Brzezie świętuje 800-lecie pierwszej wzmianki o osadzie i 40-lecie chóru
Dziś, 25.11., obchody nawiązywały do historii. Jutro uczta muzyczna, wpisująca się w 40-lecie miejscowego chóru, który wystąpi w kościele pw. świętych Mateusza i Macieja z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
O początkach osady, jej topografii, historii parafii, siostrze Dulcissimie i wybitnym tłumaczu oraz poecie Janie Darowskim była dziś, 25.11., mowa podczas seminarium w parafialnym oratorium. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców oraz władze miasta - prezydenta Dariusza Polowego i jego zastępcę, mieszkańca Brzezia, Dominika Koniecznego. Miasto wsparło finansowo organizację obchodów 40-lecia chóru i 800-lecia pierwszej wzmianki o Brzeziu.
W roku 1223, za sprawą książęcych bądź biskupich dokumentów, z mroków dziejów wyłania się wiele śląskich miejscowości. Należy do nich również Brzezie, dziś dzielnica Raciborza, wzmiankowane po raz pierwszy pod datą 25 maja 1223 r. w dyplomie biskupa wrocławskiego Wawrzyńca, wymieniającego nadania dla kościoła pw. św. Zbawiciela w Rybniku, m.in. z Villa de Breze.
W trakcie konferencji rozstrzygnięto ogłoszony wśród młodzieży Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzeziu konkurs plastyczny pt. „Legendy Brzezia w wyobraźni dzieci i młodzieży". I miejsce przyznano Lilianie Franicy.
Prelekcje wygłosili:
1. Topografia Brzezia – Ireneusz Burek
2. Villa de Breze – historia brzeskiej osady i geneza jej nazwy - Grzegorz Wawoczny
3. Historia Parafii w Brzeziu – ks. proboszcz Bogdan Rek
4. Siostra Dulcissima – SM Małgorzata Cur
5. Jan Darowski - Poeta z Brzezia – Ireneusz Burek
6. 40 lecie Chóru w Brzeziu – Zuzanna Gamrot
Przed konferencją przy kościele otwarto wystawę poświęconą historii i postaciom z Brzezia.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany