Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 stycznia 202422:40

Zasłużeni dla powiatu odebrali medale

Zasłużeni dla powiatu odebrali medale - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Była dyrektor zamku Grażyna Wójcik i druh Stefan Kaptur odebrali we wtorek, 23.01., nadane im w listopadzie przez radnych tytuł i medal Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego. Poniżej biogramy uhonorowanych.

Grażyna Wójcik. W 2006 r. rozpoczęła pracę w powiatowej administracji samorządowej. W wyniku rozstrzygniętego pozytywnie konkursu zostaje powołana na szefową Referatu Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu. To absolwentka ekonomiki i organizacji handlu zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Posługuje się biegle językiem angielskim i rosyjskim. 28 października 2008 r., Rada Powiatu Raciborskiego powołała nową jednostkę budżetową o nazwie Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. 1 marca 2009 r. dyrektorem nowej jednostki organizacyjnej powiatu została Grażyna Wójcik. Tym samym, zadania dotychczasowego Referatu Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej przejęła na swe barki nowo powołana jednostka powiatowa. Ponadto do jej zadań należało również: sprawowanie pieczy nad wyremontowanymi pomieszczeniami zamkowymi (w czerwcu 2008 roku ruszyła odbudowa zamku dzięki środkom pozyskanym przez Powiat Raciborski w ramach projektu „Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013), a także promocja ziemi raciborskiej, ochrona dziedzictwa kulturowego Bramy Morawskiej, rozwój turystyki, prowadzenie działalności kulturalnej oraz wspieranie rozwoju przedsiębiorczości.

W latach 2009 - 2014 wraz ze swoimi podwładnymi zrealizowała szereg projektów, które były współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

To dzięki jej determinacji i zaangażowaniu pracowników oraz dobrej współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną, Związkiem Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, a także z Zarządem Powiatu Raciborskiego i radnymi powiatowymi udało się zrealizować wiele długo społecznie oczekiwanych inwestycji m. in. z zakresu turystyki czy ochrony zabytków. Wiele z nich wymagało podjęcia trudnych, odważnych, a czasem i niepopularnych wówczas decyzji, a spoglądając z perspektywy czasu był to tzw. „strzał w dziesiątkę”. 1 marca 2011 r. Grażyna Wójcik wraz z pracownikami Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej przeniosła się z parteru budynku Starostwa Powiatowego przy Placu Stefana Okrzei 4 do nowej siedziby - świeżo wyremontowanego Budynku Bramnego Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Jeszcze tego samego roku, 1 sierpnia dzięki jej inicjatywie i staraniom w przejściu bramnym ruszył Punkt Informacji Turystycznej, czynny przez siedem dni w tygodniu. Dzięki temu posunięciu turyści odwiedzający powiat raciborski mogą uzyskać informacje o atrakcjach turystycznych powiatu, województwa śląskiego czy kraju, otrzymać oraz zakupić materiały promocyjno-informacyjne dotyczące ziemi raciborskiej. Dzięki jej staraniom oraz pracowników (szczególnie z zamkowego Punktu Informacji Turystycznej), zamkowy Punkt Informacji Turystycznej został dwukrotnym laureatem - zdobywcą trzeciego miejsca (2013 r. i 2017 r.) w ogólnopolskim konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej, organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną.

Z inicjatywy G. Wójcik, w 2013 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki, podczas których odebrała srebrną odznakę „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego na rzecz promocji turystycznej”. W czerwcu 2016 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się oficjalne otwarcie po remoncie śląskiej Sainte Chapelle, czyli kaplicy zamkowej. W trakcie ponad dziesięcioletniej pracy na rzecz rozwoju powiatu raciborskiego należy wspomnieć o konkursie adresowanym do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest szeroka promocja opieki nad dziedzictwem kulturowym i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów zabytkowych. Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Bydgoszcz. Konkurs, o którym mowa była to 42. edycja konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. 19 kwietnia 2017 roku w Operze Nova w Bydgoszczy podczas uroczystej gali w trakcie obchodów odbyło się wręczenie dyplomów i statuetek jego laureatom. Jednym z wyróżnionych obiektów w kategorii Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu została kaplica zamkowa św. Tomasza Becketa w Raciborzu.

W styczniu 2018 r., po ponad dekadzie działalności, Grażyna Wójcik przeszła na emeryturę. Tegoż roku projekt „Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu”, którego beneficjentem był Powiat Raciborski mający na celu rewitalizację budynków i dziedzińca Zamku Piastowskiego został zakończony, a okres jego trwałości upłynął 3 grudnia 2018 r.

Stefan Kaptur jest emerytowanym funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. W latach 1984-1992 pełnił służbę starszego technika w służbach obrony przeciwpożarowej. Od 1992 r. do 2008 r. był zastępcą dowódcy jednostki ratowniczo - gaśniczej, a następnie do 2014 r. dowódcą jednostki ratowniczo - gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

W trakcie czynnej służby wielokrotnie wykonywał działania na rzecz pożytku publicznego wykraczające poza zakres jego obowiązków. Ponadto brał udział w wielu przedsięwzięciach dotyczących pozyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej, co przełożyło się na stworzenie projektu dotyczącego współpracy transgranicznej z Republiką Czeską, pozyskując nowy sprzęt dla społeczności Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie raciborskim. Dzięki zaangażowaniu i wzorowej współpracy z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu udało mu się wdrożyć wiele inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu raciborskiego.

Aktualnie swój czasu poświęca na pracę społeczną wśród członków ochotniczych straży pożarnych, biorąc udział w procesie szkolenia i rozwiązywania ich problemów organizacyjnych. Już trzecią kadencję pełni funkcję Prezesa Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, a od 2023 r. pełni również funkcję Wiceprezesa Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest również jedną z osób nadzorujących organizację Wojewódzkich Zawodów Sportowo - Pożarniczych Ochotniczych Staży Pożarnych, które odbyły się w Raciborzu w 2022 r. Koordynuje organizację Memoriału im. mł. kap. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 lutego 202416:16

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis!

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Impreza zgromadziła dziś, 25.02., na starcie w Arboretum Bramy Morawskiej ponad sto biegaczek i biegaczy z całej Polski, a nawet Czech. W galerii zdjęcia Jana Ptaka. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 lutego 202414:12

Pełnomocnictwo w ZUS – jak je udzielić, dla kogo i ile jest ważne

Pełnomocnictwo w ZUS – jak je udzielić, dla kogo i ile jest ważne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Sport24 lutego 202415:50

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 23.02., w Radlinie rozegrano kolejne spotkanie I ligi siatkówki mężczyzn. Naprzeciw siebie stanęły ekipy SK Górnik Radlin i KS Racibórz. Spotkanie, choć można je potraktować jako derbowe, było starciem z kategorii bez historii.

opr. (greh), fot. FB/SK Górnik Radlin
Reklama
Reklama
Aktualności26 lutego 202409:26

Płonące śmietniki na terenie Raciborza

Płonące śmietniki na terenie Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Sport25 lutego 202420:39

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport25 lutego 202423:05

RKK AZS Racibórz odpadł z walki o półfinał II ligi [FOTO i WIDEO]

RKK AZS Racibórz odpadł z walki o półfinał II ligi [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielne popołudnie w hali OSiR Racibórz rozgrywano mecz II ligi kobiet. Naprzeciw siebie stanęły ekipy RKK AZS Racibórz oraz MUKS Chrobry Basket Głuchołazy. W całym spotkaniu nie brakowało niczego, no, może poza dobrym rezultatem dla gospodyń.

(greh)
Aktualności26 lutego 202409:56

Zalana piwnica przy Mysłowickiej

Zalana piwnica przy Mysłowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.