Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 czerwca 202418:16

Leśne Spotkania na nowe stulecie – wydarzenie naukowo-edukacyjne w Rudach

Leśne Spotkania na nowe stulecie – wydarzenie naukowo-edukacyjne w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Ile zastosowań ma drewno? Na czym polega zrównoważona gospodarka leśna? Jak funkcjonuje przedsiębiorstwo Lasy Państwowe: 100 lat temu, teraz i w przyszłości?

Na teren Pocysterskiego Zespołu Klasztorno- Pałacowego w Rudach, w setną rocznicę powstania Polskich Lasów Państwowych, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, zaprasza w dniach 28-29 czerwca br. mieszkańców regionu, do udziału w wydarzeniu „Leśne spotkania na nowe stulecie”.

Przez ostatnie 100 lat, Lasy Państwowe zarządzają wspólnym majątkiem Polaków – lasami które zajmują niemal 1/3 powierzchni kraju. Od zakończenia II wojny światowej do 2022 r. lesistość z 20,8% wzrosła o 2,8 ml ha do 29,7%. W tej chwili na jednego Polaka przypada 0,25 ha lasu. Dla lasu to zaledwie jedno pokolenie drzew, dla leśników kilka generacji ciężkiej pracy.

Okrągły jubileusz jest okazją do pokazania osiągnięć, trudności i klęsk żywiołowych z jakimi borykają się leśnicy, a także wyzwań, które stoją przed leśnikami w dobie zmian klimatu. - Zmiany klimatu i ekstremalne zjawiska, które się z tym wiążą i które mają wpływ na ekosystem leśny, będą tematem konferencji naukowej z udziałem prof. dr hab. Andrzeja Grzywacza – wybitnego specjalisty z SGGW w Warszawie, prof. dr hab. inż. Jerzego Szwagrzyka oraz prof. dr hab. inż. Jarosława Sochy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Wsparcie naukowców w naszym zawodzie jest bardzo ważne, szczególnie teraz gdy stoimy przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z zmianami klimatu – mówi Robert Pabian dyrektor Regionalne Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Konferencja jest przeznaczona dla kadry zarządzającej w RDLP w Katowicach oraz zaproszonych gości. 

- Równie ważna jest wymiana doświadczeń i dyskusja nad wnioskami wynikającymi z długoletniej walki z skutkami klęsk żywiołowych, które w szczególnym stopniu dotknęły Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. To co osiągnęliśmy w odnowieniu lasu po pożarze sprzed 35 lat będziemy oglądać w trakcie wyjazdu studyjnego dla przedstawicieli 38 Nadleśnictw gospodarujących w strukturze Regionalnej Dyrekcji w Katowicach. Pokażemy także szkółkę kontenerową w Nędzy. Wykorzystana tam metoda produkcji sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym z mikoryzą, pozwoliła odnieść sukces w odnowieniu pożarzyska – tłumaczy Tomasz Pacia Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

28 czerwca (piątek) w godzinach od 15.00 do 19.00 i 29 czerwca (sobota) w godzinach od 12.00 do 18.00 leśnicy zapraszają mieszkańców regionu do parku Zespołu Klasztorno- Pałacowego w Rudach, gdzie odkryją tajniki codziennej pracy.

W strefie drewna przygotowane będzie stanowisko do odbiórki drewna, zaprezentowane będą wyroby z drewna w tym biżuteria, oraz makieta z grą strategiczną pt.: Gospodaruj lasem przez 100 lat.

Jak działa najnowocześniejszy w Europie system ochrony przeciwpożarowej, oraz do czego w lasach wykorzystuje się drony, zobaczyć będzie można w strefie p.poż. Strefa ochrony lasu pokaże m.in. jak ogranicza się populację owadów zagrażających trwałości lasu za pomocą pułapek feromonowych.

W strefie hodowli lasu, zaprezentuje się wyłuszczarnia nasion i szkółka kontenerowa w Nędzy. Będzie można obejrzeć grzyby mikoryzowe pod mikroskopem. Przykłady sukcesów leśników w ochronie przyrody: odbudowanie populacji żubra i restytucja głuszca, zaprezentują Nadleśnictwa Kobiór i Wisła.

Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy leśne a także stanowisko Straży Leśnej z samochodem i quadem. Nie zbraknie także miejsca do dyskusji – w specjalnie przygotowanym namiocie leśnicy będą odpowiadali na pytania odwiedzających.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 lipca 202416:17

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek

Na kąpielisku w Olzie utonął 18-latek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red./KPP Wodzisław Śl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Reklama
Aktualności19 lipca 202416:40

Olimpijskie lato z raciborską biblioteką

Olimpijskie lato z raciborską biblioteką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.