Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 czerwca 202311:12

Gorzki posmak pigułki oświatowej. Przedszkola bez przerwy wakacyjnej

Gorzki posmak pigułki oświatowej. Przedszkola bez przerwy wakacyjnej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Naczelnik miejskiej oświaty mówił o inwestycjach, przedstawicielka ZNP o braku przerwy wakacyjnej w przedszkolach. Nauczyciele chcą dyżurów, jak to było dawniej. Comiesięczna oświatowa pigułka na komisji Rady Miasta miała tym razem gorzkawy posmak.

Gorącą dyskusję na komisji oświaty wywołało pytanie wiceprezes ZNP w Raciborzu, Anny Nowak-Malcherek. Dotyczyło przerwy wakacyjnej w przedszkolach. - Dlaczego rok do roku odrzucane są wniosku dyrektorów przedszkoli i rad przedszkoli odnośnie do przerwy wakacyjnej? - dociekała.

- Mamy pracowników, którzy mogą zapewnić opiekę, mamy prawo do zrobienia takiej przerwy, ale nie mamy obowiązku z takiego prawa korzystać. Dzięki zapewnieniu opieki przez cały rok, dzieci nie mają traumy po zmianie kolegów czy pani nauczycielki na dwa tygodnie – odparł naczelnik Wydziału Edukacji Krzysztof Żychski.

- Nie zgodzę się z tym, że to powoduje jakieś problemy z dziećmi. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu mogą nabrać więcej pewności siebie. Ja się nie zgadzam, by nasze dzieci, w tym moje otaczać jakimś parasolem ochronnym. Trzeba dzieci i rodziców motywować – powiedział przewodniczący komisji Michał Kuliga.

- Dziękuję panu za taką motywację i za to, że pan uważa, że nie ma takich sytuacji. Proszę sobie wyobrazić, że takie sytuacje są i przez to matka siedzi z dzieckiem w lipcu, ojciec w sierpniu i nigdy nie pojadą wspólnie na urlop – odparł podniesionym głosem naczelnik K. Żychski.

Do dyskusji dołączył wiceprezydent Dawid Wacławczyk. - Proszę wziąć pod uwagę, że coraz więcej dzieci ma zdiagnozowany autyzm, czy inne schorzenia. To dla nich naprawdę problem, by nawet na tak krótki czas zmienić opiekuna lub kolegów – stwierdził

Anna Wacławczyk stwierdziła z kolei, że dzieci nie są dorosłymi, które powiedzą jasno, co im się w tym czy innym przedszkolu nie podoba. - Może i taka przerwa nie jest zła, bo dziecko dostanie ciepły posiłek, jak trzeba będzie zostanie mu zmieniony pampers. Ale to jest obsługa dziecka, nie opieka – mówiła radna.

- Jako miasto nie zmuszamy nikogo do posyłania dzieci do przedszkoli w czasie wakacji. Rodzice mają opcję dobrowolności. Nie możemy się porównywać z gminami ościennymi, gdzie takie przerwy są, ale tam też w wielu domach jest jeszcze instytucja babci, co oczywiście jest godne pochwały – powiedział naczelnik Żychski.

Naczelnik poinformował o sprawach finansowych swego wydziału. - Z programu Maluch+ pozyskaliśmy ponad dwa miliony złotych na dobudowę budynku przy żłobku na ulicy Słonecznej. Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji na przebudowę boiska przy SP 3. Zaplanowany został także remont w Przedszkolu numer 11 – wymieniał K. Żychski.

- Gdzie będą dzieci w trakcie remontów tych łazienek? W przedszkolu, czy gdzieś indziej? - dociekał przewodniczący. - Nie ma możliwości, by dzieci były w budynku w czasie remontu. To duże przedsięwzięcie. Prawdopodobnie pójdziemy tropem z ostatniego roku i przeniesiemy dzieci do sal szkolnych – odparł K. Żychski.

- Czy moja idea, dotycząca przerwy w przedszkolach też nie jest bez pokrycia – stwierdził przewodniczący. - Nie ma możliwości wykonania tego w ciągu miesiąca. To trzy łazienki, duża inwestycja. Powinniśmy się modlić, żebyśmy nie zahaczyli przy niej o wrzesień – stwierdził naczelnik Wydziału Edukacji.

Michał Kuliga zapytał, dlaczego umowa nie została już podpisana. - Prace mogły się już toczyć, wystarczyło podpisać umowę – stwierdził. - Panie przewodniczący, nie możemy podpisać umowy nie mając zabezpieczonego finansowania. Konieczne jest dołożenie do inwestycji, w związku z tym czekamy na sesję – stwierdził K. Żychski.

Przedstawiony został także stopień zaawansowania prac przy budowie przedszkola w Markowicach. - Elewacja jest już ukończona praktycznie w stu procentach. Gotowa jest także droga od ulicy Babickiej. Trwają montaże sufitów podwieszanych, montaż pomp ciepła, klimatyzacji, paneli fotowoltaicznych. Toczą się prace z otoczeniem obiektu. Zamówiony został plac zabaw, który dotrze w lipcu, czyli w terminie. Już w poniedziałek rozpocznie się kafelkowanie łazienek. Wykafelkowana jest już kuchnia. Na ten moment zostało nam 39 dni, łącznie z niedzielami, ale ciągle posuwamy się do przodu – powiedział naczelnik Wydziału Edukacji.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Aktualności27 września 202309:20

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności26 września 202317:32

Śląskie silne turystyką. Raciborzanie wśród wyróżnionych

Śląskie silne turystyką. Raciborzanie wśród wyróżnionych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
slaskie.pl/fot. Tomasz Żak / UMWS
Aktualności26 września 202317:14

Święto Dyni u Jordana

Święto Dyni u Jordana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności26 września 202308:35

Uczniowie ZSP3 odkryli tajemnice Wrocławia

Uczniowie ZSP3 odkryli tajemnice Wrocławia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.