Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 lipca 202309:26

Sytuacja finansowa szpitali powiatowych: jest źle. W Raciborzu rośnie strata

Sytuacja finansowa szpitali powiatowych: jest źle. W Raciborzu rośnie strata - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Trzeba bić już na alarm, bo sytuacja szpitali powiatowych jest tragiczna - większe niż rok wcześniej straty w działalności i rosnące długi – tak mówili eksperci w czasie prezentacji raportu Związku Powiatów Polskich dotyczącego finansów szpitali powiatowych za 2022 rok. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że analizuje sytuację.

W Polsce jest ok. 240 szpitali powiatowych. Pod kierunkiem prof. Eweliny Nojszewskiej ze Szkoły Głównej Handlowej został opracowany raport - diagnoza stanu finansowego szpitali prowadzonych przez powiaty i miasta na prawach powiatu.

Spośród analizowanych 211 jednostek aż 191 odnotowało w 2022 roku stratę na działalności podstawowej (w 2021 było ich 172), a 151 stratę netto (wobec 112 w 2021 roku). Przychody ze sprzedaży wzrosły nieznacznie ponad 1 mld zł, a koszty działalności podstawowej o 1,6 mld zł. O przeszło 2 mld złotych zwiększyły się zobowiązania.

Z informacji dyrektora Ryszarda Rudnika przekazanych w czerwcu na komisji zdrowia Rady Powiatu Raciborskiego wynika, że zeszłoroczne podwyżki wynagrodzeń generują przy Gamowej miesięcznie 400 tys. zł straty. Po I kwartale przekracza ona 5,5 mln zł, na co składa się także przekroczenie o 3,3 mln zł świadczeń wykonanych ponad limit. 1 lipca wprowadzono kolejne podwyżki.

„Szpitale nie są w stanie uzyskać środków, które pozwoliłyby na prowadzenie bieżącej działalności, nie mówiąc już o odtwarzaniu majątku, który umożliwiłby udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” – podkreśliła Katarzyna Sekuła, specjalistka ds. Analiz w Biurze Związku Powiatów Polskich (ZPP) zwracając się m.in. do przedstawicieli rządu, NFZ, samorządów, dyrektorów i prezesów szpitali powiatowych i miejskich, którzy uczestniczyli w spotkaniu.

Eksperci zwrócili uwagę na to, że kondycja finansowa szpitali już w 2021 roku była zła, a w 2022 roku znacznie się pogorszyła i tak naprawdę nawet wzrost wyniku nie pozwala często na przysypanie tego, co powstało w budżetach placówek.

„Nie jesteśmy w punkcie zero. My jesteśmy w piwnicy, na poziomie parkingowym” - zobrazowała sytuację finansową szpitali Bernadeta Skóbel, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyzy w Biurze Związku Powiatów Polskich.

Diagnoza: co poszło nie tak?

Co za tą złą kondycją szpitali stoi? Podczas dyskusji wskazano m.in. na wzrost kosztów związany z inflacją, zmianę wyceny świadczeń, która nie pozwoliła na odpowiednie zabezpieczenie środków, by pokryć ustawowy wzrost wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. W połowie zeszłego roku ustawowo zmieniono wysokość minimalnych wynagrodzeń pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach. W zależności od zaszeregowania do grupy pracowników minimalna podwyżka wahała się od 17 do 41 proc. Na ten cel wyasygnowano kwotę około 18 mld zł, w tym roku zapowiedziano, że będzie to 15 mld zł. Pomimo tego, zarządzający placówkami twierdzą, że to nie wystarczy.

Dodatkowo poprawie wyników szpitali nie pomaga fakt, że niedoszacowane są procedury, które realizowane są w ramach ryczałtu sieciowego (ryczałt PZS) dotyczące głównie chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, ortopedii (urazy), pediatrii, ginekologii i położnictwa czy chorób zakaźnych.

„Z tego (ostatniego– przypis red.) względu nawet te szpitale, które w ujęciu procentowym odnotowały relatywnie wysoki wzrost wartości kontaktu, odnotowały pogorszenie wyniku finansowego” – zwracają uwagę eksperci w raporcie.

W wielu przypadkach szpitale rolują swój dług, czyli zaciągają kredyt, by spłacić bieżące zobowiązania, a większość kosztów (75 proc.) pochłaniają te związane z kosztami pracy, czyli m.in. wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych.

Ciągłe niespodzianki
Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zwróciła też uwagę na to, że szpitale działają w niepewnej sytuacji prawnej. „Jesteśmy zaskakiwani wciąż nowymi rozwiązaniami albo ich brakiem lub spływają one do nas bardzo późno. Mamy koniec czerwca, a my nie wiemy jeszcze, jakie będziemy mieli umowy w naszych szpitalach 1 lipca (…) Zamiast coraz lepiej, jest coraz gorzej” – oceniła wiceprezydent.

Zastanawiała się, czy w takim razie należy ogłosić „bankructwa” placówek medycznych. Problem w tym, że szpitale mogą wykonywać więcej świadczeń, ale nie mają odpowiednio wysokiego ryczałtu. W związku z tym, zamiast przeprowadzać na przykład więcej zabiegów, często zmuszone są je rozkładać w czasie, bo brakuje pieniędzy.

W Warszawie działa 9 szpitali miejskich w 11 lokalizacjach i ponad 100 zakładów lecznictwa otwartego. W zeszłym roku szpitale te odnotowały stratę w wysokości około 120 mln zł, w tym roku szacuje się ją na około 90 mln zł. Jak dodała wiceprezydent, ta kalkulacja nie obejmuje jeszcze kosztów podwyżek płac od 1 lipca. Jej zdaniem sytuacja jest „naprawdę dramatycznie trudna” i ratusz walczy o każdą złotówkę, ale nie chce dłużej zastępować Ministerstwa Zdrowia w opiece nad pacjentami.

„Dlatego z wielką determinacją prosimy o to, abyśmy usiedli do poważnych, merytorycznych rozmów. Dyskutowali o tym, jak powinna wyglądać prawidłowo wycena świadczeń i strumień pieniędzy idący do szpitali” – podsumowała.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapewnił, że resort analizuje przekazywane informacje dotyczące sytuacji finansowej szpitali i uwzględniane są one w rekomendacjach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Błąd tkwi w systemie Eksperci podkreślili, że powodem tak złej kondycji szpitali powiatowych w Polsce jest „błąd systemowy”. Podkreślali, że nie można siedzieć z założonymi rękami, bo szpitale lawinowo się zadłużają. W 2022 roku dług szpitali powiatowych wzrósł do 16 mld zł, podczas gdy jeszcze w 2019 około 60 proc. szpitali bilansowała się.

„To przerażająca kwota. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na regulację, która miała miejsce w lipcu 2022 roku, jeżeli chodzi o płace minimalne. Jest ona wadliwa. Wzrost tego zadłużenia do 16 mld zł, to właśnie jej efekt. Ani organy założycielskie ani same szpitale nie dadzą sobie rady aż z tak potwornym zadłużeniem” – powiedział Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Prof. dr hab. Ewelina Nojszewska ze Szkoły Głównej Handlowej, współautorka raportu „Sytuacja finansowa szpitali powiatowych w świetle nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych”, wskazała na problem braku ciągłości przepływu środków finansowych w szpitalach, co skutkuje zatorami płatniczymi i opóźnieniami w płaceniu zobowiązań, a to powoduje naliczanie odsetek, które również trzeba uregulować. Ponadto zauważyła, że dopiero w grudniu 2022 roku zwiększono limit ryczałtu dla szpitali, które przekroczyły 100 proc. wykonania kontraktu.

„Jeżeli to nie zostanie uwzględnione w przepisach prawnych, to cały czas szpitale będą narażone na dodatkowe straty finansowe” - dodała.

Eksperci wskazali, że tak naprawdę potrzebna jest gruntowna zmiana, by powiaty nie musiały ciągle dokładać szpitalom pieniędzy. Ostrzegli też, że jeżeli ta sytuacja nie zostanie ustabilizowana, to będzie rzutować na finanse tych placówek w kolejnych latach.

Autor: Media Room/Serwis Zdrowie, red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności24 czerwca 202410:27

Tragedia w Pawłowie. Nie żyje 21-latka

Tragedia w Pawłowie. Nie żyje 21-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pawłów
Aktualności22 czerwca 202418:49

Płetwonurkowie odkryli w stawie w Krowiarkach skarb

Płetwonurkowie odkryli w stawie w Krowiarkach skarb - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Poszukiwania trwały dziś, 22.06., popołudniem. Na skrzynię natrafiono blisko linii brzegowej.

(waw), fot. UG/S. Machnik
Reklama
Aktualności23 czerwca 202409:21

Pływadło 2024 na bis! Tak to wyglądało w Raciborzu [FOTO]

Pływadło 2024 na bis! Tak to wyglądało w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
fot. M. Kościelniak/J. Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202420:34

Park wodny w Tworkowie już czynny [FOTO i WIDEO]

Park wodny w Tworkowie już czynny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Krzyżanowice:

To drugi sezon nowoczesnego kąpieliska, zbudowanego dzięki wsparciu z programu Polski Ład. - W zeszłym roku chętnych było tak dużo, że bywały dni, kiedy nie wszystkich mogliśmy wpuścić - mówi wójt Grzegorz Utracki, zaliczając inwestycję do udanych i potrzebnych.

red.
Aktualności22 czerwca 202416:08

Osy w kiosku w Kuźni Raciborskiej

Osy w kiosku w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 czerwca 202417:21

Tuje poszły z dymem w Tworkowie

Tuje poszły z dymem w Tworkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. FB/Nasz Tworków
Aktualności23 czerwca 202420:51

Jest w orkiestrach dętych wielka siła. Parada w Tworkowie [FOTO i WIDEO]

Jest w orkiestrach dętych wielka siła. Parada w Tworkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Tworkowie zorganizowano dziś, 23.06., IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, tym razem w ramach Festiwalu Górnej Odry. O godz. 15.00 spod roszarni, dziś siedziby GOK-u, ruszyła parada.

(waw)
Aktualności23 czerwca 202419:45

Niezidentyfikowany zapach w budynku przy Długiej

Niezidentyfikowany zapach w budynku przy Długiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 czerwca 202400:33

Racibórz gospodarzem 17. Mistrzostw Europy Mażoretek [FOTO]

Racibórz gospodarzem 17. Mistrzostw Europy Mażoretek [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

17. European Championship 2023 4. European Majorettes Cup zorganizowało w arenie przy Łąkowej, przy wsparciu władz miasta i powiatu, Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło. Imprezie patronuje International Federation of Majorettes Sport.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 czerwca 202418:40

Odra SUP Cup. Wyścig na najdłuższym dystansie wystartował spod zapory

Odra SUP Cup. Wyścig na najdłuższym dystansie wystartował spod zapory - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zawodnicy biorący udział w raciborskim regetach mieli za zadanie przepłynąć w dół rzeki do Miedoni a potem z powrotem w górę, do parku Zamkowego.

Jan Ptak
Aktualności23 czerwca 202418:46

Sprzątania po nawałnicy ciąg dalszy

Sprzątania po nawałnicy ciąg dalszy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. FB/OSP Racibórz Markowice
Reklama
Reklama
Aktualności22 czerwca 202414:44

OSP Ruda wygrywa gminne zawody w Turzu [FOTO]

OSP Ruda wygrywa gminne zawody w Turzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Kuźnia Raciborska:

Ochotnicy z najmniejszej jednostki OSP w gminie Kuźnia Raciborska wygrali dziś, 22.06., gminne zawody sportowo-pożarnicze zorganizowane przedpołudniem w Turzu.

red.
Aktualności23 czerwca 202411:54

Rodzinne świętowanie z alpakami i kucykami

Rodzinne świętowanie z alpakami i kucykami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport23 czerwca 202401:04

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO]

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 22.06., na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano spotkanie XXX kolejki klasy okręgowej pomiędzy zajmującą dwunaste miejsce Unią a plasującym się na piątym miejscu Naprzodem Syrynia.

(greh)
Sport23 czerwca 202422:10

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności22 czerwca 202418:54

Holi Święto Kolorów na raciborskich bulwarach [FOTO]

Holi Święto Kolorów na raciborskich bulwarach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Impreza corocznie towarzyszy Festiwalowi Górnej Odry, kiedyś przy starym lodowisku, teraz na lewobrzeżnych bulwarach przy moście Zamkowym.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Aktualności24 czerwca 202412:24

Pożar garażu w Strzybniku

Pożar garażu w Strzybniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Strzybnik
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.