Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 marca 202418:45

Międzynarodowy Dzień Poezji z Dariuszem Jakubowskim

Międzynarodowy Dzień Poezji z Dariuszem Jakubowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji serdecznie zapraszamy na poetycko-muzyczny stand up autorstwa Dariusza Jakubowskiego „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód", które odbędzie się 23 marca (sobota), w RCK DK Strzecha, sala widowiskowa, ul. Londzina 38 o godzinie 18:00. Wydarzenie zwieńczy 69 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (eliminacje rejonowe), które tego dnia odbędą się w RCK DK Strzecha.

Dzisiejszy świat sprowadza człowieka jedynie do zewnętrzności ciała, a człowiek przecież to inny jeszcze wymiar potrzeb i inny wymiar możliwości. Jego byt określa wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna. Program „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód” jest tego przypomnieniem, jest wspólną z publicznością podróżą ku archetypom kulturowym wyznaczonym przez pojęcie smaku. Odsłania też kody powinowactw duchowych twórczości Baudelaire’a, Szymborskiej, Baczyńskiego czy Hardy’ego ze Zbigniewem Herbertem. Na chwilę zatrzymuje się przy „Źródle” Norwida. Polifonia J. S. Bacha i jego „Preludia”, czy schubertowska „Małgorzata przy kołowrotku”, znakomicie korespondujące z głębią poezji, są muzycznym dopełnieniem wydarzenia.

Wykonawcy:

Dariusz Jakubowski - aktor, autor koncepcji, reżyseria
Katarzyna Thomas - sopran
Piotr Szafraniec – fortepian

DARIUSZ JAKUBOWSKI

Absolwent PWST w Warszawie(1984).Wiceprezes Zarządu Związku Artystów Scen Polskich(2006-2014). Szerokiej publiczności znany z licznych ról w serialach i filmie. Trzydzieści lat związany z Centrum Sztuki Studio w Warszawie, gdzie jako student IV roku zagrał w przedstawieniu „Affabulazione” Passoliniego, w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Oficjalnym debiutem artysty jest „Przedstawienie pożegnalne” Mullera w reżyserii Bogusława Lindy. Spektakl ten nagrodzono na Festiwalu „Ateny Stolicą Kulturalną Europy” (1985).

Odbył szereg tournée artystycznych. Występował na prestiżowych scenach (np. Teatr na Tagance w Moskwie, paryska Olympia) i festiwalach teatralnych w Europie, a także w Izraelu, Australii, Japonii, na Tajwanie i w Singapurze. Współpracował z teatrem niezależnym. Ta aktywność zaowocowała m.in. rolą Dionizosa w „Bachantkach” Eurypidesa na niezależnej scenie Southwark Playhouse w Londynie i na Festiwalu Michaiła Czechowa w Forest Row (Anglia).

Brał udział w produkcjach filmowych takich reżyserów, jak Krzysztof Kieślowski, Lech Majewski, Andrzej Konic, Janusz Majewski, Andrzej Trzos-Rastawiecki, Feliks Falk, Wojciech Wójcik, Jerzy Zalewski, Witold Orzechowski, Michał Rosa, Bogusław Wołoszański, Piotr Wereśniak, Maciej Ślesicki.

Często podejmuje współpracę z różnymi instytucjami muzycznymi. W Filharmonii Narodowej wykonał z Orkiestrą FN pod batutą Łukasza Borowicza partie narratora w „Pocałunku wieszczki” Strawińskiego, w „Historii Babara” Poulenca i „Najbardziej niewiarygodnej historii” Wernera. Realizował partię narratora w „Impresji na początek drogi” Buczyńskiego z Orkiestrą Kameralną FN. W Filharmonii Śląskiej w Katowicach wykonał partię narratora w „Piotrusiu i wilku” Prokofiewa. Z Orkiestrą Sinfonia Varsovia realizował partię narratora w oratorium ”Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” J. Haydna, zaś na Festiwalu La Folle Journee partię narratora w „Historii żołnierza ”Strawińskiego Dla Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej tworzył autorskie programy.

Jest twórcą autorskich spektakli, które prezentował m.in. w Rzymie pod honorowym patronatem Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, w Teatrze Studio w Warszawie, Filharmoniach: Narodowej, Podkarpackiej, Sudeckiej i Świętokrzyskiej, na koncertach Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Bilety w cenie 20,- (normalny) 10,- (ulgowy - uczniowie i studenci) do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/405185

Honorowane raciborskie karty: Senior 60+, Rodzina +.

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/750mBo7uu 

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202411:42

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
181
materiał zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202420:53

Jarmark kwiatów i muzyka filmowa w plenerze

Jarmark kwiatów i muzyka filmowa w plenerze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.