Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 października 202309:30

Prezydent odpowiedział na list otwarty raciborskiej Konfederacji

Prezydent odpowiedział na list otwarty raciborskiej Konfederacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat dotyczył kampanii informacyjnej za miejskie pieniądze, w której pokazywano kandydata PiS na posła. Treść odpowiedzi przesłał nam Marek Songin, niedawny kandydat Konfederacji na posła.

Czego dotyczyła treść listu? List otwarty do Prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego

Szanowny Panie Prezydencie

W związku z pojawieniem się w przestrzeni publicznej na terenie Miasta Racibórz plakatów, bilbordów i banerów z wizerunkiem Prezydenta Miasta Racibórz wraz z Wiceministrem Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego w okresie przedwyborczym, tj. przed ogłoszeniem terminu wyborów, które miały promować ww. osoby, zwracam się do Pana z poważnymi zastrzeżeniami dotyczącymi zachowań publicznych oraz przestrzegania przepisów prawa w kontekście zbliżających się wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które zostały wyznaczone na niedzielę 15 października 2023 roku.
W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 sierpnia 2023 roku w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a termin wyborów został wyznaczony na niedzielę 15 października 2023 roku.

Jak Pan doskonale zdaje sobie sprawę, w dniu 10 sierpnia 2023 roku został utworzony Komitet Wyborczy PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, który jest odpowiedzialny za promowanie kandydatów z ramienia Partii PiS w Okręgu Wyborczym nr 30. Zgodnie z przepisami prawa, wszystkie materiały promujące kandydatów który były sfinansowane i opublikowane przed tym terminem powinny być usunięte.

Niemniej jednak, plakaty, bilbordy i banery z wizerunkiem Wiceministra Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego nadal znajdują się w przestrzeni publicznej Miasta Racibórz, a brak wyraźnego oznaczenia pochodzenia tych materiałów narusza przepisy Kodeksu Wyborczego. Przepisy te jasno stanowią, że wszelkie materiały wyborcze muszą zawierać informacje o komitecie wyborczym i finansowaniu, a to, co zostało wywieszone, nie spełnia tych wymagań.

Powołując się na wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie udziału osób publicznych w kampanii wyborczej z dnia 18 sierpnia 2023 roku, chciałbym przypomnieć, że osoby publiczne, angażujące się w agitację na rzecz komitetów wyborczych, obowiązane są ściśle oddzielać taką działalność od swojej działalności związanej z wykonywaną funkcją publiczną, zawodową, gospodarczą, społeczną, kulturalną itp. Naruszenie tej zasady może prowadzić do wydatkowania na kampanię wyborczą środków przeznaczonych na finansowanie działań niezwiązanych z wyborami, co stanowi naruszenie zasad finansowania komitetów wyborczych określonych w Kodeksie Wyborczym.

Wskazując na wyjaśnienia dotyczące zasad finansowania kampanii wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu z 15 października 2023 roku, Państwowa Komisja Wyborcza jasno wskazała, że taki rodzaj promocji może stanowić ukrytą formę agitacji wyborczej finansowaną ze środków publicznych Miasta Racibórz.

Ponadto, w dniu 3 września 2023 roku, Prezydent Miasta Racibórz wraz z Wiceministrem Spraw Zagranicznych Pawłem Jabłońskim uczestniczył w miejscowej inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Raciborzu Markowicach. Niestety, taka jawna promocja i agitacja wyborcza przy współudziale Prezydenta Miasta Racibórz w czasie pełnienia zadań publicznych jest nie do zaakceptowania.

Wszystkie działania, które naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrej kultury politycznej oraz mogą być odbierane jako próba obejścia prawa.

W związku z powyższym, apeluję do Pana, szanowny Panie Prezydencie, o zaprzestanie takich działań oraz o natychmiastowe zdjęcie wywieszonych plakatów z wizerunkiem kandydatów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jako przedstawiciel władzy publicznej, Pan powinien być wzorem przestrzegania prawa i zachowania dobrych standardów etycznych w życiu publicznym.

Liczę na Pańskie odpowiednie działania w tej sprawie.

Z poważaniem,
Marek Songin – Kandydat w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 z listy KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

Na zdjęciu z 19.08.2023 r. przedstawiciele Konfederacji WiN zbierają podpisy na Rynku, Marek Songin drugi od prawej. Temat finansowania kampanii D. Polowego i P. Jabłońskiego z środków miasta Racibórz podjęli również radni, wzywając do zaprzestania tych działań i zwrotu środków przez wiceministra, czytaj: Radni wezwali prezydenta, by zaprzestał finansowania z budżetu miasta kampanii wiceministra Jabłońskiego

Odpowiedź prezydenta Dariusza Polowego Dotyczy: listu otwartego z dnia 8 września 2023 r.

Odpowiadając na Państwa „List otwarty", wyjaśniam co następuje.

Jak powszechnie wiadomo, od rozpoczęcie sprawowania przeze mnie funkcji Prezydenta Miasta Raciborza, udało się nawiązać niezwykle pozytywną współpracę z administracją rządową. Jej ważnym przedstawicielem pochodzącym z Raciborza jest między innymi Pan Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Namacalnym i odczuwalnym dla Mieszkańców Raciborza efektem tej współpracy są liczne zadania realizowane na terenie Miasta Racibórz z wykorzystaniem środków pochodzących spoza budżetu Miasta Racibórz.
Od znacznego okresu czasu, w tym przed opublikowaniem Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 sierpnia 2023 r. w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 1564), Miasto Racibórz prowadziło i prowadzi aktywną współpracę z przedstawicielami władzy centralnej. Przejawem tej aktywności jest też informowanie społeczności lokalnej o prowadzonych działaniach, jak i poszczególnych osobach przyczyniających się tej współpracy. Do grona takich osób należy Pan Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński.

Dlatego też, na terenie Miasta Raciborza umieszczane były i są materiały informacyjne w postaci billboardów i plakaty, które to były finansowane ze środków Urzędu Miasta Raciborza. Ostatnia z akcji informacyjnych miała miejsce pod koniec lipca 2023 r. Nie były to jednak materiały wyborcze, czy też promujące kandydatów do Sejmu, bądź Senatu.

Dariusz Polowy

 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.