gotyckiej baszty, gdzie przejście brało swój początek.

Akcenty gwarowe i regionalne stroje

Zwiedzanie urozmaiciły również akcenty gwarowe. Karolina Koczy, zamkowa przewodniczka, przywdziała na tę okazję morawski strój ludowy i opowiedziała w śląskiej gwarze o księciu Mieszku I Plątonogim. To nowatorskie podejście spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników. Karolina zebrała sporo braw.

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku to nie tylko podróż w przeszłość, ale również unikalna okazja do poznania historii i tradycji tego wyjątkowego miejsca. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji uczestniczyć w tym wydarzeniu, warto zaplanować wizytę na kolejne edycje.

Autor: fot. Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności20 czerwca 202508:27

Pytania o obwodnicę Raciborza i siedem pięter w centrum miasta

Pytania o obwodnicę Raciborza i siedem pięter w centrum miasta  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Wyjątkowo we wtorek, 17 czerwca, odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Zmiana podyktowana była wypadającą w czwartek uroczystością Bożego Ciała. W trakcie zgromadzenia radni pochylili się nad uchwałami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców.

(greh)
Reklama
Aktualności20 czerwca 202511:05

DW 919. Mercedes zjechał do rowu i uderzył w drzewo

DW 919. Mercedes zjechał do rowu i uderzył w drzewo - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 czerwca 202508:15

Duży spadek liczby dzieci w przedszkolach, w Studziennej chcą zakazać używania smartfonów

Duży spadek liczby dzieci w przedszkolach, w Studziennej chcą zakazać używania smartfonów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

To jedne z tematów, jakie poruszono w środę, 18 czerwca, w sali kolumnowej raciborskiego magistratu, gdzie odbyło się XIII posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja20 czerwca 202511:54

Magia baśni na scenie MDK. Dziecięce talenty oczarowały publiczność [FOTO]

Magia baśni na scenie MDK. Dziecięce talenty oczarowały publiczność [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środowy wieczór, 18 czerwca 2025 roku, sala widowiskowa Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu wypełniła się po brzegi miłośnikami teatru. Wszystko za sprawą Grupy Teatralnej Czwarta Ściana II, która zaprezentowała dwa wyjątkowe spektakle – „Calineczkę” na motywach baśni Hansa Christiana Andersena oraz „Latarenkę” inspirowaną tekstem Izabeli Degórskiej.

Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności20 czerwca 202522:15

Mumia z Raciborza w innym wymiarze. Muzeum szykuje atrakcję na ekspozycji

Mumia z Raciborza w innym wymiarze. Muzeum szykuje atrakcję na ekspozycji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

14 czerwca 2025 roku w Muzeum w Raciborzu odbyła się wyjątkowa konferencja naukowa w ramach Europejskich Dni Archeologii. Wydarzenie było poświęcone najnowszym badaniom nad egipską mumią Dżed-Amonet-Ius-Anch, znajdującą się w zbiorach muzeum. Do tematu nawiązuje relacja TVP 3, w której Muzeum zapowiada nowość w prezentacji egipskiego zabytku.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:41

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Nasz Racibórz 30.05.2025
29 maja 202517:46

Nasz Racibórz 30.05.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.