Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 kwietnia 202410:18

Powrót regularnych połączeń kolejowych Gliwice-Rybnik

Powrót regularnych połączeń kolejowych Gliwice-Rybnik - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- 9 czerwca uruchomione zostaną codzienne pociągi między Rybnikiem i Gliwicami. Koleje Śląskie oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych uruchomią dodatkowo 8 codziennych pociągów (4 pary) na dobę. Rozszerzenie oferty do 18 pociągów (9 par) na dobę planowane jest od 1 września - informuje Śląski Urząd Marszałkowski.

Przywrócenie połączeń kolejowych na trasie Gliwice-Rybnik ogłoszono podczas piątkowej (19.04.) konferencji prasowej z udziałem: marszałka województwa Jakuba Chełstowskiej, radnej RM w Gliwicach Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, radnego Sejmiku Grzegorza Wolnika oraz prezesa Kolei Śląskich, Patryka Świrskiego.

Uruchomienie powyższych nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypowanie w kosztach przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie ok. 3,5 mln zł.

Oprócz Rybnika i Gliwic pociągi obsłużą następujące stacje i przystanki pośrednie: Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów, Przyszowice. Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych nr 140 i 149, w wyniku których przepustowość linii kolejowych będzie ograniczona. Dlatego uruchomienie pełnej oferty rozkładowej będzie możliwe od września.

- Regularne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach, a to miasto warto przypomnieć, jest przecież bardzo ważnym ośrodkiem akademickim w regionie. Uruchomiliśmy – i to dosłownie – w ekspresowym tempie 3,5 mln zł z budżetu województwa na wznowienie kursów składów na tej trasie. Jednocześnie wzmacniamy pozycję Kolei Śląskich jako przewoźnika, które są coraz popularniejszym środkiem transportu za czym przemawiają liczby. Z oferty kolei skorzystały w ubiegłym roku 22 miliony pasażerów – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

- Odnowienie tej linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ na tym odcinku ruch pociągowy się odbywa, tyle że weekendowo. Koleje Śląskie mają też dobry argument, ponieważ nie ma ruchu kołowego na tej trasie, więc mogą mieć duże napełnienia pociągów. To jest dobry czas, aby to połączenie kolejowe przywrócić. Skorzystają też na tym mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, gdzie powstaje centrum przesiadkowe i Knurowa, który na mapie tego połączenia odgrywa przecież bardzo ważną rolę – argumentuje radny Sejmiku Grzegorz Wolnik, który składał w tej sprawie interpelację.

- Od 1 września planujemy na tej trasie 18 codziennych pociągów. To nasza reakcja na potrzeby pasażerów z Rybnika i Knurowa którzy zwracali uwagę na to, że oferta komunikacyjna pomiędzy tymi miastami jest bardzo uboga - wyjaśnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

- Bardzo się cieszę, że mój wniosek spotkał się z pozytywną reakcją władz województwa i Kolei Śląskich. Wiele osób z Rybnika przyjeżdża do pracy w Gliwicach, ale i mieszkańcy naszego miasta jeżdżą do Rybnika. Teraz będą mogły korzystać z połączenia kolejowego - mówi Katarzyna Kuczyńska-Budka.

- To bardzo dobra wiadomość dla rybniczan studiujących i pracujących w Gliwicach. Wskazywaliśmy potrzebę codziennego połączenia Rybnik – Gliwice od dawna. Powiem więcej – walczyliśmy o nie! Koleje Śląskie okazały się po raz kolejny wiarygodnym partnerem i bardzo się z tego cieszymy - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Autor: slaskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202409:01

Alarm z monitoringu przy Chopina

Alarm z monitoringu przy Chopina - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności17 maja 202413:21

Strażacka akcja na raciborskim zamku

Strażacka akcja na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.