Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 maja 202417:08

OSP Roszków świętuje 90-lecie [FOTO i WIDEO]

OSP Roszków świętuje 90-lecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Z okazji urodzin jednostki w miejscowym kościele odprawiono Mszę św. w intencji zmarłych i żyjących roszkowskich druhów, a potem przed remizą odbył się jubileuszowy apel.

Gośćmi strażaków z Roszkowa byli dziś, 11.05., m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz, senator Henryk Siedlaczek, starosta Grzegorz Swoboda, wójt Grzegorz Utracki, komendant KP PSP Racibórz st. bryg. Jarosław Ceglarek oraz wiceprezes Zarządu OW ZOSP RP Woj. Śląskiego dh Stefan Kaptur.

- Jesienią 1933 roku grupa mężczyzn z naszej miejscowości, z pomysłodawcą Karolem Rybarzem, uznała konieczność powołania OSP, by zapobiec klęskom pożarów i stanąć w obronie dorobku mieszkańców. Rozpoczęto intensywne przygotowania, które doprowadziły do pierwszego zebrania założycielskiego 8 lutego 1934 roku. Naczelnikiem naszej jednostki OSP został dh. Franciszek Bugla, który te funkcje sprawował aż do 1945 roku. Nasza jednostka OSP stała się częścią składową Gminnego Związku OSP z siedzibą w Krzyżanowicach, jako pluton gaśniczy. Ochotnicy bardzo dobrze radzili sobie z realizacją podjętych zadań. Już w tym samym roku zakupiono motopompę marki „Flader”. Brak niestety było środka do przewozu motopompy, dlatego członkowie OSP skonstruowali do tego celu przyczepkę dwukołową. Było to duże udogodnienie i rozwiązywało problem przemieszczenia motopompy. Z tym już posiadanym sprzętem pożarniczym, jednostka nasza przeszła pierwszy chrzest bojowy. Musiała stanąć do walki z groźnym pożarem, który powstał w 1934 roku na terenie majątku ziemskiego w Roszkowie. Staraniem ówczesnego sołtysa Józefa Kukuczki i Naczelnika OSP Franciszka Bugli w 1935 roku zakupiono 6-cio osobowy samochód, używany dotychczas przez policję - takie były początki OSP w Roszkowie, przedstawione podczas apelu.

Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa uhonorowano jednostkę, dekorując jej sztandar. Srebrny medal otrzymali druhowie Marcin Blokesz i Rafał Kramarczyk. Brązowe: Barbara Kramarczyk, Sebastian Kramarczyk i Andrzej Miketa.

Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali: Dawid Bugla, Klaudiusz Chluba, Mateusz Gajda, Adam Janik, Rafał Łuska i Adam Śmietana.

Brązową Odznakę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali: Alicja Śmietana, Amelia Wieder, Aleks Blokesz, Michał Bugdol, Paweł Hajduczek, Samuel Kisiel, Radosław Riedel, Bartłomiej Stępień i Artur Turoń.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności22 maja 202411:32

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Aktualności20 maja 202414:35

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnicy, jaka przetoczyła się wczoraj, 19.05., na powiatem raciborskim odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP.

red., fot. OSP Strzybnik, (greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202412:41

Powołano nową prezes Wodociągów Raciborskich

Powołano nową prezes Wodociągów Raciborskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
red., źródło zdjęcia: hawle.com
Sport20 maja 202400:03

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Zdzisława Matysiaka (na zdj. z pucharem) kojarzy z pewnością wielu lokalnych piłkarzy, zarówno tych starszych jak i nieco młodszych. Doświadczony arbiter prowadził bowiem przez wiele lat spotkania na boiskach w regionie. Niestety, pana Zdzisława nie zobaczymy już na boisku w roli rozjemcy. W niedzielę, 19 maja zakończył sędziowską karierę.

(greh)
Reklama
Aktualności20 maja 202411:26

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Nędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.