Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 stycznia 202416:03

Na farmę wiatrową VSB w Pietrowicach Wielkich dotarły pierwsze elementy turbin [FOTO i WIDEO]

Na farmę wiatrową VSB w Pietrowicach Wielkich dotarły pierwsze elementy turbin [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Pierwsze elementy turbin wiatrowych przyjechały prosto z fabryk na farmę wiatrową w Pietrowicach Wielkich, budowaną przez VSB Energie Odnawialne Polska. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd ok. 40 tysiącom gospodarstw domowych.

Zgodnie z planem transporty z fabryk na teren farmy wiatrowej Racibórz będą odbywać się równolegle z montażem turbin. Pierwsze przejazdy odbyły się w nocy z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę (08-10.01.2024). – Zamierzamy stopniowo składać poszczególne elementy, tak by ukończyć montaż turbin w czerwcu i mieć odpowiedni zapas na wszystkie prace podłączeniowe związane z uruchomieniem dostaw zielonej energii operatorowi, którym jest Tauron Dystrybucja S.A. – mówi Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska.

Transporty turbin na terenie gminy Pietrowice Wielkie są pilotowane. Dla zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie przejazdu aut nienormatywnych pilot w specjalny sposób kieruje ruchem, a jego uprawnienia są równe policjantowi. Warto przy tej okazji przypomnieć kierowcom, że zgodnie z ustawą o ruchu drogowym pilot może między innymi zatrzymywać pojazdy i pieszych, także tych poruszających się na zielonym świetle, aby umożliwić sprawny i bezpieczny przejazd transportu. Jego polecenia mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną.

Farmę Racibórz ma tworzyć w sumie 13 turbin N117 o mocy 3,2 MW każda. – To najnowocześniejsze urządzenia generujące energię wiatrową, dopasowane do warunków lokalizacyjnych oraz polskich przepisów związanych z tworzeniem śródlądowych farm wiatrowych – podkreśla przedstawiciel inwestora. Wykorzystując siłę wiatru, farma będzie wytwarzać czystą energię elektryczną i ograniczy roczną emisję CO2 o około 44 000 ton.

W ramach inwestycji wybudowano nowe i przebudowano istniejące drogi dojazdowe i place. Firma VSB Energie Odnawialne Polska zakończyła także budowę fundamentów turbin. Z tej okazji zamieściła w internecie film, prezentujący, jak przebiegało wiosenne palowanie pod fundamenty turbin Nordex.Pale wbijane były w zależności od lokalizacji na głębokość od 9 do 19 metrów. Proces ten zajmuje na filmie 3 minuty, w rzeczywistości trwał 2-3 dni robocze dla każdej z turbin. Inwestor zastosował także na terenie farmy wiatrowej Racibórz jedne z najwyższych, jeśli nie najwyższe na świecie klatki kotwiące, które wg VSB wyznaczają nowe standardy nowoczesnego montażu systemów wiatrowych.

Częścią farmy wiatrowej jest również nowa stacja GPO w Raciborzu (dzielnica Studzienna), czyli główny punkt odbioru zielonej energii, produkowanej przez wiatraki, z transformatorem 115/33kV o mocy 45MVA. Równolegle z jej budową prowadzone są prace kablowe. - Farma wiatrowa Racibórz nie będzie wymagała budowy linii napowietrznych, zamiast tego energia elektryczna będzie przesyłana za pomocą podziemnych linii kablowych, co jest korzystniejsze dla krajobrazu – wyjaśnia Marek Matkowski z VSB.

Inwestycja powstaje na terenie czterech sołectw: Makowa, Cyprzanowa, Pawłowa i Kornic. Przedsięwzięcie z jednej strony wpisuje się w transformację energetyczną Polski i Europy, zmierzająca do uniezależnienia się od importu paliw kopalnych. Z drugiej, kiedy zacznie działać, oznacza wymierne korzyści finansowe dla gminy w postaci podatków i opłat za użyczenie nieruchomości, a dla właścicieli gruntów w formie czynszów za dzierżawę. Oprócz tego VSB Energie Odnawialne Polska, tak jak przy wszystkich swoich projektach na świecie, wspiera lokalną społeczność, współpracując z samorządem. W szkołach i przedszkolach na terenie gminy Pietrowice Wielkie inwestor zorganizował warsztaty ekologiczne dla najmłodszych. Pomógł także finansowo w zakupie wozu strażackiego. O dalszych działaniach prospołecznych koncern zdecyduje na podstawie rozmów z władzami gminy.

O Grupie VSB
Międzynarodowa grupa VSB, z siedzibą w Dreźnie, jest jednym z wiodących w Europie deweloperów w dziedzinie energii odnawialnych. Posiada 24 biura w 9 krajach: w Niemczech, Finlandii, Francji, Polsce, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Rumunii. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój projektów lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich zarządzanie operacyjne Jej projekty w przygotowaniu pozwolą uzyskać ponad 15 GW mocy. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 1,3 GW. VSB świadczy również usługi dla istniejących instalacji o wartości około 3,2 GW. Wraz ze spółkami stowarzyszonymi Grupa zatrudnia ponad 500 osób.

O VSB Energie Odnawialne Polska
W Polsce grupa VSB od 15 lat angażuje się w projekty związane z energią odnawialną. W 2013 r. firma zainstalowała farmę wiatrową w Polsce w Taczalinie o mocy 45,1 MW. W 2018 r. grupa VSB podpisała pierwszą europejska umowę zakupu energii (PPA) dla branży motoryzacyjnej. Zgodnie z nią farma wiatrowa w Taczalinie dostarcza 100% zielonej energii eklektycznej do fabryki Mercedes-Benz w Jaworze (województwo dolnośląskie). W 2023 r. oddała do użytku farmę wiatrową Baranów-Rychtal o mocy 42,6 MW, gdzie 11 turbin wiatrowych, generuje przyjazną dla środowiska energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około 36 000 gospodarstw domowych rocznie. W 2024 r. VSB Energie Odnawialne Polska planuje oddać do użytku farmę wiatrową Racibórz o mocy 41,6 MW.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja12 kwietnia 202415:09

Voice your vision. Debata młodych w książnicy

Voice your vision. Debata młodych w książnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

Biblioteka Racibórz
Sport13 kwietnia 202422:15

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa medale to dorobek LKS Dąb Brzeźnica w rozegranych dziś, 13.04., Mistrzostwach Polski Juniorek U20 w zapasach kobiet.

red.
Reklama
Aktualności12 kwietnia 202411:37

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pexels.com/cottonbro studio
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.