Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 kwietnia 202416:49

Polowemu grozi proces. Podał nieprawdę w sprawie północnej zabudowy Rynku. Właściciel pokazał jak miała wyglądać

Polowemu grozi proces. Podał nieprawdę w sprawie północnej zabudowy Rynku. Właściciel pokazał jak miała wyglądać - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Emocjonująca końcówka kampanii. Dariusz Polowy powiedział, że nie podoba mu się budynek w północnej pierzei, nazwał go klockiem i oświadczył, że „przepisy jednoznacznie wskazywały, że coś takiego nie może powstać, a jednak to mamy”. Jak się okazuje, to nieprawda. Właściciel mówi jak naprawdę było z budową i pokazuje, co pierwotnie miało tu powstać.

Przed południem wiceprezydent Dawid Wacławczyk zaprosił na godz. 14.00 media na konferencję Dariusza Polowego podsumowującą kampanię. W tym czasie na Rynku był też Grzegorz Kampka, właściciel budynku z Kofeinką. Widząc, że pod kolumną maryjną odbywa się konferencja postanowił przysłuchiwać się wypowiedzi prezydenta. Od tego wszystko się zaczęło.

Miało być podsumowanie, były niejasne sugestie

Dariusz Polowy, zamiast podsumować kampanię jak zapowiadano, odniósł się do naszego wczorajszego tekstu pt. W debacie TVP Polowy kompletnie odleciał. A za nim internetowe trolle. Chodziło o pytanie do Jacka Wojciechowicza o wycinkę lasu Obora i sprzedaż terenu deweloperom. Napisaliśmy, że jest to niemożliwe, bo to prawnie chroniony obszar arboretum. Polowy sugerował jednak, że „to co dziś, może się wydawać absurdalne, jutro może stać się rzeczywistością” i wskazał na budynek w północnej pierzei.

Kampka, raciborski deweloper, właściciel budynku przy Rynku i Zajazdu Biskupiego, od razu zareagował. Oświadczył, że budowa odbyła się legalnie, jako przedsiębiorca płaci podatki m.in. na prezydenckie pensje. Doszło do scysji. Jej przebieg można obejrzeć na wideo.

Już po odejściu Kampki Polowy oświadczył, że budynek mu się nie podoba, nazwał go klockiem i oznajmił, że „tu też przepisy jednoznacznie wskazywały, że coś takiego nie może powstać, a jednak to mamy”.

- Jeśli pan Polowy nie przeprosi za te słowa, sprawa skończy się w sądzie – poinformował redakcję Grzegorz Kampka po obejrzeniu relacji z konferencji. Raciborski przedsiębiorca przesłał dokumenty, z których wynika, że kupił działkę przy Rynku od prywatnych właścicieli. Ci planowali tu wznieść hotel. Uzyskali pozwolenie na budowę już w lipcu 2010 r. Kampka postanowił zbudować obiekt handlowo-usługowy. Również dysponuje stosownymi pozwoleniami. Starostwo Powiatowe nie mogłoby ich wydać, gdyby przepisy i plan przestrzenny tego zabraniały.

– Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Pan Polowy podał nieprawdę – informuje Kampka. Sprawę przekazał już kancelarii prawnej. – Jeśli p. Polowy publicznie nie przeprosi, sprawa trafi przed sąd, bo jego wypowiedzi sugerują, że inwestowałem w niejasnych okolicznościach i mogę mieć jakiś związek z rzekomą sprawą lasu Obora. Wspomniany prezydent Mirosław Lenk i radni w mieście nie mieli z tym nic wspólnego. Decyzje zapadały przecież w Starostwie Powiatowym i u Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. To on ma nadzór nad śródmieściem Raciborza, nie miejski konserwator podległy prezydentowi – dodaje. W poniedziałek zostanie wysłane wezwanie przedprocesowe.

Wygląd budynku narzuciła konserwator, nie inwestorKampka pokazał też pierwotny projekt budynku w północnej pierzei, który chciał zrealizować. Zgody na to nie wydała ówczesna zastępczyni Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Grażyna Glanc-Zagaja. Projekt przygotowywała Maria Strzeduła, znana raciborska projektantka z AKE Group. Obecny wygląd to efekt warunków, jakie postawiła wojewódzka konserwator, ujęty w projekt zastępczy innego architekta.

- Działka na rynku była prywatna i została sprzedana obecnemu właścicielowi wraz z pozwoleniem na budowę. Pierwotny projekt był bardzo ciekawy i nawiązywał do kościoła św. Jakuba. Niestety, taki konkretnie jak obecnie wygląd budynku, jako rzekomo neutralny, został narzucony przez Wojewódzką Konserwator Zabytków jako jedynie zgodny z planem zagospodarowania i chronioną zabytkową przestrzenią – informuje posłanka Gabriela Lenartowicz, wówczas wicewojewoda śląska. 

***

To nie pierwszy przypadek, kiedy Dariusz Polowy podał nieprawdziwe informacje. Najgłośniejszy dotyczył obwodnicy Raciborza. Czytaj: Pół miliarda dla Raciborza to bujda. Dariusz Polowy wyjaśnia, dlaczego podał nieprawdę.

O debacie w TVP i sprostowaniu, jakie wysłał po niej były prezydent Mirosław Lenk czytaj Debata Polowy vs. Wojciechowicz w studio TVP [WIDEO]

Polowy oświadczył też dziś, że "Wojciechowicz nie odpowiedział na pytanie, czy sprzeda las Obora". Obecni na konferencji dziennikarze zwrócili uwagę, że odpowiedział. W nagraniu z debaty Jacek Wojciechowicz wyraźnie odpowiada, że "nie zamierza niczego wycinać" (czas 25:30).

W galerii pierwotne projekty Ake Group i wygląd północnej elewacji przed wojną. 

Pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ma numer 2211/2015, decyzje pozwolenia na budowę wydane przez Starostę Raciborskiego: 202/10A, 304/10A, 397.1.2014, 259.1.2017, zalecenia konserwatorskie K-NR.5183.60.2.2015.

Zapis konferencji

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności22 maja 202411:32

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Aktualności20 maja 202414:35

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnicy, jaka przetoczyła się wczoraj, 19.05., na powiatem raciborskim odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP.

red., fot. OSP Strzybnik, (greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202412:41

Powołano nową prezes Wodociągów Raciborskich

Powołano nową prezes Wodociągów Raciborskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
red., źródło zdjęcia: hawle.com
Sport20 maja 202400:03

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Zdzisława Matysiaka (na zdj. z pucharem) kojarzy z pewnością wielu lokalnych piłkarzy, zarówno tych starszych jak i nieco młodszych. Doświadczony arbiter prowadził bowiem przez wiele lat spotkania na boiskach w regionie. Niestety, pana Zdzisława nie zobaczymy już na boisku w roli rozjemcy. W niedzielę, 19 maja zakończył sędziowską karierę.

(greh)
Reklama
Aktualności20 maja 202411:26

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Nędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.