Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 kwietnia 202408:13

Grupa SUNEX poprawia przychody mimo trudnego otoczenia rynkowego

Grupa SUNEX poprawia przychody mimo trudnego otoczenia rynkowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

315,7 mln zł wyniosły przychody Grupy SUNEX w 2023 r. (wzrost o 9% r/r). Sprzedaż zagraniczna odpowiadała za 84% wszystkich przychodów wobec 69% rok wcześniej. Zysk netto grupy sięgnął ponad 24,4 mln zł w 2023 r. w porównaniu z 39 mln zł w 2022 r.

SUNEX jest w procesie przejęcia firmy instalacyjnej w Austrii oraz prowadzi zaawansowane rozmowy o podobnej akwizycji w Niemczech. Spółka spodziewa się poprawy koniunktury na urządzenia grzewcze w Niemczech w II pół. 2024 r., a w Austrii notuje rekordowe zamówienia. Dobre perspektywy rysują się także dla rynku polskiego dzięki nowym dotacjom z KPO.

SUNEX, czołowy polski producent innowacyjnych rozwiązań bazujących na OZE, zanotował ponad 315,7 mln zł przychodów w 2023 r., o 9% więcej niż rok wcześniej. Zagraniczna sprzedaż grupy odpowiadała za ponad 265 mln zł (84% wszystkich przychodów). Największym rynkiem były Niemcy, które zapewniły blisko połowę wszystkich przychodów grupy, a drugim Austria, która wygenerowała 32% ogółu przychodów w 2023 r. Skonsolidowany zysk netto SUNEX wyniósł 24,4 mln zł w 2023 r., o 38% mniej niż przed rokiem.

„Po nadzwyczajnie dobrym 2022 r. ubiegły rok przyniósł pogorszenie nastrojów w sektorze OZE. Na całą branżę niekorzystnie wpływały spowolnienie gospodarcze na kluczowych rynkach czy wstrzymanie się z inwestycjami, głównie w Niemczech, w oczekiwaniu na uruchomienie nowych, atrakcyjnych programów dotacji. W tym kontekście jesteśmy zadowoleni z rozwoju i wyników spółki w ubiegłym roku” - mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX. „Skonsolidowane przychody wzrosły w całym 2023 r. Stało się tak głównie za sprawą rynku austriackiego, na którym działa kupiona ponad rok temu nasza spółka zależna Krobath. To pokazuje słuszność rozwoju grupy SUNEX poprzez akwizycje, które wpisują się w naszą działalność. Teraz dodatkowym wzmocnieniem obecności w Austrii będzie druga potencjalna na tym rynku akwizycja. Na początku kwietnia tego roku podpisaliśmy list intencyjny w sprawie zakupu spółki instalacyjnej. Liczymy także na przeprowadzenie podobnej akwizycji w Niemczech, gdzie rozmowy są zaawansowane” – dodaje prezes.

Skonsolidowane wyniki Grupy SUNEX (w tys. PLN) 2023 2022 zmiana
Przychody skonsolidowane ogółem 315 724 (2023) 289 522 (2022) +9%
Wynik na działalności operacyjnej EBIT 30 400 (2023) 51 368 (2022) -41%
Wynik netto 24 366 (2023) 38 990 (2022) -38%

Rynek austriacki od początku 2024 r. notuje rekordowe zamówienia, co ma związek ze startem nowych systemów dofinansowań na systemy grzewcze.

„W Niemczech opóźnienie uruchomienia dotacji do systemów grzewczych przełożyło się na to, że pieniądze na rynek trafiają dopiero po II kwartale. W Austrii zaś program dotacji funkcjonuje od początku roku, a od kwietnia ruszają instalacje urządzeń, co będzie mieć przełożenie na naszą branżę. Rozmawiamy z klientami i widzimy, że stopniowo przybywa zamówień. Liczymy, że do zakładanych przez nas poziomów powrócą na przełomie II i III kwartału tego roku. Obserwujemy także zmniejszanie się wysokich zapasów produktów w segmencie PV, z powodu których nasi odbiorcy nie kupowali nowych produktów. Nadzieje wiążemy też z uruchomieniem programu dotacji w Polsce i zastrzykiem finansowym w postaci środków z Krajowego Planu Odbudowy. Dobre perspektywy widzimy także w przetargach na urządzenia grzewcze. Mamy już pierwsze wygrane postępowania, a pojawia się ich coraz więcej” – mówi Marek Kossmann, członek zarządu i dyrektor finansowy SUNEX.

Zgodnie z planem spółka realizuje plan inwestycyjny na 2024 r., w ramach którego m.in. rozbudowuje moce produkcyjne w raciborskiej fabryce. Projekt zakładający realizację zbiorników kompozytowych współpracujących z pompami ciepła jest odpowiedzią na trendy rosnącego popytu na rozwiązania OZE w energetyce i ciepłownictwie, a także budownictwie mieszkaniowym. W planach spółki są m.in. badania przemysłowe, prace rozwojowe, budowa stacji transformatorowej i wentylacji technologicznej hali produkcyjnej oraz zakup środków do rozpoczęcia produkcji przemysłowej.

W lutym i kwietniu 2024 r. Romuald Kalyciok, prezes i akcjonariusz SUNEX, w dwóch transakcjach pożyczył spółce łącznie 10 mln zł, które będą przeznaczone na przejęcia i inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych. Pożyczki zostały udzielone na warunkach rynkowych, a terminy ich spłat ustalono do 31 grudnia 2024 r. W niedawnym ABB Romuald Kalyciok pozyskał ze sprzedaży akcji SUNEX 24 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami, docelowo prezes obejmie akcje nowej emisji w ramach możliwego kapitału docelowego.

O Grupie SUNEX

Jesteśmy czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Oferujemy inteligentne systemy stosowane zarówno w technice grzewczej oraz solarnej. Oparte są one na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji oraz hybrydowych pakietach kompleksowych wraz z dedykowanymi systemami sterowania.

Rozwijamy jednocześnie produkty wspomagające magazynowanie energii pozyskanej z systemów bazujących na OZE wraz z pełnym asortymentem towarzyszącym jak: systemy połączeniowe, montażowe, sterujące, niezbędne do tworzenia kompletnych i zindywidualizowanych rozwiązań.

W 2023 r. ponad 84% przychodów Grupy było wygenerowane na rynkach zagranicznych – głównie Europy Zachodniej. W 2023 r. przychody grupy SUNEX wyniosły ponad 315,7 mln zł, a zysk netto sięgnął 24 mln zł.
Dysponujemy własnym działem badań i rozwoju (R&D) z doświadczonym zespołem inżynierskim posiadającym szerokie kompetencje w zakresie urządzeń OZE i ich integracji.

Autor: mat. prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202411:10

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zastęp strażaków, karetka pogotowia i patrol policji - taki widok ujrzeli w sobotni poranek mieszkańcy i przechodnie na Rynku. Jak się okazuje, przyczyną interwencji było zasłabnięcie kobiety.

red.
Reklama
Aktualności28 maja 202411:35

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO]

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś, 28.05., na ulicy Rudzkiej, na wysokości wjazdu na obwodnicę.

fot. red., KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202412:56

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Jedenaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202411:35

Motocykl w ogniu w Pawłowie

Motocykl w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 27.05., ok godziny 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Zapalił się motocykl.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202410:50

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 maja, o godzinie 19.25 podczas burzy przechodzącej nad powiatem raciborskim.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.