Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 listopada 202310:58

Zakończył się czwarty etap remontu zabytkowego spichlerza chłopskiego w Sudole

Zakończył się czwarty etap remontu zabytkowego spichlerza chłopskiego w Sudole - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

16 listopada przedstawiciele Miasta Racibórz oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach dokonali odbioru inwestycji pod nazwą: Renowacja zabytkowego spichlerza chłopskiego przy ul. Czynu Społecznego 14 w Raciborzu – Sudole – etap IV.

Czwarty etap renowacji spichlerza objął między innymi wykonanie posadzki w piwnicy wraz z izolacją przeciwwilgociową, wykonanie pionów wentylacyjnych w piwnicy a także prace tynkarskie na elewacjach zewnętrznych. Koszt tegorocznego etapu inwestycji wyniósł 156 658,15 zł z czego 50 000,00 zł pochodziło z dotacji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozostałe środki zapewniło Miasto Racibórz.

W ramach inwestycji odtworzono w drewnianej części lamusa zewnętrzne tynki gliniane w dawnej technologii, z domieszką sieczki słomianej, zaczepione na oryginalnych drewnianych kołkach. Tynki pobielono wapnem. Część murowaną - po okresie wysychania cegły - również otynkowano, tynkiem renowacyjnym. Posadzka w piwnicy została wykonana z cegły rozbiórkowej kładzionej na płask – według zachowanych posadzek w innych podobnych obiektach, na przykład w pomieszczeniu gospodarczym znajdującym się przy spichlerzu na ul. Mariańskiej w Raciborzu.

Dla przypomnienia podajemy, że w poprzednich etapach ( w 2020, 2021 i 2022 r.) wykonano w spichlerzu chłopskim remont dachu obejmujący częściową wymianę więźby dachu i przywrócenie pokrycia dachu z łupka, spięcie stalowymi ściągami spękanej części murowanej obiektu, zszycie pękających sklepień nad schodami i nad piwnicą, odtworzenie podłogi z desek na parterze, konserwację drzwi wejściowych i odtworzenie drzwi do piwnicy oraz izolację przeciwwilgociową ścian zewnętrznych oraz fundamentów. Dzięki tym pracom spichlerz odzyskał stabilność, która została zachwiana poprzez nadsypanie gruntu wokół obiektu (istniejące do tej pory okienka piwniczne obecnie znajdują się poniżej powierzchni gruntu, podobnie jak otwory wentylujące część drewniany strop nad piwnicą – część murowana lamusa poprzez ten stan faktyczny bardzo namakała, murowane ściany zostały narażone na dodatkowe napięcia) oraz poprzez dziurawy dach.

Wszystkie prace remontowe zabytkowego spichlerza w Raciborzu – Sudole przeprowadzone do tej pory kosztowały 480 890,4 zł z czego 190 000,00 zł pochodziło z dotacji Śląskiego Wojewódzkiego konserwatora Zabytków i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2024 r. dzięki dotacji z Rządowego Programu odbudowy Zabytków zostanie przeprowadzony ostatni, 5 etap konserwacji spichlerza, który obejmie montaż oświetlenia, konserwację schodów na piętro oraz do piwnicy, wykończenie cokołu elewacji zewnętrznych oraz zabezpieczenie części drewnianej od środka środkami biobójczymi.

Przy spichlerzu spotkali się, 16.11., Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski z wiceprezydentem Dawidem Wacławczykiem, kierownikiem budowy Cezariuszem Magottem z firmy IZOSERWIS i inspektorem nadzoru inwestorskiego, Jackiem Michalskim w celu dokonania odbioru IV etapu remontu obiektu. W odbiorze wzięli także udział urzędnicy z Urzędu Miasta Racibórz i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.