Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 kwietnia 202413:08

Raciborska konserwator na konferencji w Katowicach

Raciborska konserwator na konferencji w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Miejska konserwator zabytków Maria Olejarnik 8 kwietnia 2024 r. była uczestnikiem wyjątkowej konferencji, której tematem było dziedzictwo kultury a proces inwestycyjny. Konferencja była współorganizowana przez Uniwersytet Śląski, odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Na konferencji środowiska naukowe z sektora finansów i prawa gospodarczego podjęły temat opłacalności i ekonomicznej celowości opieki nad zabytkami. Moderatorem panelu referatowego, a także patronem merytorycznym wydarzenia był dr hab. Mirosław Pawełczyk, prof. UŚ, radca prawny (Instytut Prawa Gospodarczego). Wśród prelegentów znalazła się między innymi dr Katarzyna Agnieszka Obłąkowska, która przedstawiła społeczne i gospodarcze efekty zewnętrzne generowane przez użytkowane zabytki nieruchome. Efektami tymi, wpływającymi pozytywnie na rozwój wg jej badań są:

- zwiększenie walorów lokalizacyjnych danego miejsca, widok (bezpośredni – np. z okien hoteli i mieszkań, a także pośredni – np. drukowany na widokówkach),
- wizerunek na przykład jako element marki (zabytek w logo, w nazwie),
- rozkwit turystyki,
- wpływy do JST (z wynajmu gruntów wokół zabytków, z rozwoju małej przedsiębiorczości, gastronomi),
- tożsamość miejsca – jako efekt niepowtarzalnej estetyki, aury i wyrazistości miejsca,
- rozwój intelektualny mieszkańców – nawet przypadkowe spotkanie z zabytkiem zwiększa poziom wiedzy i poprawia rozwój intelektualny, to w przestrzeniach z silną tożsamością miejsca i historią, z materialnie zachowanym dziedzictwie rodzą się najlepsze pomysły, badania pokazują, że najlepsze efekty daje nauka właśnie w takich miejscach,
- integracja mieszkańców, kreowanie wspólnoty poprzez identyfikowanie się z danym miejscem.

Tezy dr Obłąkowskiej poparł związany od lat ze Szkołą Główną Handlową dr Artur Bartoszewicz, pokazując, ile tracimy jako społeczeństwo przez brak finansowania opieki i ochrony zabytków na wyższym poziomie przez państwo. Przedstawił przy tym konkretne kwoty strat i potencjalnych zysków, które moglibyśmy mieć, łożąc większe środki na remonty zabytków. Zagadnienia te były także omówione w kontekście przystosowania do zmian klimatu – tutaj także naukowcy wskazali na zysk dzięki konserwacji zabytków. Padło stwierdzenie, że renowacja zabytku jest z punktu widzenia ochrony środowiska najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, o wiele bardziej ekologicznym niż budowa jakiegokolwiek nowego budynku. Dr Katarzyna Obłąkowska i dr Artur Bartoszewicz prowadzili wspólnie w 2022 r. projekt badawczy w Narodowym Instytucie Dziedzictwa pn. „Zabytki i pieniądze. Sacrum i profanum, czy dwie strony jednego medalu?”.

Ważny głos w konferencji zabrał także radca prawny Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków — Mirosław Rymer. Omówił luki w polskim prawie ochrony zabytków, tym samym wskazując potencjalne kierunki zmian. Wyżej krótko omówione wystąpienia były wśród wielu innych na konferencji. Organizatorzy planują wydanie pokonferencyjnej publikacji z referatami.

Poruszona na konferencji tematyka w ocenie MKZ Racibórz jest bardzo ważna i ciągle za mało dyskutowana – remontowanie zabytków z poszanowaniem ich wyjątkowych walorów opłaca się zarówno społeczeństwu jak i poszczególnym inwestorom. Wydatkowanie środków na ochronę dziedzictwa przez struktury państwa, a także przez jednostki samorządu terytorialnego nigdy nie jest złą decyzją, a zdecydowanie za mało docenia się wartości zachowanego dziedzictwa kulturowego dla ekonomicznego rozwoju społeczeństw. W związku z tym pieniądze na zabytki bywają wydawane niechętnie. Należy dążyć do zmiany tej postawy.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202408:25

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO]

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Blisko sto osób przyszło wczoraj, 24.05., na kolejną zamkową noc, tym razem poświęconą rodzinie von Ratibor. Atrakcją były przejazdy bryczką po parku Zamkowym. Rafał Wochnik z księżną Elżbietą wozili gości blisko do północy.

fot. Jan Ptak
Reklama
Sport24 maja 202409:03

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202415:13

Moc atrakcji na Stadionie Śląskim z okazji 20-lecia polski w UE

Moc atrakcji na Stadionie Śląskim z okazji 20-lecia polski w UE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biuro Prasowe Stadionu Śląskiego
Reklama
Aktualności24 maja 202410:58

Obywatel Ukrainy zmieniał swoje dane osobowe, żeby ominąć ciążący na nim zakaz wjazdu

Obywatel Ukrainy zmieniał swoje dane osobowe, żeby ominąć ciążący na nim zakaz wjazdu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rzecznik Prasowy Komendanta Oddziału SG - Kierownik Zespołu Prasowego Śląski Oddział Straży Granicznej
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.