Treść nie zgadza się z mapą. Wojewoda wszczął postępowanie nadzorcze
Problem dotyczy uchwały Rady Miasta w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030. Projekt przedstawił prezydent. Wojewoda wskazuje na istotne naruszenie prawa.
Projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030 przedstawił radnym prezydent Dariusz Polowy. Program to załącznik. Dokument - jak czytamy we wstępie - został opracowany przez InnoCo sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach na zlecenie Miasta Racibórz. Pracowali na nim dr Marcin Baron, dr Piotr Gibas, mgr Agnieszka Majorek i dr Adam Polko. Wsparcie w pracach diagnostycznych zapewnił zespół Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz. Treść konsultowano z Zespołem ds. opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030 powołanym przez prezydenta oraz z Komitetem Rewitalizacji.
Co więc się stało, że wojewoda śląski, odpowiedzialny za nadzór nad tworzeniem prawa miejscowego, wszczął postępowanie nadzorcze? Jak się okazuje, treść jest niezgodna z mapą.
- Analiza porównawcza granic obszaru rewitalizacji wynikającego z uchwały XLIV/630/2022 Rady Miasta Racibórz z dnia 25 maja 2022 r. oraz granic obszaru rewitalizacji wskazanych na mapach przedsięwzięć rewitalizacyjnych, stanowiących załącznik nr 2 do Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030 wykazała rozbieżności. Przykładem różnic jest przebieg granicy w rejonie działek o nr: 727/53, 1244/51, 1241/64, 1238/62, 1235/67, 1232/68, 1146/72, 750/190, 1651/192. W niektórych miejscach stanowią one pomniejszenie obszaru rewitalizacji, jednak w przeważającej części powiększają ten obszar w odniesieniu do uchwały XLIV/630/2022 z dnia 25 maja 2022 r. Niezgodność ta stanowi naruszenie art. 14 ust. 2 ustawy o rewitalizacji - czytamy w przesłanym do ratusza zawiadomieniu.
- Celem Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do 2030 roku (GPR) jest przygotowanie procesu wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszaru miasta, na którym zidentyfikowano koncentrację problemów społecznych w powiązaniu z problemami gospodarczymi, środowiskowymi, przestrzenno-funkcjonalnymi i technicznymi. Istotą wdrażania GPR jest również przywracanie do życia miejsc i obiektów, które utraciły swoje pierwotne funkcje, a które ze względu na potencjał przejawiający się strategiczną lokalizacją, walorami dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego, czy znaczeniem biznesowym, mogą stać się ponownie ważnymi punktami na mapie miasta, kształtującymi rozwój Raciborza i dobrobyt jego mieszkańców. Nie należy również zapominać, że opracowanie GPR umożliwia interesariuszom procesu rewitalizacji tworzenie projektów i ubieganie się o zewnętrzne źródła finansowania, szczególnie w zakresie krajowych środków publicznych oraz środków Unii Europejskiej, a także korzystanie z instrumentów rewitalizacji zapisanych w cytowanej poniżej ustawi - napisano w dokumencie.
Na zdjęciu posiedzenie inaugurujące działalność zespołu ds. opracowania programu, luty 2023
Komentarze (0)
Dodaj komentarz