Hazard? Nie daj się wciągnąć! Kolejna odsłona akcji edukacyjnej KAS
Krajowa Administracja Skarbowa kontynuuje akcję edukacyjną „Hazard? Nie daj się wciągnąć!" w roku szkolnym 2023/2024. Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji i Nauki. W poprzednich edycjach akcji przeprowadzono ponad 8,7 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział ponad 295 tys. uczniów.
Cel akcji i jej odbiorcy
Akcja ma na celu zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Ma też pokazać z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.
Akcja skierowana jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej adresatami są także rodzice i nauczyciele.
Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.
Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych.
Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.
Działania informacyjne KAS
W ramach poprzednich akcji odbyło się w całej Polsce 8751 spotkań w szkołach. W spotkaniach uczestniczyło ponad 295 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem placówek oświatowych, a uczestnicy spotkań wysoko oceniali zarówno samą inicjatywę, jak i poziom prowadzonych zajęć.
Kampanię KAS objął honorowym patronatem Minister Edukacji i Nauki, podkreślając, że jej założenia wpisują się w działania MEiN w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów oraz wzmocnienia profilaktyki uzależnień behawioralnych w szkołach i placówkach oświatowych.
Gdzie zgłaszać chęć udziału w akcji „HAZARD? Nie daj się wciągnąć"
Izby administracji skarbowej (IAS) organizują spotkania w szkołach na terenie wszystkich województw. Szkoły, które są zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS wysyłają zgłoszenie w formie elektronicznej na adres maila koordynatora IAS ze swojego województwa Adresy koordynatorów oraz więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/nie-dla-hazardu (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).
Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega – bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. Jest ona dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od niego. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane oraz nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa, normującym ten obszar, jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. 2023, poz. 227)
Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach, jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ww. ustawie, która wprowadziła szereg warunków i ograniczeń dotyczących tej działalności. Zgodnie z tymi przepisami, wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych, dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat, a w grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz