Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lipca 202418:18

Wakacyjna joga w raciborskiej Bibliotece. Zacznijmy od oddechu

Wakacyjna joga w raciborskiej Bibliotece. Zacznijmy od oddechu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

3 lipca odbyły się w Bibliotece Racibórz pierwsze z czterech zaplanowanych na lipiec warsztatów jogi. Tematem pierwszego spotkania na macie była „Joga i oddech”, warsztat łączący ćwiczenia fizyczne z treningiem mentalnym. Zajęcia poprowadziła Patrycja Chomiczewska, joginka i trenerka, współpracująca z Biblioteką w Raciborzu przy realizacji projektu „Biblioteka z pasją”.

Joga i oddech: Klucz do równowagi

Świadomy i swobodny oddech jest jednym z najważniejszych narzędzi w kontroli emocji i panowaniu nad stresem. W praktyce jogi połączenie ruchu i oddechu jest podstawową umiejętnością, a techniki pranajamy są nieodłącznym elementem wielu sesji jogi. Pranajama to technika kontrolowanego oddychania, która pomaga uspokoić umysł, zwiększyć koncentrację i poprawić ogólne samopoczucie.

Warsztaty z Patrycją Chomiczewską

Podczas pierwszych warsztatów z Patrycją Chomiczewską, uczestnicy mieli okazję ćwiczyć różne techniki oddechowe, które mogą być stosowane zarówno w codziennym życiu, jak i podczas praktyki jogi. Wśród nich znalazły się m.in.:

Oddech pudełkowy: Technika polegająca na równomiernym wdychaniu, zatrzymywaniu oddechu, wydychaniu i ponownym zatrzymywaniu oddechu przez określony czas. Każda faza oddechu trwa tyle samo, co pomaga w uspokojeniu układu nerwowego.

Oddechowe espresso: Krótkie, intensywne wdechy i wydechy, które mają na celu szybkie zwiększenie poziomu energii i koncentracji.

Trening relaksacyjny Jacobsona: Technika polegająca na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni, przy jednoczesnej kontroli oddechu. Jest to skuteczna metoda na redukcję napięcia mięśniowego i psychicznego.

Spotkanie rozpoczęło się od sekwencji Powitania Słońca, która jest dynamiczną serią pozycji, mających na celu rozgrzanie ciała i przygotowanie go do dalszych ćwiczeń. Reszta zajęć odbyła się w pozycjach siedzących i leżących, co sprzyjało głębokiemu relaksowi i koncentracji na oddechu.

Znaczenie jogi w życiu codziennym

Joga jest praktyką, która ma wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Regularne ćwiczenia jogi mogą poprawić elastyczność, siłę, równowagę i ogólne samopoczucie. Ponadto, techniki oddechowe i medytacyjne, które są integralną częścią jogi, pomagają w zarządzaniu stresem, poprawiają koncentrację i promują poczucie spokoju.

Patrycja Chomiczewska, która prowadzi warsztaty, jest doświadczoną instruktorką, która z pasją dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami. Jej podejście do jogi jest holistyczne, łączące aspekt fizyczny z mentalnym, co sprawia, że jej zajęcia są nie tylko treningiem ciała, ale i umysłu.

Kolejne warsztaty w Bibliotece Racibórz

Biblioteka Racibórz zaplanowała kolejne warsztaty jogi na lipiec, które będą kontynuacją pierwszego spotkania. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić techniki oddechowe, medytacyjne oraz różne style jogi. Takie inicjatywy pokazują, że biblioteka to nie tylko miejsce do czytania książek, ale również przestrzeń do rozwijania pasji i dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne.

Warsztaty jogi w Bibliotece Racibórz to doskonała okazja dla mieszkańców, aby zacząć swoją przygodę z jogą, poprawić swoje samopoczucie i nauczyć się technik, które mogą pomóc w codziennym życiu. Dzięki takim inicjatywom biblioteka staje się miejscem spotkań, edukacji i wsparcia dla lokalnej społeczności.

Kolejna joga w bibliotece odbędzie się 10 lipca o godzinie 17.00 i będzie poświęcona praktyce Powitania Słońca.

Szczegóły na stronie Biblioteki: https://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/3376-biblioteka-z-pasja--powitanie-slonca---warsztaty-jogi-z-patrycja-chomiczewska.html

Prosimy o przyniesienie własnych mat

Warsztaty Joga w bibliotece są przeznaczone zarówno dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na macie, jak i dla zaawansowanych praktykujących. Każdy znajdzie coś dla siebie, a regularna praktyka pozwoli na rozwój zarówno fizyczny, jak i mentalny.

Projekt „Biblioteka z Pasją” realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Racibórz 2023/2024.

Autor: opr. GCW, źródło. MiPBP, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.