Śląskie zawodowcy. Wojewódzki projekt z raciborskim akcentem
12 września w Sejmie Śląskim w Katowicach podsumowano realizowany przez Województwo Śląskie od 2019 roku projekt „Śląskie. Zawodowcy”. Jego celem było podniesienie jakości kształcenia zawodowego w regionie oraz analiza oferty edukacyjnej i dostosowanie jej do potrzeb rynku pracy.
W konferencji uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa Łukasz Czopik, wiceprzewodnicząca Sejmiku Urszula Koszutska, radna Sejmiku Alina Nowak, liczne grono samorządowców, szkół i placówek oświatowych z całego regionu. Powiat Raciborski reprezentowali: wicestarosta Marek Kurpis oraz kierownik Referatu Edukacji Ewa Bohr-Cyfka.
W ciągu czterech lat projektem objęto 370 nauczycieli, wzięły w nim udział 42 szkoły i w sumie 2400 uczniów, z czego tysiąc skorzystało ze staży zakończonych egzaminami. Projekt realizowany był w partnerstwie z Izbą Rzemieślniczą, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosiła 18 186 586,50 zł.
Z Powiatu Raciborskiego w projekcie uczestniczyli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” - Technikum Nr 4 kształcący się w zawodzie- technik elektryk (uczniowie przystępowali do końcowego egzaminu kwalifikacyjnego - „Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych”).
W ramach projektu realizowano następujące zakresy wsparcia:
- staże zawodowe (150 godzin) w realnych warunkach pracy z wypłatą stypendiów stażowych,
- kursy specjalistyczne (zakończone pozyskaniem odpowiedniego certyfikatu/potwierdzenia),
- doradztwo zawodowe mające na celu badanie poziomu kompetencji uczestników Projektu z wypracowaniem Indywidualnego Planu Działania (IDP).
Wszystkie staże zawodowe były realizowane w trzech raciborskich firmach prowadzących działalność w branży elektroinstalacyjnej. W ramach Projektu „Śląskie. Zawodowcy” w Powiecie zrealizowano:
- 15 staży zawodowych,
- 7 kursów specjalistycznych („Pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej”, „Eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych SEP do 1kV”),
- 22 wsparcia w ramach doradztwa zawodowego.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany