Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 czerwca 202413:11

Jacek Wojciechowicz powołał swoich zastępców

Jacek Wojciechowicz powołał swoich zastępców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ponad miesiąc po ślubowaniu prezydent Jacek Wojciechowicz powołał w końcu zastępców. Pierwszym wiceprezydentem został Michał Kuliga, drugim Małgorzata Rudnicka-Głowińska.

- To optymalny skład - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Wojciechowicz. - Zagramy na full - dodał. Wiceprezydent Rudnicka-Głowińska ma się zająć nieruchomościami, a konkretnie szukaniem i przygotowaniem terenów inwestycyjnych, tak by wzmocnić potencjał gospodarczy miasta. Michał Kuliga będzie miał pod sobą m.in. oświatę. Co do restrukturyzacji sieci szkół zapewnił, że jeśli temat zostanie podjęty, to będzie szeroko konsultowany w środowisku, podobnie jak np. zagospodarowanie placu Długosza.

Prezydent Wojciechowicz przypomniał, że budżet jest w fatalnej kondycji, skrojony nie na 12 a 8 miesięcy, a decyzje zapadały w wąskim gronie poprzednich prezydentów. Pełen raport o stanie finansów miasta zostanie przedstawiony na sesji 19 czerwca.

Ciąg dalszy pod wideo

Kim są nowi wiceprezydenci?

46-letnia Małgorzata Rudnicka-Głowińska od września 2019 r. kierowała Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Raciborzu. Wcześniej kierowniczka referatu gospodarki nieruchomościami w Kietrzu, poprzednio pracowniczka sektora bankowego, a jeszcze wcześniej wieloletnia urzędniczka w raciborskim ratuszu. Zajmowała się też pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Nowa wiceprezydent to absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach o specjalizacji Gospodarka Nieruchomościami, Gospodarka Miejska i Regionalna, uczestniczka specjalistycznych szkoleń i seminariów z zakresu zarządzania i obrotu nieruchomościami, ekspert wizażu nieruchomości.

40-letni Michał Kuliga to absolwent resocjalizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest terapeutą sprawców przemocy w rodzinie oraz trenerem treningu zastępowania agresji. Dotąd wicedyrektor ds. opieki i wychowania w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kuźni Raciborskiej, radny, syn byłego prezydenta Raciborza Jana Kuligi (1990-1994), u którego wiceprezydentem był obecny prezydent Jacek Wojciechowicz. Mama, Halina Rycerz-Kuliga, od lat prowadzi Stowarzyszenie PERSONA na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego w Raciborzu. Pasją Michała Kuligi, mieszkańca Ostroga jest sport - bieganie i kolarstwo.

W 2017 r. po raz pierwszy zdobył mandat radnego miejskiego, zwolniony przez Michała Wosia. Wygrał wtedy z Alanem Wolnym, dziś wiceprzewodniczącym Rady Miasta. W wyborach w 2024 r. startował z listy Razem dla Raciborza. Miał 837 głosów - to drugi wynik po Dariuszu Polowym.

Michał Kuliga, szefujący obecnie komisji gospodarki miejskiej, ochrony środowiska i bezpieczeństwa publicznego, będzie musiał złożyć mandat radnego miejskiego. Przypadnie on kolejnemu na liście z największym poparciem, czyli Piotrowi Klimie (69 l). To oznacza, że wieloletni radny, w poprzedniej kadencji szef komisji rozwoju gospodarczego, zagorzały krytyk D. Polowego, wróci na forum raciborskiego samorządu.

Pierwotne przymiarki zakładały, że po wygranej Jacka Wojciechowicza fotele wiceprezydentów obejmą przedstawiciele Razem dla Raciborza oraz Koalicji 15 Października. Objęcie funkcji wiceprezydenta wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami. Nie wszyscy pracodawcy chcą udzielić urlopu na czas sprawowania funkcji. Nie można posiadać udziałów w spółkach kapitałowych, prowadzić działalności gospodarczej lub zasiadać w zarządach. Nie można też łączyć tego stanowiska z mandatem radnego.

Na giełdzie nazwisk pojawiał się Michał Kuliga (początkowo miał zrezygnować, zgodził się w drugim podejściu), Tomasz Cofała (obecnie przewodniczący Rady Powiatu z Razem dla Ziemi Raciborskiej, przed ogłoszeniem kandydatury Jacka Wojciechowicza brany pod uwagę jako kandydat na prezydenta Raciborza, odmówił objęcia fotela wiceprezydenta), Alan Wolny (lider miejskiej listy Koalicja 15 Października - Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, został wiceprzewodniczącym Rady Miasta) oraz Anna Kobierska-Mróz, naczelniczka Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta w Raciborzu, radna powiatu głubczyckiego (ma objąć fotel starosty głubczyckiego, co oznacza rozstanie z pracą w Raciborzu).

Aktualny regulamin organizacyjny Urzędu Miasta i schemat podziału kompetencji

aaa

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Aktualności14 lipca 202416:07

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO]

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Powiat:

Budowa nowego mostu w rejonie Łubowic-Grzegorzowic do Ciechowic w gminie Nędza to kluczowy projekt infrastrukturalny, mający na celu zastąpienie obecnej przeprawy promowej. Most, który łączył Grzegorzowice i Ciechowice, istniał do 1945 roku, kiedy to został zniszczony podczas działań wojennych i nigdy nie został odbudowany.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Aktualności14 lipca 202415:47

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO]

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Dziś, 14 lipca, Fundacja Gniazdo, opiekująca się ruinami pałacu von Eickstedt, zorganizowała już piąty zlot pojazdów zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji z całego regionu, oferując niezapomnianą podróż w przeszłość. Stare samochody, motocykle oraz maszyny rolnicze można było podziwiać wzdłuż ogrodzenia i na dziedzińcu pałacu, gdzie zaprezentowano około 150 maszyn.

(waw)
Reklama
Aktualności14 lipca 202410:32

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Humorystyczny spektakl uliczny w nurcie Nowego Cyrku o tytule "Co to za cyrki?" w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Ludyczny można było obejrzeć wczoraj, 13.07., na raciborskim Rynku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama
Aktualności15 lipca 202409:44

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Witwicki / arch. UM w Gliwicach
Aktualności14 lipca 202417:46

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO]

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu po raz trzeci stało się areną niezapomnianych wyzwań i przygód podczas kolejnej edycji Biegu Zwiadowcy - Przetrwać w Arboretum. 14 lipca 2024 roku entuzjaści ekstremalnych biegów mieli okazję sprawdzić swoje siły i wytrzymałość na trasach pełnych przeszkód i błota, gdzie dodatkowym elementem była konieczność noszenia karabinu AK47. Na starcie stanęło 84 zawodników.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.