Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 maja 202414:34

Spektakl familijny BEBOKI jesienią w RCK

Spektakl familijny BEBOKI jesienią w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza 29 września (niedziela) o godz. 16.00 do RCK RDK przy ul. Chopina 21 na spektakl familijny "BEBOKI".

Pierwszy i jedyny spektakl familijny o Bebokach z Katowic - dla widzów od 6 roku życia do nieskończoności…

Zapraszamy Was do odbycia niezapomnianej podróży w głąb dziecięcej wyobraźni. Przeżyjecie z nami niezwykłą przygodę w kątach dziecinnego pokoju, ajnfartach starych kamienic oraz czeluściach kopalnianych korytarzy. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, nie tylko dotyczących bebokowego życia. Zabierzemy Was w podróż sentymentalną, która stanie się pretekstem do opowiedzenia młodym Widzom o śląskich tradycjach i kulturze.

Dziesięcioletnia Hania, którą łączy niezwykła więź emocjonalna ze zmarłą babcią, zaprosi Was do swojego świata. Ta wrażliwa, uparta i odważna dziewczyna zrobi wszystko, aby uratować swoich bliskich!

Jej pokój zamieszkują dwa sympatyczne i nieco nieokiełznane stworzenia – Beboki. Jorguś i Elska. Ten niespotykany duet, przeciwnych charakterów potrafi rozładować każdą napiętą sytuację i sprawić, by na naszych twarzach zawitał szczery uśmiech.

Beboki to spektakl minimalistyczny w formie, ale niezwykle wyrazisty poprzez wykorzystanie odniesień do malarstwa Grzegorza Chudego. To są BEBOKI Grzesia, one wyszły z jego obrazów więc te światy zostały ze sobą połączone, tworzą pewnego rodzaju jedność. Oglądanie spektaklu, to nie lada gratka dla wszystkich miłośników malarstwa i świetna okazja do zabaw w poszukiwanie kontekstów nie tylko w obrazie, ale również treści, nawiązujących do twórczości artysty.

Po śląsku:

Prezyntujōm piyrszy i jedyny na Ślōnsku familijny tyjater ô bebokach z Katowic. Beboki to familijny tyjater skerowany do cołkich familijōw i absolutnie wszyskich pokolyń.

Pytōmy Wos piyknie na niysamowito rajza w głōmb dziecinnyj fantazyje. Przeżyjecie z nami niyzwyczajno przigoda we sztyrech kōntach dziecinnyj izby, ajnfartach starych kamiynic, a w czeluściach grubskich chodnikōw. Poszukōmy ôdpowiedzi na moc ciekawych pytań, niy ino tych, co sie tykajōm bebokowego żywobycio. Porwiymy wos na syntymyntalno rajza, skuli keryj pudzie tyż co pedzieć modym widzōm ô ślōnskich tradycyjach a kulturze. Do swojigo świata weźnie Wos Hania, co jij je dziesiyńć i co durś mo niyzwyczajno, serdeczno wiyńź ze swojōm ōmōm, chocioż ōma już pōminyła. Ta czuło, uparto i ôdważno dziouszka zrobi wszysko, coby uretować tych, kerym przaje. W jeji izbie miyszkajōm dwa sympatyczne, chocioż trocha rojbrowate straszki - Beboki. Przekludziyły sie sam z piwnice i znodły do sia kōnt we szranku. Ewald je trocha bojōnczka, rod sie lyni i żodnymu niy chce zawodzać. Straszno ś niego słodko dziurka - jak ino uwidzi maszkety, to zaroz sie robi ôdważny choby lew. Zaś Elska marzi ô tym, coby wylyź ze ćmoka i skamracić sie z ludziami. Pozornie filuje na dziouszka i ino czeko na przileżytoś, coby wylyź ze swojij kryjōwki. Tyn cudaczny duet blank inkszych karakterōw poradzi rozladować kożdo szpana - jak beboki dowajōm sie do boznōw i do chaje, ciynżko sie niy ôśmioć!

Przigoda zaczyno sie ôd tragicznyj nowiny ô tōmpniyńciu na grubie. Tatulka i inkszych grubiorzi przisuło, trwo dramatyczno retōnkowo akcyjo. Dziouszka i jeji nowe kamraty ruszajōm tatulkowi na retōnek. Czeko ich dugo wyprawa niy ino pod ziymia, ale nojsamprzōd w głōmb włosnego serca. Przidzie im wejzdrzeć prosto w ôczy wszyskim swojim lynkōm, ale tyż nojwiynkszymu postrachowi ôd Bebokōw - złyj i ôkrutnyj Heksie.

Na bina wkludzōmy beboki, a ś nimi pora inkszych, ciekawych postaci ze ślōnskij mitologije. Na mietle bydzie furgać Heksa, grubōm bydzie regyrować Skarbnik, a w nojciynższyj godzinie trefiymy sie z tym istnym, ô kerym, wierzimy, żodyn roz żeście jeszcze niy słyszeli... Beboki z Katowic to przedstawiynie minimalistyczne w formie, ale naprowda bystre i niy do zapōmniynio - a to skuli prziwołanio estetyki ôbrazōw ôd Grzegorza Chudego. Beboki ôd Grzesia, co powylazowały z ôbrazōw, łōnczōm sie i kuplujōm ich światy we ôsobliwo całość. Tyn tyjater to je rzodko przileżytoś do wszyskich miyłośnikōw malōnkōw, coby poszukań kōntekstōw twōrczości ôd artysty tak w ôbrazie, jak i we treści. Chocioż baśniczka dzieje sie na Gōrnym Ślōnsku i patrzi propagować tradycyje ôd naszego regiōnu, po prowdzie je uniwersalno, klasyczno i leko - a przi tym piykno. Ôzprawio ô siyle miyłowanio, ô teschnocie za bliskimi ôsobami, kerych juz z nami niy ma, ô srogości dziecinnyj fantazyji, ô pokonowaniu swojich ôbgraniczyń. Podkryślo, jaki ważny je reszpekt do drugigo człowieka/stworzynia, jakie by niy było stare, skōnd by niy było, kaj by niy miyszkało i wiela by niy miało cyntymetrōw.

BEBOKI Z KATOWIC to tyjater ô Ślōnsku, po ślōnsku, na Ślōnsku, ze cołkim ślōnskim ynturażym, a ku tymu niyzwyczajno baśń, poetycko w ôbrazie, treści i ymocyji. To nowo bojka ô Ślōnsku - nowo postkarta z naszego tajymnego i surrealistycznego regiōnu - z naszego dōmu. Pōdź z nami po stopach przigody...

Pomysłodawca: Grzegorz Chudy
Produkcja: TEATR TRIP – podróże ze sceną
Scenariusz i reżyseria: Anna Bączek-Lieber
Scenografia: Grzegorz Chudy, Wojciech Żak, Anna Bączek-Lieber
Obrazy: Grzegorz Chudy
Muzyka: Kuba Fedak oraz Karo Przewłoka
Reżyseria Światła: Sergiusz Brożek
Produkcja lalek: Ewa Kapias KrysKa Designe (tu można zamówić indywidualnego Beboka - dla siebie lub na prezent!) ♥
Korekta języka śląskiego: Rafał Szyma
Asystent reżysera, konsultacje lalkarskie: Wojciech Żak
Asystentka producenta: Emilia Kubiak
Identyfikacja wizualna i animacje: Justyna Kwiatkowska
Występują:
Hania – Paulina Janik-Żak
Jorguś, Skarbnik – Marcin Lieber
Elska – Daria Kasprzak
Heksa – Emilia Kubiak
Świetla. Mama – Anna Bączek-Lieber
Babcia (głos) – Grażyna Bułka
Czas trwania: ok. 80 minut (bez przerwy)

Bilety w cenie: 35 zł (dorośli) i 30 zł (dzieci) do nabycia w kasach RCK oraz https://biletyna.pl/event/sector/id/1109235 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202411:10

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zastęp strażaków, karetka pogotowia i patrol policji - taki widok ujrzeli w sobotni poranek mieszkańcy i przechodnie na Rynku. Jak się okazuje, przyczyną interwencji było zasłabnięcie kobiety.

red.
Reklama
Aktualności28 maja 202411:35

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO]

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś, 28.05., na ulicy Rudzkiej, na wysokości wjazdu na obwodnicę.

fot. red., KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202412:56

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Jedenaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202411:35

Motocykl w ogniu w Pawłowie

Motocykl w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 27.05., ok godziny 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Zapalił się motocykl.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202410:50

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 maja, o godzinie 19.25 podczas burzy przechodzącej nad powiatem raciborskim.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.