Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 grudnia 202312:53

Archiwalne przedwojenne zdjęcia Górnego Śląska. NAC próbuje ustalić, co pokazują [FOTO]

Archiwalne przedwojenne zdjęcia Górnego Śląska. NAC próbuje ustalić, co pokazują [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Narodowe Archiwum Cyfrowe prezentuje zdjęcia z zasobu Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej – Górny Śląsk (Landesbildstelle Oberschlesien). Co do większości udało się ustalić, co przedstawiają. Spora część zespołu pozostaje jednak anonimowa. Może komuś z naszych Czytelników uda się naprowadzić NAC na odpowiedni trop. 

Sprawa nie jest beznadziejna. Na zdjęciach, które pokazujemy w galerii, naszym zdaniem przynajmniej dwa są z powiatu raciborskiego. Prezentujemy je jako pierwsze. Na jednym w naszej ocenie jest widoczny dawny staw Kamieniok, gdzie teraz stoi Auchan, fragment Rybnickiej, niemiecka komora celna i panorama Raciborza. Na drugim most w rejonie Zabełkowa. Co o tym sądzicie? Być może uda wam się rozpoznać kolejne. Zapraszamy też do obejrzenia zidentyfikowanych zasobów (układ alfabetyczny według miejscowości, wśród których jest wiele z powiatu raciborskiego).

Zespół - jak informuje Narodowe Archiwum Cyfrowe - składa się pod względem fizycznym z czarno-białych negatywów na szkle oraz czarno-białych negatywów na błonie, czarno-białych diapozytywów na szkle oraz diapozytywów kolorowych i czarno-białych na błonie. Tematyka zdjęć jest zróżnicowana. Ukazane są takie tematy jak: urbanistyka, architektura sakralna, architektura pałacowa i zamkowa, reprodukcje map, planów miast i panoram miejscowości z różnych okresów. Dokumentacja uprzemysłowienia Śląska: kopalnie, praca górników, krajobrazy industrialne, robotnicy pracując przy piecach, maszyny i hale produkcyjne, zakłady przemysłowe. Ważną część zespołu stanową zdjęcia śląskiego folkloru, przedstawiające np. kobiety w strojach ludowych na tle domostw, a także reprodukcje rycin XVIII i XIX w. ze strojami regionalnymi, prace polowe, sceny rodzajowe z życia wsi. Znaleźć można zdjęcia o cechach propagandowych (np. zespoły ludowe w odświętnych strojach podczas celebrowania obyczajów ludowych), dokumentację ludowej twórczości (zabawki, tkaniny, ozdoby oraz narzędzia rolne, przedmioty codziennego użytku, eksponaty muzealne z lokalnych ośrodków), krajobrazy górskie, faunę i florę. Pojawia się także fotografia reporterska np. skutki powodzi w Nysie, zdjęcia z prowadzonych działań wojennych z tego okresu (szpitale polowe, ranni żołnierze, żołnierze w okopach), oraz dokumentacja okresu powstań śląskich, a także fotografie placówek medycznych (szpitale, kliniki, kasy chorych, żłobki), sanatoriów i pensjonatów. W zespole wyodrębniono serie zgodne z udokumentowanymi miejscowościami.

W 1908 r. rząd Prus powołał ośrodek propagandowy na obszarze Rejencji Górnośląskiej o nazwie Auskunftsstelle für Oberschlesischer Volskunterhaltung. Powstałe w nim materiały miały pomagać placówkom oświatowym w kształtowaniu lokalnego patriotyzmu. Przed 1921 r. nazwa ośrodka została zmieniona na Oberschlesischen Bilderbuhnenbundes (OBB) z siedzibą w Gliwicach, gdzie były wytwarzane i zbierane negatywy (krajobraz, architektura, folklor) oraz przygotowywano zestawy edukacyjne. 20 maja 1922 r. w wyniku podziału Śląska po plebiscycie nastąpiła likwidacja gliwickiego OBB. 22 sierpnia 1922 r. powołano Oberschlesischen Bilderbuhnenbundes w Opolu, koordynujący działalności 17 (później 30) placówek terenowych. W 1933 r. nazwa ośrodka została zmieniona na Landesbildstelle Oberschlesien. Jednym z zadań placówki było utworzenie archiwum gromadzącego materiał w postaci filmów i fotografii oraz systematyczna współpraca z ośrodkami edukacyjnymi oraz z przedstawicielami nauki i administracji w celu aktualizowania dokumentacji fotograficznej. W latach 1939-1944 nastąpiło rozszerzenie zasięgu dokumentacji o tereny przyłączone do Rzeszy (woj. katowickie i część woj. krakowskiego). Instytucja przestała istnieć w styczniu 1945 r. kiedy dyrektor Aschmann wraz z pozostałymi pracownikami ośrodka uciekł na Zachód przed wojskami sowieckimi (źródło: https://nto.pl/28-tysiecy-sensacyjnych-zdjec-z-opola-i-rejencji-opolskiej-odzyskanych-po-latach-galeria/ar/10554604 dostęp dn. 08.04.2020).

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.