Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 kwietnia 202414:15

Park im. Franciszka Stala zmienia się nie do poznania

Park im. Franciszka Stala zmienia się nie do poznania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dzieci z Raciborskiego Szkolnego Zespołu Antysmogowego wspólnie z urzędnikami oraz wiceprezydentem Dawidem Wacławczykiem zmierzyły się aktywnie z tematyką związaną z walką z miejską wyspą ciepła, jaką stało się miasto, adaptacją do zmian klimatu oraz powiększeniem bioróżnorodności na terenie Raciborza.

W piątek (12.04.2024 r.) biorące udział w akcji dzieci ze szkół podstawowych — Szkoły Podstawowej nr 15 oraz Słonecznej Krainy aktywnie włączyły się w wyżej wymienione działania przeprowadzone na terenie Parku im. kpt. Franciszka Stala przy ulicy Kolejowej.

Przed przystąpieniem do akcji, została dzieciom przedstawiona krótka prelekcja przez ekodoradcę, w której poruszono sprawy związane z miejską wyspą ciepła — zjawiskiem klimatycznym polegającym na występowaniu wyższej temperatury powietrza w mieście w porównaniu z terenami je otaczającymi. Beton, asfalt czy cegły znajdujące się na terenie miasta, przemysł oraz wysokie natężenie ruchu samochodowego to czynniki, które sprzyjają bardzo wysokim temperaturom dotykającym nas latem, letnim zanieczyszczeniom powietrza pochodzącym głównie ze spalin samochodowych, a wraz ze wzrostem temperatury coraz częściej występującym nawalnym deszczom i ulewą. To dlatego tak bardzo ważne jest zwiększanie świadomości w tym temacie.

Dbanie o parki, które pozostawiły nam w spadku poprzednie pokolenia - szczególnie o pomniki przyrody, powiększanie terenów zielonych oraz zwiększanie bioróżnorodności znacznie poprawi nam komfort życia w naszym mieście. Wszystkie te działania związane są z adaptacją miasta do zmian klimatu.

Zadania, które zostały wykonane wspólnymi siłami na terenie parku to:

- Zbudowanie ekologicznego płotku z gałęzi drzew wierzby babilońskiej. Taki płotek stanowi ochronę roślin bylinowych rosnących w parku przed przypadkowym zdeptaniem czy spacerującymi pieskami. Gałęzie zostały przywiezione z obcinki drzew z innego terenu i zostały ponownie wykorzystane, ekologicznie zrecyklingowane.

- Zamontowanie na terenie parku wcześniej pomalowanych przez dzieci domków dla owadów i motyli. W ten sposób zaprosiliśmy do parku owady, aby zapylały rosnące tam kwiaty oraz pomogły zwalczać szkodniki. Takie domki stanowią dla owadów miejsce na złożenie jaj, kryjówkę przed innymi zwierzętami oraz deszczem i mrozem.

- Dzieci opisały ekologiczne drewniane tabliczki z nazwami wszystkich roślin oraz znajdujących się domków i ścieżek, aby mieszkańcy odpoczywający w parku mogli poznać nazwy rosnących tam roślin.
Posadzenie pachnących lawend i traw, które zachęcą owady do zamieszkania w parku na stałe.

- Wszystkie powyższe prace dzieci ze Szkolnego Zespołu Antysmogowego wykonały z wielkim zaangażowaniem. Edukacja ekologiczna najbardziej przemawia do najmłodszych poprzez wspólne praktyczne działania w terenie z dorosłymi. Nasz park stał się bardziej atrakcyjny, co zdecydowanie zachęca do zatrzymania się i odpoczynku.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 maja 202411:32

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu

Raport 998. Makabryczne odkrycie na terenie byłego Polmosu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności20 maja 202414:35

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy

Błoto na jezdniach i zalana piwnica restauracji. Strażacka walka ze skutkami nawałnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnicy, jaka przetoczyła się wczoraj, 19.05., na powiatem raciborskim odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP.

red., fot. OSP Strzybnik, (greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 maja 202400:03

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę

Gwizdek powędrował na półkę. Zdzisław Matysiak zakończył sędziowską karierę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Zdzisława Matysiaka (na zdj. z pucharem) kojarzy z pewnością wielu lokalnych piłkarzy, zarówno tych starszych jak i nieco młodszych. Doświadczony arbiter prowadził bowiem przez wiele lat spotkania na boiskach w regionie. Niestety, pana Zdzisława nie zobaczymy już na boisku w roli rozjemcy. W niedzielę, 19 maja zakończył sędziowską karierę.

(greh)
Aktualności20 maja 202411:26

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu

Pozostawiona świeczka przyczyną pożaru w Łęgu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Nędzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.