Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 lipca 202309:36

Darmowa kranówka w restauracjach? Czy na raciborski Rynek wróci zdrój?

Darmowa kranówka w restauracjach? Czy na raciborski Rynek wróci zdrój? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat porusza branżowy horecatrends.pl. Raciborskie Wodociągi chwalą się jakością wody podawanej do kranów w Raciborzu. W 2019 r. na rynku był tymczasowy zdrój, z którego można się było napić raciborskiej kranówki. Czy można liczyć na powtórzenie akcji.

- Czy tap water, czyli woda z kranu, powinna być oferowana za darmo w lokalach? W branży gastronomicznej i mediach ponownie rozgorzała dyskusja na temat darmowej kranówki - donosi horecatrends.pl. Ma to związek z odmową zaserwowania darmowej wody z kranu w jednym z krakowskich lokali. Obsługa motywowała to zakazem Sanepidu.

Okazało się jednak, że taki zakaz nie istnieje. - Nie ma żadnego przepisu, zalecenia ani niczego takiego, co zabraniałoby podawania w restauracjach wody z kranu. Co więcej, woda w restauracji musi spełniać wszystkie normy wody zdatnej do spożycia. Oczywiście restauratorzy mogą odmówić jej podawania, ale na pewno nie z powodu "zakazu sanepidu" - mówiła Gazecie Wyborczej Dominika Łatak z krakowskiego sanepidu.

- Dlaczego w takim razie restauracje nie chcą podawać tap water? Odpowiedzi i spekulacje na ten temat dotyczą głównie kwestii finansowych: od prostego faktu, że woda w kranie też nie jest darmowa, przez kwestie późniejszego mycia i wyparzania naczyń, po utratę zakładanych zysków z napojów zamówionych przez spragnionego klienta - czytamy w horecatrends.pl.

Są jednak lokale, w których darmowa karafka wody od dawna jest standardem.

W Raciborzu na Rynku była kiedyś rorkastla, z której można było napić się wody źródlanej z Obory. Przy okazji przebudowy Rynku władze miasta chcą wrócić do tego rozwiązania.

W 2019 r. Raciborskie Wodociągi ustawiły na Rynku zdrój. - Wodociągi Raciborskie wyszły naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Raciborza i oddały do użycia zdrój z wyśmienitą wodą pitną. Tendencja, wręcz moda na zdroje zauważalna w wielu polskich miastach dotarła również do nas. Ciekawostką jest to, że nowy zdrój został ulokowany możliwie blisko historycznej lokalizacji zdroju z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Ale najistotniejszy jest fakt, że woda dostarczana przez wodociągi raciborskie jest całkowicie bezpieczna i bez żadnych obaw można ją pić prosto z kranu. Należy dodać, że zawiera ona niezbędne do życia mikroskładniki i nie jest chlorowana. Zachęcamy wszystkim mieszkańców i turystów do korzystania ze zdroju - informowały wtedy Wodociągi. - Jest to pilotażowy zdrój. Chcemy zobaczyć jakim zainteresowaniem będzie się on cieszył. Jeśli zainteresowanie będzie duże, a kondycja finansowa Spółki na to pozwoli to chcielibyśmy rozwijać sieć zdrojów w użytecznych dla mieszkańców lokalizacjach - dodał Michał Ziółkowski, prezes spółki.

W tym roku zdroju nie ma. Jest tylko kurtyna wodna. Zapytaliśmy prezesa Ziółkowskiego czy planuje w tym roku uruchomić zdrój? - Tak - usłyszeliśmy w odpowiedzi. To kwestia kilku dni. Wodociągi Raciborskie są w trakcie badań wody.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.