Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 listopada 202315:51

Hamulcowi i billboardowi. Spór we władzach miasta nabrzmiewa

Hamulcowi i billboardowi. Spór we władzach miasta nabrzmiewa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dariusz Polowy i jego dwaj zastępcy uderzyli dziś banerami w opozycyjną większość w Radzie Miasta. Inspiracją, jak przyznał prezydent, było hasło z internetowego hejtu, bo komentarze czasem czyta, a jego zdaniem pasuje ono do ludzi Mirosława Lenka i Michała Fity. Wacławczyk nazwał ich hamulcowymi, a Polowy określił działania jako haniebne.

Problem dotyczy ostatniej sesji. Rządząca większość skupiona w klubach Razem dla Raciborza i Radnych Niezależnych M. Fity nie zgodziła się na zmiany w budżecie (formalnie nie wprowadzono projektu do porządku obrad) umożliwiające opłacenie robót wykonanych na lodowisku przy Zamkowej. Warta 12 mln zł inwestycja została wstrzymana we wrześniu. Nie ma na nią pieniędzy w budżecie. Wykonawca oświadczył, iż odstępuje od umowy, a po należność za wykonane prace, łącznie ponad 5,37 mln zł, poszedł do sądu. Ten wydał nakaz zapłaty.

Dariusz Polowy tłumaczył, że nie ma zastrzeżeń co do ważności umowy, a podpisano ją z chwilą, kiedy odpowiednia kwota była zabezpieczona w planie finansowym miasta. Radni opozycyjnych klubów twierdzą z kolei, że przed rozstrzygnięciem przetargu i podpisaniem kontraktu uprzedzali, że nie godzą się na inwestycję w wersji Polowego i finansowanie cofną. Strony sporu poróżniła wielkość obiektu i dach. Radni skupieni wokół M. Lenka i M. Fity chcą pełnowymiarowego lodowiska z normalnym dachem. Polowy tymczasem buduje mniejsze, z dachem brezentowym, mimo że obiecał rajcom, iż zrealizuje ich wersję. Porozumienia nie dotrzymał, a skoro tak - jak twierdzą rajcy - to niech teraz się martwi.

Polowy zapowiedział dziś, że zrobi wszystko, by lodowisko dokończyć (nie wykluczył, że wykonawca wróci na plac budowy), a winni blokowania jego projektu poniosą konsekwencje. Jakie? Tego nie sprecyzował, ale wspomniał, że zostaną wysłane odpowiednie powiadomienia.

Czytaj też: Miała być ślizgawka, jest sądowy nakaz i kłótnie w urzędzie

Drugi punkt zapalny to opłata za śmieci. System uszczelniono, liczba mieszkańców spada, odpadów jest mniej więc za ten rok do kieszeni raciborzan powinno wrócić 800 tys. zł. Na listopadowej sesji prezydent proponował więc, by od stycznia obniżyć opłatę o 1,5 zł na osobę na miesiąc. Radni opozycyjnych klubów zdjęci jednak projekt uchwały z porządku obrad, tłumacząc głosem przewodniczącego Rady Miasta Mariana Czernera, że chcą się bliżej przyjrzeć gospodarce odpadami, a skoro na jednej z komisji wiceprezydent Dominik Konieczny nie wykluczał większej obniżki, to warto poczekać. Włodarze nie wykluczają, że rzeczywiście będzie więcej do zwrotu. Prezydent zapowiedział, że sprawa wróci do porządku grudniowej sesji. To samo zapowiadają opozycyjne kluby.

Poniżej stanowisko Urzędu Miasta i na wideo wypowiedzi D. Polowego, D. Koniecznego i D. Wacławczyka.

Radni po raz kolejny zablokowali działania prezydenta. Opłata za odbiór śmieci nie zostanie obniżona

Dziś (piątek 24 listopada) odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Miasta Racibórz oraz jego zastępców: Dominika Koniecznego i Dawida Wacławczyka, podczas której prezydenci jasno przedstawili swoje stanowisko wobec decyzji poszczególnych radnych, podjętych na ostatniej sesji Rady Miasta. Prezydent z głębokim niedowierzaniem poinformował o blokadzie możliwości obniżki opłaty śmieciowej dla mieszkańców Raciborza przez radnych Mirosława Lenka i Michała Fity. W trakcie konferencji padły słowa: - Jest to dla mnie, jak i wszystkich ludzi, z którymi wielokrotnie rozmawiałem sytuacja kompletnie niezrozumiała i kuriozalna.

Prezydent zapewnił, że od czasu przejęcia odbioru śmieci przez miejską spółkę, system ten dobrze funkcjonuje, generując nadwyżkę finansową, która naturalnie powinna zostać zwrócona mieszkańcom.

W dalszej części konferencji prezydent Polowy wspomniał o kolejnej obstrukcji ze strony tych samych radnych w kontekście budowy lodowiska w Parku Zamkowym. - Po legalnym i prawomocnym podpisaniu umowy z wykonawcą, radni cofnęli finansowanie tej inwestycji, co wymusiło rozliczenia poprzez sądowy nakaz zapłaty. Na ostatniej sesji ci sami radni zablokowali dalsze finansowanie tej inwestycji w roku 2024 – dodał prezydent.

Prezydent Dariusz Polowy podkreślił swoją determinację w dokończeniu tej inwestycji, jednocześnie sugerując, że ci, którzy blokują projekty, powinni ponieść konsekwencje swoich działań.

Zastępcy Prezydenta, obecni na konferencji, wyrazili pełne poparcie dla stanowiska Prezydenta, podkreślając konieczność kontynuowania inwestycji i dalszego rozwoju miasta.

Podsumowując konferencję prezydent zaapelował do mieszkańców o zwrócenie uwagi na działania pewnych radnych, określanych jako „hamulcowi”. Wskazał również na liczne inwestycje i remonty, które pomimo obstrukcji tych radnych udało się z sukcesem zrealizować.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności28 lutego 202408:54

Eko-Okna otrzymały potężny kredyt

Eko-Okna otrzymały potężny kredyt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
33
inf. prasowa, fot. Eko-Okna
Reklama
Aktualności28 lutego 202408:54

Peugeot 206 uderzył w drzewo przy Gliwickiej

Peugeot 206 uderzył w drzewo przy Gliwickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś (28.02.) nad ranem, o godzinie 2.56 przy ulicy Gliwickiej w Raciborzu. Peugeot 206 (SGL) kierowany przez 26-latka wypadł z jezdni i uderzył w drzewo. Policjanci szybko ustalili przyczynę.

red., fot. KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 lutego 202408:05

Pożar sadzy w kominie domu jednorodzinnego w Rudniku

Pożar sadzy w kominie domu jednorodzinnego w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Strzybnik
Aktualności28 lutego 202407:53

Plama na jezdni od Kornic do Raciborza

Plama na jezdni od Kornic do Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Racibórz Markowice
Reklama
Aktualności28 lutego 202408:36

Pracujesz na wcześniejszej emeryturze? Będą powody do zadowolenia

Pracujesz na wcześniejszej emeryturze? Będą powody do zadowolenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.