Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 marca 202408:18

Już latem wrócą pełne kursy kolejowe Gliwice-Rybnik?

Już latem wrócą pełne kursy kolejowe Gliwice-Rybnik? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Nie jest wykluczone, że w czerwcu zostanie przywrócone połączenie kolejowe na trasie z Gliwic do Rybnika. 18 marca w Sali Błękitnej Gmachu Sejmu Śląskiego o odbyło się spotkanie robocze z udziałem przedstawicieli zarządu województwa oraz zainteresowanych samorządów.

Inicjatorami z ramienia samorządów w sprawie przywrócenia wspomnianego połączenia są radna Miasta Gliwice Katarzyna Kuczyńska-Budka oraz radny Sejmiku, Grzegorz Wolnik. W spotkaniu wzięli udział również m.in., wicemarszałek Łukasz Czopik, członek Zarządu Województwa Śląskiego Krzysztof Klimosz, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak oraz prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

- Zainteresowanie ze strony mieszkańców jest ogromne, zwłaszcza, że pojawił się problem z komercyjnymi przewoźnikami. A mówimy przecież o miastach, w których mieszka sporo ponad sto tysięcy osób. Przywrócenie tego połączenia jest nie tylko zasadne, ale powinno nastąpić w mojej ocenie jak najszybciej – podkreśla gliwicka radna Katarzyna Kuczyńska-Budka.

- Odnowienie tej linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ na tym odcinku ruch pociągowy się odbywa, co prawda weekendowo, ale się odbywa. Koleje Śląskie mają też dobry argument, ponieważ nie ma ruchu kołowego na tej trasie, więc mogą mieć duże napełnienia pociągów. To jest dobry czas, aby to połączenie kolejowe przywrócić. Skorzystają też na tym mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, gdzie powstaje centrum przesiadkowe i Knurowa, który na mapie tego połączenia odgrywa przecież bardzo ważną rolę – argumentował radny Sejmiku Grzegorz Wolnik, który złożył w tej sprawie interpelację.

Porozumienie w sprawie przywrócenia połączenia zdaje się być formalnością. Podczas spotkania wszystkie strony wyraziły zgodę i zainteresowanie uruchomieniem trasy łączącej oba miasta.

- Mówimy tutaj docelowo nawet o grupie pół miliona mieszkańców aglomeracji chcących skorzystać z tego połączenia. A w tej grupie są przecież i studenci, i pracownicy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tutaj liczy się jednak czas, więc by zdążyć do czerwca wnioski PKP PLK trzeba złożyć jak najszybciej. Późniejsze złożenie wniosków spowoduje brak możliwości zapewnienia optymalnego rozkładu jazdy dla pasażerów z uwagi na zajęcie przepustowości m. in. przez pociągi pasażerskie dalekobieżne i towarowe – zaznaczył członek zarządu województwa Krzysztof Klimosz.

Od strony technicznej, przywrócenie połączenie zakłada zwiększenie zapotrzebowania na tabor o 1 elektryczny zespół trakcyjny i zapewnienie dojazdu do Gliwic na godzinę 6, 8, 14 i odwozów po godzinie 14, 16, 22, a także zapewnienie dojazdu do Rybnika na godzinę 7 i odwozów po godzinie 15. W dni robocze kursowałoby dziewięć par pociągów osobowych Kolei Śląskich i siedem par w dni wolne.

Uruchomienie pociągów w okresie od 9 czerwca do 31 grudnia 2024 r. oznacza wzrost pracy eksploatacyjnej o 131 548 pockm co przekłada się wzrost rekompensaty o kwotę 2 553 349 zł przy obecnej stawce dofinansowania.

Po linii kolejowej odległość z Gliwic do Rybnika wynosi 38 km, z tego odcinek Gliwice – Knurów stanowi 50 proc. (19 km).

- To połączenie jest bardzo ważne dla naszych mieszkańców. Mamy co prawda dwa połączenia z Gliwicami, ale weekendowe. W 50 minut da się radę przyjechać do Rybnika, nie jest to oszałamiający czas, ale ta linia ma swoje trudności, a z drugiej strony połączeń tygodniowych zdecydowanie brakuje – podsumowuje prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Autor: slaskie.pl, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202410:43

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Aktualności11 kwietnia 202408:49

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe/arch. OSP Rudy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.