Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 października 202311:29

Śląscy pogranicznicy z Raciborza zatrzymali kolejnych przemytników

Śląscy pogranicznicy z Raciborza zatrzymali kolejnych przemytników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Funkcjonariusze z podległej raciborskiej komendzie Placówki SG w Bielsku-Białej doprowadzili do zatrzymania organizatora przemytu nielegalnych migrantów.

W oparciu o informacje zgromadzone na podstawie analizy ryzyka oraz międzynarodowej wymiany informacji, patrol Straży Granicznej przystąpił w Węgierskiej Górce (pow. żywiecki) do kontroli samochodu marki Mercedes Vito. 9-osobowy pojazd na polskich numerach rejestracyjnych był kierowany przez 31-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna przewoził 12 osób, w tym 11-letnie dziecko. Przewożeni cudzoziemcy posiadali przy sobie jedynie dokumenty potwierdzające pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji z których wynika, że prawdopodobnie są to obywatele Syrii.

Pełnoletni cudzoziemcy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej RP wbrew obowiązującym przepisom wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami bez wymaganych dokumentów. Przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli stosowne wyjaśnienia w sprawie i dobrowolnie poddali się karze uzgodnionej z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu. Ponadto 10 września wszyscy zostali przekazani w ramach readmisji uproszczonej stronie słowackiej.

W trakcie czynności prowadzonych z kierowcą pojazdu ujawniono przy nim prawie 2,5g białego proszku. Badanie narkotestem wykazało, iż prawdopodobnie jest to metamfetamina. W związku z powyższym mężczyzna został poddany badaniu na obecność w jego organizmie substancji psychoaktywnych. Przeprowadzone badanie potwierdziło, że mężczyzna prowadząc pojazd z nielegalnymi migrantami znajdował się pod wpływem narkotyków.

Ukraińcowi zostały przedstawione zarzuty z art. 258 § 1 kk, 264 § 3 kk tj. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowanie przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom 12 cudzoziemcom. Dodatkowo przedstawiono mu zarzut z art. 55 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. niezgodny z ustawą przywóz, wywóz, przewóz albo wewnątrzwspólnotowe nabycie lub dostawę środków odurzających lub substancji. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Żywcu zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Kilka dni później kolejni członkowie tej grupy przestępczej ponownie usiłowali przemycić przez terytorium RP tych samych 12 Syryjczyków. Ta próba również została udaremniona przez funkcjonariuszy z PSG w Bielsku-Białej. W wyniku tego zdarzenia zatrzymano kolejnych 2 przemytników także obywateli Ukrainy. Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono w Prokuraturze Rejonowej w Żywcu zarzuty z art. 258 § 1 kk, 264 § 3 kk tj. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowanie przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom 12 cudzoziemcom. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Żywcu postanowieniem Sądu mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Ponadto w toku prowadzonych czynności funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali na terenie woj. śląskiego organizatora - zleceniodawcy przemytu ww. nielegalnych migrantów z terytorium Republiki Słowacji do Polski. Mężczyzna, również obywatel Ukrainy, usłyszał zarzuty z art. 258 § 1 kk, art. 264 § 3 kk tj. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowanie innym osobom przekroczenie granicy wbrew przepisom. Sąd Rejonowy w Żywcu zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.