Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności22 września 202312:30

Przedwyborcze starcie przed drzwiami prokuratury. Wiceminister vs. posłanka

Przedwyborcze starcie przed drzwiami prokuratury. Wiceminister vs. posłanka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zwrócił się do prokuratury, by wyjaśniła, czy w związku z działalnością Gabrieli Lenartowicz nie doszło do przestępstwa. Posłanka mówi, że to sprawa sprzed dziesięciu, żaden organ kontrolny nie miał dotąd podejrzeń i zastrzeżeń, a jej przeciwnik, zamiast zająć się sprawami wiz, szuka lansu, bo sobie przypomniał, że jest stąd.

Najpierw o godz. 10.00 wiceminister spraw zagranicznych i adwokat Paweł Jabłoński przed gmachem sądu w Raciborzu, gdzie ma też swoją siedzibę Prokuratura Rejonowa, poinformował media, że skierował do śledczych sprawę posłanki Gabrieli Lenartowicz w kontekście jej prezesowania w Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz zasiadania w radzie nadzorczej spółki Baterpol.

- W 2008 r. Gabriela Lenartowicz została powołana na prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. W 2010 r. zarządzany przez nią Fundusz przyznał prawie 4,8 mln pomocy publicznej firmie Baterpol SA. Kilka miesięcy później Gabriela Lenartowicz została członkiem rady nadzorczej tej firmy, cały czas będąc jednocześnie prezesem WFOŚ. W 2013 r. Fundusz, którego prezesem była Lenartowicz, przyznał spółce Baterpol, w której radzie nadzorczej zasiadała Lenartowicz, kolejne ponad 6 mln zł pomocy publicznej. Łącznie, kiedy Lenartowicz była prezesem WFOŚ, firma Baterpol otrzymała pomoc publiczną z WFOŚ aż siedem razy, na łączną kwotę 10,08 miliona złotych. Ta sytuacja budzi bardzo poważne wątpliwości co do zgodności z prawem - wyłuszczył wiceminister, pytając, czy będąc prezesem WFOŚiGW posłanka dostała pieniądze. Jako że nie otrzymał odpowiedzi, uznał, że sprawa nie może bez niej pozostać. Zwrócił się więc do prokuratury, aby bardzo dokładnie wyjaśniła i zbadała, czy w związku z działalnością Gabrieli Lenartowicz nie doszło do przestępstwa. Zastrzegł, że opiera się tylko na ogólnie dostępnych dokumentach, dowodów na popełnienia przestępstwa nie ma, a w odpowiedzi na nasze pytanie, czy sprawa była przedmiotem badania np. CBA dodał, że nie ma takiej wiedzy. Całość wystąpienia wiceministra poniżej.

O godz. 11.00 swój briefing zorganizowała posłanka Gabriela Lenartowicz, dając do zrozumienia, że wyciąganie sprawy sprzed 10 lat, to tylko element gry przedwyborczej, jej działalność w WFOŚiGW była przejrzysta, podlegała procedurom, a jej oświadczenia majątkowe jako posłanki były badane z urzędu, w tym mogły być prześwietlane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak dotąd, jak dodała, nie zgłoszono żadnych wątpliwości, Baterpol ubiegał się o pożyczkę, a nie dotację, nie ona, a rada nadzorcza funduszu decydowała o jej przyznaniu i nie odbyło się to kosztem innego, starającego się o wsparcie podmiotu. W opinii Lenartowicz działanie Jabłońskiego nosi znamiona zniesławienia a nawet czynu fałszywego oskarżenia. Nie podjęła jeszcze kroków procesowych, bo te uzależnia od wiedzy nt. zawiadomienia wiceministra. Jej stanowisko na wideo poniżej.

Pytana przez dziennikarza lokalnego tygodnika o możliwe powody działań wiceministra, uznała, że ten chce wylansować się na jej nazwisku, bo "nagle sobie przypomniał, że jest stąd", a mało mieszkańców Raciborza "kiedykolwiek miało o tym pojęcie" i lokalnie "nie widziało efektów pracy" P. Jabłońskiego. Dodała, że cztery lata temu startował z okręgu katowickiego, zdobywając raptem 1362 głosy. - Cztery lata temu był z Mysłowic, pracował dla Mysłowic - skwitowała Lenartowicz.

 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
31
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 grudnia 202310:24

Raport 998. Czad, spalona potrawa i sople. Weekend strażaków

Raport 998. Czad, spalona potrawa i sople. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Aktualności10 grudnia 202309:39

Kuźnia Raciborska chce w szczególny sposób upamiętnić gliwickich saperów

Kuźnia Raciborska chce w szczególny sposób upamiętnić gliwickich saperów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. 6 Batalion Powietrznodesantowy/FB
Reklama
Aktualności10 grudnia 202321:52

Świąteczny kiermasz w Rudniku

Świąteczny kiermasz w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Sport10 grudnia 202321:51

Weekend z HLPN [WYNIKI]

Weekend z HLPN [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.