Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 maja 202418:24

Szkolny zespół antysmogowy odwiedził raciborskie Arboretum

Szkolny zespół antysmogowy odwiedził raciborskie Arboretum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Czy wiedzieliście, że jedna dorosła sosna produkuje tlen niezbędny do życia dla trzech osób oraz usuwa w ciągu dnia tyle CO₂, ile emitują dwa domy jednorodzinne, a 1 ha lasu produkuje 700 kg tlenu w ciągu doby i ta ilość jest wystarczająca na dobowe zapotrzebowanie na tlen dla 2500 osób?

Takie informacje oraz wiele innych ciekawostek poznał Raciborski Zespół Antysmogowy na zajęciach i warsztatach w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Lekcja pn. „Drzewa - dlaczego są ważne dla świata przyrody i ludzi” została poprowadzona w terenie przez dyrektor ABM, panią Elżbietę Skrzymowską dla uczestników SZA ze Szkoły Podstawowej nr 15 oraz Szkoły Podstawowej „Słonecznej Kraina”.

Wydarzenie odbyło się w poniedziałek (13.05.2024 r.). Oprócz zajęć w terenie zadaniem dzieci było również posprzątanie lasu ze śmieci pozostawionych przez licznych odwiedzających.

Lekcja była bogata w ciekawostki i podstawowe informacje poparte bezpośrednim kontaktem z przyrodą. Dzieci uczestnicząc w warsztatach dydaktycznych, pozyskały praktyczną wiedzę dotyczącą różnic występujących pomiędzy gatunkami drzew oraz krzewów, poznały, jakie nasiona są wytwarzane przez poszczególne odmiany oraz jakie zwierzęta żywią się ich owocami. W każdym zakątku ścieżki czekały na młodych uczestników tzw. leśne memory, które poprzez grę i zabawę pozwoliły utrwalić zdobytą wiedzę. Punktem docelowym zajęć był niezwykły pomnik przyrody zwany „Racibuk”. Jest to buk pospolity purpurowy, który swoją wielkością i koroną w odcieniach czerwieni zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach zajęć.

Dzieci wspólnie zastanawiały się, które gatunki drzew produkują najwięcej tlenu oraz które spośród nich pochłaniają najwięcej cząsteczek stałych. Po dokładnej analizie cech poszczególnych odmian okazało się, że najwięcej tlenu produkują drzewa liściaste, a dokładnie buk pospolity, bo aż 1,1 kg na 1 m² powierzchni liścia na sezon wegetacyjny. Niewiele mu ustępują takie gatunki jak klon, dąb, lipa i jesion. A co z drzewami iglastymi? Otóż ustalono, że produkują trochę mniej tlenu, za to ich charakterystyczne igły zatrzymują pyły unoszące się w powietrzu. Dzieje się tak, gdyż igły są pokryte specjalnym lepiącym się woskiem, do którego przyklejają się szkodliwe dla zdrowia pyły.

Oprócz praktycznych informacji i ciekawostek na temat drzew dzieci dowiedziały się, które ptaki są nazywane leśnymi deweloperami, po co żukom są kulki z łajna oraz jak rozróżniać muchomory od grzybów jadalnych. Nauczyły się również rozróżniać ślady pozostawione przez dziki i sarny.

Celem kolejnego spotkania było uświadomienie dzieciom ze Szkolnego Zespołu Antysmogowego jaką rolę pełni las oraz jakie skutki niesie za sobą jego zaśmiecanie. Podczas zajęć uczestnicy uzbierali dużą ilość śmieci w tym szkła, które pozostawione na terenie lasu niesie za sobą niebezpieczeństwo, jakim jest pożar.

Bez drzew, które produkują tlen i bez czystego powietrza nie byłoby nas i życia.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 maja 202411:32

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności20 maja 202414:35

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnicy, jaka przetoczyła się wczoraj, 19.05., na powiatem raciborskim odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP.

red., fot. OSP Strzybnik, (greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 maja 202400:03

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Zdzisława Matysiaka (na zdj. z pucharem) kojarzy z pewnością wielu lokalnych piłkarzy, zarówno tych starszych jak i nieco młodszych. Doświadczony arbiter prowadził bowiem przez wiele lat spotkania na boiskach w regionie. Niestety, pana Zdzisława nie zobaczymy już na boisku w roli rozjemcy. W niedzielę, 19 maja zakończył sędziowską karierę.

(greh)
Aktualności20 maja 202411:26

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Nędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.