Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 maja 202415:35

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Stop powodzi - Zbiornik Racibórz Dolny bez tajemnic

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Stop powodzi - Zbiornik Racibórz Dolny bez tajemnic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak uratowano przed podtopieniami szpital covidowy w Kędzierzynie-Koźlu, jak uchroniono przed powodzią i koniecznością ewakuacji mieszkańców Wyspy w Brzegu, ilu ludzi pracowało przy budowie, ile kosztowała inwestycja i czy była warta takich nakładów, ilu pracowników czuwa obecnie nad funkcjonowaniem zbiornika, gdzie jest największa w kraju mobilna pompa dużej wydajności – to tylko niektóre z zagadnień, jakie Wody Polskie RZGW w Gliwicach przybliżą, odkrywając tajemnice zbiornika Racibórz Dolny w czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich!

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, przy okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zaprasza serdecznie mieszkańców terenów nadodrzańskich na dzień otwarty na Zbiorniku Racibórz Dolny. 10 maja 2024r . w godz. 10.00-14.00 po raz pierwszy od ukończenia budowy tego strategicznego obiektu dla bezpieczeństwa regionu, Wody Polskie w Gliwicach bezpłatnie udostępnią go odwiedzającym.

W programie dnia otwartego znalazł się m.in. panel informacyjny nt. realizacji inwestycji i pierwszego uruchomienia zbiornika, wizyta w sali monitoringu (sterowni, w której obsługa czuwa nad pracą poszczególnych budowli i elementów całego obiektu), prezentacja parku maszyn, służących eksploatacji zbiornika, wystawa zdjęć z czasów budowy a także wizyta studyjna na budowli przelewowo-spustowej – kluczowy obiekt hydrotechniczny. Nie zabraknie także informacji nt. relokacji miejscowości położonych w czaszy obecnego zbiornika oraz znaczenia sąsiadującego z nim, pobliskiego polderu Buków dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego.

- Dni Otwarte Funduszy Europejskich, a zwłaszcza tegoroczna edycja odbywająca się w 20-rocznicę członkowska Polski w Unii Europejskiej, będzie świetną okazją, by przedstawić mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym aspekty funkcjonowania zbiornika, przybliżyć jego kluczową rolę dla ochrony terenów położonych poniżej, w trzech nadodrzańskich województwach. To właśnie one ucierpiały najbardziej w czasie katastrofalnej powodzi w 1997 r. Dziś ze spokojem i pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że taka katastrofa od strony rzeki Odry już się nie powtórzy – zaznacza Marcin Jarzyński, Dyrektor Wód Polskich w Gliwicach i zaprasza:

- Zaplanowany przez Wody Polskie w Gliwicach Dzień Otwarty Zbiornika Racibórz to doskonała okazja, by przekonać się jak nowoczesna i bezpieczna infrastruktura służy w walce z żywiołem i przeciwdziała jego skutkom. Jestem przekonany, że z naszych atrakcji skorzystają nie tylko Ślązacy, ale także mieszkańcy Opolszczyzny, a może i Dolnego Śląska. Serdecznie zapraszam.

W całość zagadnień związanych z raciborskim zbiornikiem odwiedzających wprowadzą specjaliści PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy przyjaznym, nietechnicznym językiem przybliżą rolę i znaczenie oraz sposób funkcjonowania największego w tej części Europy suchego zbiornika przeciwpowodziowego, który zapewnia bezpieczeństwo ok 2,5 mln mieszkańcom dorzecza rzeki Odry od Raciborza po Wrocław.

Program atrakcji dostępny będzie w godz. 10.00 – 14.00. Wstęp bezpłatny. Ograniczona liczba miejsc. Organizatorzy uprzedzają, że w razie zainteresowania przerastającego możliwości bezpiecznego udziału w atrakcjach nie obsłużą wszystkich chętnych. Zapraszamy w sportowej odzieży i butach na płaskiej podeszwie. Wody Polskie w Gliwicach zastrzegają również możliwość odstąpienia od programu wydarzeń w razie wystąpienia zdarzeń nagłych, związanych z sytuacją hydro-meteorologiczną.

Szczegóły dostępne również na: https://20lat.eu/lista-wydarzen/infrastruktura-i-srodowisko-2014-2020/stop-powodzi-zbiornik-raciborz-dolny-bez-tajemnic 

 

 

Autor: Wody Polskie - RZGW Gliwice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202411:10

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zastęp strażaków, karetka pogotowia i patrol policji - taki widok ujrzeli w sobotni poranek mieszkańcy i przechodnie na Rynku. Jak się okazuje, przyczyną interwencji było zasłabnięcie kobiety.

red.
Reklama
Aktualności28 maja 202411:35

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO]

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś, 28.05., na ulicy Rudzkiej, na wysokości wjazdu na obwodnicę.

fot. red., KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202412:56

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Jedenaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202411:35

Motocykl w ogniu w Pawłowie

Motocykl w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 27.05., ok godziny 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Zapalił się motocykl.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202410:50

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 maja, o godzinie 19.25 podczas burzy przechodzącej nad powiatem raciborskim.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.