Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 marca 202415:19

Opera, musical i muzyka filmowa. Śpiew bohaterem marcowych koncertów umuzykalniających

Opera, musical i muzyka filmowa. Śpiew bohaterem marcowych koncertów umuzykalniających - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ależ to były wyjątkowe koncerty umuzykalniające!!! Dlaczego? Bo niecodziennie mamy przyjemność gościć na nich śpiewaczkę operową. Bohaterką wszystkich trzech koncertów tego dnia była Justyna Jarząbek.

Ależ to były wyjątkowe koncerty umuzykalniające!!! Dlaczego? Bo niecodziennie mamy przyjemność gościć na nich śpiewaczkę operową. Bohaterką wszystkich trzech koncertów tego dnia była Justyna Jarząbek. Na fortepianie towarzyszył jej, znany już młodym melomanom, pianista Jakub Czekierda. W koncertach wzięło udział ponad 550 uczniów raciborskich szkół, a w programie wybrzmiały utwory od klasycznych, przez musicalowe po muzykę filmową.

Pani Justyna jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, na wydziale wokalno-aktorskim. Na tejże uczelni zrobiła również doktorat. Na co dzień koncertuje nie tylko w Polsce, ale i w operach we Włoszech, w Niemczech, Austrii, na Węgrzech. Obecnie związana jest z operami w Ravennie i Ferrarze. Posiada niezwykłą skalę głosu. Potrafi zaśpiewać utwory od baroku przez operę, musical - w skali od kontraltu do sopranu. Z Jakubem Czekierdą wielokrotnie występowali wspólnie i z dużym powodzeniem brali udział w konkursach. Pan Jakub kontynuuje dzieło swojej profesor Reginy Michalak, która przed nim przyjeżdżała na koncerty umuzykalniające do Raciborza. 

Podczas tego wyjątkowego koncertu wybrzmiały najpierw utwory z epoki baroku: J.S. Bacha „Preludium C-moll” i A. Vivaldiego „Magnificat G-moll”. Wielkie wrażenie robiło wykonanie słynnego „O mio babbino caro” z opery Giacomo Pucinniego. Uczniowie klas 1-3 raciborskich szkół usłyszeli również „Preludium B-Dur” George’a Gershwina, a chwilę później jego znane „Summertime”.

Nie zabrakło wątków musicalowych i słynnego „Upiora w operze”, autorstwa anglika Andrew Lloyd Webera. Opera ta należy do jednej z najbardziej kasowych oper w dziejach. Do 2008 przyniosła 5 mld dolarów dochodu. W Polsce była wystawiana jedynie przez Teatr Roma z Warszawy. Na premierę w 2008 roku zjechał sam kompozytor muzyki. Podczas koncertu wybrzmiał utwór „Think of me” - niezwykle trudny w wykonaniu, gdyż śpiewaczka musiała przeskoczyć wokalnie aż dwie oktawy. Kolejny musical, z muzyką którego zostali zaznajomieni nasi młodzi melomani to powstały w latach w 1956 w USA „My Fair Lady” z muzyką autorstwa Frederica Loewe’a. Nie zabrakło też i polskich akcentów: „Szedł Grześ przez wieś” Witolda Lutosławskiego, który śpiewaczka wykonała razem z publicznością. Na zakończenie wybrzmiał utwór „Jak chciałbym już być królem” z filmu „Król Lew” autorstwa Hansa Zimmera.

Tradycyjnie młodzi raciborscy melomani uhonorowali muzyków nie tylko gromkimi brawami, ale też i kwiatami. Kolejny koncert już w kwietniu. Do zobaczenia!

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202409:31

Czarny dym przy Stalmacha

Czarny dym przy Stalmacha - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Czytelniczka
Aktualności20 kwietnia 202408:28

Jubileuszowa edycja konkursu piosenki hiszpańskiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Jubileuszowa edycja konkursu piosenki hiszpańskiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Konkurs organizowany przez II LO im. Adama Mickiewicza w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Pierwsze miejsce w jubileuszowej edycji zajęła Łucja Kamalla z zespołem.

Marta Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 kwietnia 202420:43

XXVII sezon Zoo-Mar JP Telebim RLPS przeszedł do historii [FOTO i WIDEO]

XXVII sezon Zoo-Mar JP Telebim RLPS przeszedł do historii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wiele zagrywek, walka o każdą piłkę, bloki i asy serwisowe. To wszystko towarzyszyło miłośnikom siatkówki, którzy od października ubiegłego roku walczyli w XXVII sezonie Zoo-Mar JP Telebim RLPS. Dziś, 20.04., w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano turniej finałowy.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności22 kwietnia 202410:12

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Sport21 kwietnia 202418:54

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo niesprzyjającej aury lokalni sportowcy postarali się o sportowe emocje. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.