Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 marca 202409:32

Kobiety aktywne. Aleksandra Bartoń - dwadzieścia lat w służbie ludziom i Bogu na chwałę

Kobiety aktywne. Aleksandra Bartoń - dwadzieścia lat w służbie ludziom i Bogu na chwałę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Mija dwadzieścia lat, odkąd Aleksandra Bartoń z Siedlisk jest czynną strażaczką. To przykład aktywnej kobiety naszego powiatu. Z okazji Dnia Kobiet wszystkich paniom życzymy wszystkiego, co najlepsze.

- Moja przygoda z OSP Siedliska rozpoczęła się w 2000 r. To wtedy wstąpiłam w szeregi jednostki jako członek czynny Ochotniczej Straży Pożarnej. W 2004 r. ukończyłam kurs strażaka-ratownika, który dawał mi możliwość czynnego udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Aż trudno mi uwierzyć, że właśnie mija 20 lat od kiedy biorę czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych – wspomina Aleksandra Bartoń.

- Już w młodzieńczym wieku chciałam realizować się jako pielęgniarka. Jednak los pokierował moim życiem trochę inaczej. Ale zamiłowanie do niesienia pomocy innym gdzieś głęboko zakorzeniło się w moim sercu. Gdy poznałam mojego męża Krzysztofa, który jak pamiętam od zawsze był związany z pożarnictwem, bo to ich rodzinna tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, wiedziałam, że i ja chcę to robić – dodaje.

W 2004 r. Aleksandra Bartoń przeszła kurs podstawowy, który dawał jej możliwość bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Dźwięk syreny do dziś sprawia, że serce zaczyna mocniej bić, a adrenalina dodaje sił do działania. - W tamtych latach byłam jedną z pierwszych kobiet w powiecie raciborskim, która miała takie uprawnienia strażackie – wspomina.

Apetyt – jak mówią - rośnie w miarę jedzenia. W 2006 roku Aleksandra Bartoń postanowiła zrobić kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy uzyskując tytuł ratownika medycznego OSP, by choć trochę zrealizować swoje marzenia z dzieciństwa. Udało się. Kurs co trzy lata jest odnawiany.

- Od tego czasu moje całe życie kręci się w wokół rodziny i straży. Pomagam w życiu OSP, prowadziłam drużynę młodzieżową, startowałam w zawodach sportowo-pożarniczych na różnym szczeblu, nawet wojewódzkim. Jestem szczęśliwa i dumna, że mogę się realizować i pomagać innym. Tak jak brzmi to na naszych sztandarach „Bogu na Chwałę Ludziom na Ratunek” – dodaje.

Aleksandra Bartoń została uhonorowana odznaką „Strażak Wzorowy” oraz „Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa” brązowym, srebrnym i złotym.

Strażacka krew płynie z pokolenia na pokolenie. Z biegiem lat również dzieci Aleksandry i Krzysztofa Bartonów wstąpiły w szeregi OSP. Czynnie i aktywnie uczestniczą w niesieniu pomocy innym.

- Lata szybko upływają, człowiekowi lat przybywa i dziś, mając połowę życia za sobą, mogę z dumą powiedzieć, że ta część życia była dla mnie najlepszą lekcją miłości i pomocy ludziom potrzebującym. Zrealizowałam swoje marzenia z czego jestem dumna, bo o to chodzi w naszym życiu by robić to co się kocha. W tym roku właśnie mija 20 rok jak wyjeżdżam z strażakami ochotnikami z Siedlisk do akcji ratowniczych, jestem strażaczką, która na dźwięk syreny zostawiam wszystko i biegnie, by pomagać innym. Przez te lata brałam udział w blisko 300 akcjach, różnego typu, ratując niejednokrotnie życie i mienie ludzkie. Dopóki wystarczy mi sił nadal będę biec na wezwanie syreny i wspólnie z moimi druhnami i druhami chcę uczestniczyć w akcjach ratowniczo- gaśniczych – podsumowuje Aleksandra Bartoń.

- Cieszę się, że tyle młodych ludzi, tyle kobiet wstępuje w szeregi strażackie. Jesteśmy wielką wspaniałą rodziną. KOBIETY TEŻ POTRAFIĄ! – zapewnia.

Autor: red., fot. arch. Aleksandry Bartoń, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202410:21

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności23 kwietnia 202410:40

Motocykliści rozpoczną sezon 1 maja w Raciborzu

Motocykliści rozpoczną sezon 1 maja w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Aktualności23 kwietnia 202409:08

Pomoc przyszła na czas. Lokator trafił do szpitala

Pomoc przyszła na czas. Lokator trafił do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.