Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 lipca 202310:35

ZUS będzie gotowy do zmian w świadczeniu wychowawczym

ZUS będzie gotowy do zmian w świadczeniu wychowawczym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Od stycznia przyszłego roku mają zmienić się przepisy w sprawie świadczenia wychowawczego „Rodzina 500+”. Projekt ustawy zakłada podniesienie kwoty dla wszystkich uprawnionych z 500 zł do 800 zł. ZUS jako instytucja odpowiedzialna za przyznawanie i wypłacanie świadczenia zapewnia, że jest gotowy na zmiany. Klienci nie będą musieli składać nowych wniosków.

- Świadczenie wychowawcze z ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wynosi 500 złotych na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Zapewnia jednocześnie, że ZUS będzie przygotowany do zmian w programie Rodzina 500+.

- Przewidziane w projekcie ustawy przyjętym przez rząd podniesienie od 1 stycznia 2024 roku wysokości tego świadczenia z 500 do 800 złotych miesięcznie nie będzie wymagało składania do ZUS nowych wniosków. Zakład podniesie wysokość świadczenia z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych. Nie ma potrzeby zgłaszania się w tej sprawie do ZUS – mówi profesor Uścińska.

Pozostałe zasady funkcjonowania programu Rodzina 500+ nie zmienią się. Na początku przyszłego roku rodzice, oprócz wyższej kwoty na swoich rachunkach bankowych nie powinni zauważyć żadnych zmian. ZUS będzie wypłacał świadczenie na bieżąco.

ZUS przypomina, że obecnie wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko. Świadczenie przysługuje do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Przy czym co roku, od 1 lutego ZUS otwiera nabór na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego.

Wnioski o świadczenie wychowawcze należy składać jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej jednego z kilkudziesięciu banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Termin wypłaty świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na PUE ZUS.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Jest ona dostosowana do ekranów smartfonów i tabletów, a do tego zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin. Za jej pomocą można złożyć wniosek nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie Dobry Start.

Autor: ZUS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.