Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 grudnia 202315:32

Eko-Okna planują zbudować wieś. Znana jest lokalizacja

Eko-Okna planują zbudować wieś. Znana jest lokalizacja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Osada małych zagród gospodarskich ma zająć powierzchnię 50 ha w Gamowie w gminie Rudnik, przy drodze w kierunku Modzurowa.

Osadę Eko-Okien będzie mogło zamieszkać nawet do czterystu osób w typowych wiejskich zagrodach, obejmujących dom z dużym ogrodem i małym poletkiem pod uprawy. Firma od 2021 r. stara się o 50 ha w gminie Rudnik. Teren leży przy drodze dojazdowej do centrum Gamowa. Rozłożony jest dalej wzdłuż trasy do Modzurowa. Obecnie ziemia należy do Skarbu Państwa.

Gigant z Kornic stara się o zmianę planu przestrzennego dla tego obszaru. Wpisanie do dokumentu zabudowy zagrodowej umożliwi sprzedaż ziemi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Temat był omawiany, 13 grudnia, na komisji komunalnej Rady Gminy Rudnik. Głosowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia planu na sesji 20 grudnia.

Wyobrażenie o skali przedsięwzięcia daje obecna powierzchnia fabryki w Kornicach. Zajmuje około 50 ha, tyle, co planowana osada na obrzeżach obecnego Gamowa.

gamw14122023

Teren w Gamowie, na którym Eko-Okna chcą zbudować zagrody, źródło: projekt uchwały Rady Gminy Rudnik

Temat budzi jednak kontrowersje. Z jednej strony dla gminy to szansa na pozyskanie nowych mieszkańców i powstrzymanie depopulacji, a także rentę planistyczną w kwocie o 800 tys. zł. W dłuższej perspektywie to także większe wpływy z podatków lokalnych.

50 ha w Gamowie to także dobra, urodzajna ziemia. Chcieliby ją przejąć od KOWR-u rolnicy, walczący o areał dzierżawiony dotąd przez Agromax na powiększenie rodzinnych gospodarstw. Ich zdaniem na wskazany przez Eko-Okna cel można zagospodarować byłe okoliczne majątki, dawne PGR-y, albo częściowo uzbrojoną ziemię w Rudniku, blisko granicy z Raciborzem.

Na komisji pojawił się także Adam Wajda, dyrektor Pionu Rozwoju Infrastruktury Eko-Okien, przewodniczący Rady Powiatu. Mówił, że spółka kończy już w Kornicach budowę pierwszego osiedla z 28 domami. Chce w Gamowie stworzyć dobre warunki mieszkania i życia swoich pracowników, stąd pomysł na zabudowę wiejską. Zadeklarowała budowę z własnych środków infrastruktury wodnej, kanalizacyjnej i drogowej.

- Traktujemy to za dobrą monetę dla Gminy Rudnik, jako możliwość dalszego rozwoju i korzystania z lokalizacji fabryki w pobliżu Gamowa - przekonywał Wajda. - Jako samorządowiec uważam to za naturalne działanie gmin, szczególnie wiejskich, gdzie występują spadkowa demografia, a dodatkowo następuje odpływ młodych ludzi do środowisk miejskich - dodał. Przypomniał, że młodzi w przyszłości zasilą przedszkola, szkoły, parafie, zwiększą wpływy z PIT.

- Gmina to przede wszystkim ludzie - uznał Wajda, przekonując, że 50 h nie stanowi dużego uszczerbku dla rolników. - Uważam, że obserwując ciągły niż demograficzny trzeba się przygotować do reformy samorządów gminnych, często zapowiadanych w postaci likwidacji małych gmin - ostrzegł.

Nie są znane szczegóły dotyczące planowanej osady ani koszty przedsięwzięcia. - Jesteśmy na etapie koncepcyjnym - powiedział nam Adam Wajda, dodając, że poza zagrodami projekt obejmie także obiekty użyteczności publicznej, np. place zabaw.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja12 kwietnia 202415:09

Voice your vision. Debata młodych w książnicy

Voice your vision. Debata młodych w książnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

Biblioteka Racibórz
Sport13 kwietnia 202422:15

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa medale to dorobek LKS Dąb Brzeźnica w rozegranych dziś, 13.04., Mistrzostwach Polski Juniorek U20 w zapasach kobiet.

red.
Reklama
Aktualności12 kwietnia 202411:37

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pexels.com/cottonbro studio
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.