Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 lutego 202411:15

Farma wiatrowa Racibórz. Pierwsze wiatraki już stoją [FOTO]

Farma wiatrowa Racibórz. Pierwsze wiatraki już stoją [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

- Dwa pierwsze wiatraki stanęły właśnie na terenie farmy wiatrowej w Pietrowicach Wielkich, budowanej przez VSB Energie Odnawialne Polska. Kolejnych sześć jest po etapie preinstalacji. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych - czytamy w przesłanej informacji prasowej.

Od początku roku z licznych fabryk na teren farmy wiatrowej Racibórz przewożone są elementy turbin wiatrowych. Inwestor przewiduje, że wszystkie transporty zakończą się na początku marca. Równolegle trwają prace montażowe.

Pierwsze wiatraki zmontowane

Dwie pierwsze turbiny stanęły na terenie sołectwa Maków, kolejne są instalowane w innych sołectwach gminy Pietrowice Wielkie. Operacja montażu jest dwuetapowa, dlatego do instalacji wykorzystywane są dwa rodzaje żurawi (widoczne na zdjęciach). Jak mówi Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska, pierwszy żuraw o mniejszej nośności i zasięgu montuje na każdym fundamencie trzy dolne sekcje wieży. – Ten właśnie etap nazywamy preinstalacją – wyjaśnia. Drugi rodzaj żurawia, charakteryzujący się większą nośnością i zasięgiem, przystępuje do pracy po zakończonej preinstalacji, aby posadowić kolejne, wyższe sekcje wieży oraz najcięższy element – gondolę o wadze sięgającej 60 ton. Następnie instaluje przekładnię i wirnik, do którego mocowane są finalnie trzy skrzydła wiatraka. W ten sposób kończy się montaż każdej z elektrowni.

Zaglądamy do środka wieży wiatraka

Inwestor zdradza jeden z sekretów turbin i pokazuje wnętrze wieży, co często wzbudza zainteresowanie. Na zdjęciu oprócz okablowania widać w zasadzie typową drabinę. W rzeczywistości pełni ona przede wszystkim funkcję prowadnicy dla… windy. W każdej z nowoczesnych turbin wiatrowych znajduje się bowiem winda, transportująca sprzęt oraz pracowników technicznych na górę wieży do gondoli.

Farma wiatrowa Racibórz będzie składać się w sumie z 13 nowych turbin. Są to najnowocześniejsze urządzenia Nordex N117 o mocy 3,2 MW każda. Inwestor przewiduje, że roboty konstrukcyjne zakończą się w czerwcu, by potem rozpocząć prace podłączeniowe związane z uruchomieniem dostaw zielonej energii operatorowi, którym jest Tauron Dystrybucja S.A. Farma wiatrowa Racibórz ma dostarczać zieloną energię elektryczną do 36 tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton.

Uwaga na drony!

Dostawca turbin wiatrowych Nordex Polska, montowanych na terenie gminy Pietrowice Wielkie, przypomina o zakazie lotów dronów nad terenem budowy. Ponieważ na terenie inwestycji trwają intensywne prace montażowe, takie przeloty stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Zakłócenie prac ciężkich maszyn może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków i narazić operatorów dronów na odpowiedzialność karną. Zgodnie z przepisami (Ustawa „Prawo lotnicze” oraz rozporządzenia ministra rozwoju i statków bezzałogowych terenami budów są niedozwolone nawet dla osób posiadających licencję. Ponieważ samo złamanie zakazu jest zagrożone karą grzywny, inwestor wraz z dostawcą turbin informuje o obowiązującym prawie i prosi o jego przestrzeganie ze względu na bezpieczeństwo.

Eko-warsztaty na powitanie wiosny

Na wiosnę inwestor zaplanował kolejne spotkania najmłodszych z ekologią. Już wiadomo, że 20 i 21 marca w przedszkolach i szkołach w gminie Pietrowice Wielkie odbędzie się druga tura warsztatów ekologicznych, podczas których dzieci poprzez zabawę uczyć się będą, jak powstaje zielona energia. W ubiegłym roku ekologiczne zajęcia zorganizowano dla ok. 200 dzieci z Samborowic, Makowa, Cyprzanowa, Krowiarek i Pawłowa. Tym razem samodzielną produkcją energii zajmą się uczniowie i współpracy z firmą „Mamy energię”.

O Grupie VSB

Międzynarodowa grupa VSB, z siedzibą w Dreźnie, jest jednym z wiodących w Europie deweloperów w dziedzinie energii odnawialnych. Niemczech, Finlandii, Francji, Polsce, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Rumunii. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój projektów lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich zarządzanie operacyjne Jej projekty w przygotowaniu pozwolą uzyskać ponad 15 GW mocy. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 1,3 GW. VSB świadczy również usługi dla istniejących instalacji o wartości około 3,2 GW. Wraz ze spółkami stowarzyszonymi Grupa zatrudnia ponad 500 osób.

Autor: Materiał prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202410:43

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.