Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 października 202310:15

Bezpłatna komunikacja i kolejne pytania o Unię Racibórz. Relacja z komisji finansów

Bezpłatna komunikacja i kolejne pytania o Unię Racibórz. Relacja z komisji finansów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W poniedziałek, 23.10., w sali kolumnowej raciborskiego magistratu zebrała się Komisja Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Radni debatowali nad uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta. W porządku obrad pojawiły się sprawy budżetowe, podatki na przyszły rok, oraz dotyczące gospodarki nieruchomości.

Pod obrady komisji jako pierwsze trafiły dwie uchwały budżetowe oraz WPF. Ich przedstawieniem zajęła się Alicja Sierant, kierownik Referatu ds. Budżetu i Analiz.

Jako pierwsza do dyskusji włączyła się radna Justyna Henek-Wypior. - Czy wiemy, kiedy nastąpi realizacja ulicy Babickiej? Czy jest szansa na rozpoczęcie w tym roku? - dociekała radna. - My musimy środki przekazać do stosownego działu, żeby on mógł uruchomić procedury przetargowe. Gdy to już zrobimy, to wszelkie stosowne procedury ruszą – odparła A. Sierant. Mirosław Lenk dodał natomiast, że raczej nie ma szans na rozpoczęcie w tym roku. - Zadanie raczej przejdzie na rok kolejny – powiedział.

Przewodniczący komisji pytał także o boisko w Ocicach. - Jaką rezerwę zostawiamy? Widziałem, że było sześć ofert, w tym jedna bardzo imponująca, o wiele tańsza niż zakładaliśmy – mówił. - Zostawiamy kwotę z przetargu plus 100 tys. złotych rezerwy – odparła kierownik Referatu ds. Budżetu i Analiz.

Uchwały poddano pod głosowanie. Pierwsza została zaopiniowana pozytywnie, trzema głosami za. Pięciu radnych wstrzymało się od głosu, a trzech było nieobecnych. Druga uchwała budżetowa została zaopiniowana pozytywnie. Za głosowało ośmiu radnych. Dwóch było nieobecnych. Pozytywną opinię uzyskała także uchwała WPF. Trzech radnych było za, pięciu wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych.

Kolejną uchwałą był dokument dotyczący określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. - Jaką kwotę założyliście do pozyskania z podatków? - dociekała radna Anna Szukalska. - Porównując stawki obecnie obowiązujące oraz ewentualny wzrost stawek o 12% da to gminie przychód około 27 mln złotych. Obecnie gmina z podatków pozyskuje 23 mln złotych – odparła urzędniczka.

Głos zabrał przewodniczący Mirosław Lenk. - Zawsze uważałem, że jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to musi się liczyć ze skalą podatkową. Ja jednak patrzę też na to, co ponoszą mieszkańcy. Podatek od nieruchomości nie jest zabójczy i nie przesądza. Patrząc jednak na strukturę opłat, to co płacę za budynek mieszkalny, a budynek gospodarczy to jest mniej więcej jeden do czterech. Wiele osób zaczyna to obecnie boleć. Nie mówię teraz o sobie, bo mnie na to stać, ale wielu może mieć z tym problem – mówił były włodarz.

- Generalnie na ten moment, stanowisko naszego klubu jest takie, że stawka dla działalności gospodarczych i organizacji pozarządowych jest nie do zaakceptowania – stwierdziła radna A. Szukalska.

- Chciałem poprosić o uzupełnienie informacji, najlepiej w Excelu, żeby się lepiej na tym pracowało – apelował radny Marian Czerner. Przewodniczący Lenk dodał, że najlepiej jakby były tam także stawki na rok 2024, oraz informacja o procentowym wzroście.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Dwóch radnych głosowało za, dwóch było przeciw. Od głosu wstrzymało się czterech radnych. Dwóch było nieobecnych.

Pod obrady rady trafił również pakiet uchwał dotyczących gospodarki nieruchomości. Ich przedstawieniem zajęła się Małgorzata Rudnicka-Głowińska, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. Dokumenty nie wzbudziły jednak dyskusji. Wszystkie zostały zaopiniowane pozytywnie.

W części spraw bieżących i wolnych wniosków głos jako pierwszy zabrał przewodniczący Mirosław Lenk. - Cały czas się zastanawiam, czy prowadzenie przez miasto klubu, który gra w klasie okręgowej jest zadaniem miasta. To jest do dyskusji. Otrzymali państwo na maila stosowne informacje, z pewnością będziemy do tego wracali. Poprosiłem także o informacje odnośnie lodowiska. Zapytałem także o sposób finansowania za planowane inwestycje i już wykonane zadania. Otrzymałem informacje, że odpowiedź jest już przygotowana, ale jeszcze nie wpłynęła do Biura Rady – mówił M. Lenk.

Głos zabrała także radna Anna Szukalska. - W związku z zaproszeniem radnych na spotkanie dotyczących bezpłatnej komunikacji, prosiłabym o przesłanie stosownych wyliczeń. Myślę, że wtedy dyskusja będzie na wyższym poziomie. Czy do spotkania otrzymamy takie informacje? - dociekała. - Dopiero teraz dowiedziałem się, że takie spotkanie jest. Ja nie dysponuję takimi dokumentami. Myślę, że zapytanie zostało skierowane do operatora. Bo właśnie stamtąd będziemy takich danych oczekiwać – odparł D. Konieczny.

- Bezpłatna komunikacja była obietnicą wyborczą. Ona z pewnością jest oczekiwana, ale to też musi służyć poprawie komunikacji w gminie, wyeliminowaniu niepożądanych zjawisk w centrum. Jeśli takie coś jest, prosimy o przesłanie do radnych, byśmy też mogli dysponować taką wiedzą i przygotować się do spotkania – dodał przewodniczący.

Radny Leon Fiołka zwrócił uwagę na zagrodę żubrów. - Robi się tam spory ruch. Kiedyś znak terenu zabudowanego był na wysokości lasu, obecnie jest on zdecydowanie niżej. Jest prawdopodobnie interwencja skierowana do ZDW, ale prosiłbym o trzymanie ręki na pulsie, lub nawet wnioskowanie o przesunięcie terenu zabudowanego wyżej. Teren parkingowy przy zagrodzie jest mały, a rozstawienie znaków powoduje, że samochody jadą szybko, uniemożliwiając wyjazd z parkingu. Dodatkowo, brakuje wielu znaków, jak tego mówiącego o skrzyżowaniu z drogą podporządkowaną, czyli Zakładową. Proszę o dalsze rozmowy z województwem – apelował radny.

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że nie podejmuję się komentowania obecnej sytuacji. Nie będę wypowiadał się w imieniu zarządcy drogi. Skierowaliśmy zapytanie i otrzymaliśmy zapewnienie, że uwagi, które skierowaliśmy zostaną uwzględnione. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi – odparł wiceprezydent Dominik Konieczny, po czym przewodniczący zakończył poniedziałkowe posiedzenie.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.