Międzynarodowe święto folkloru na raciborskim zamku
Gwiazdami tegorocznego koncertu galowego XXI Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Śląsk - kraina wielu kultur” byli Gruzini i Ukraińcy.
Zespół Tseruli pochodzi z miasta Grurjaani w Gruzji i liczy 50 tancerzy. Pięknie prezentują narodowe tańce gruzińskie, w tym słynny górski taniec Khevsuruli, w którym wykonują imponujące skoki. W swoich pokazach wybrzmią gruzińskie instrumenty folklorystyczne tj.: strunową panduri, perkusyjne doli czy z rodziny instrumentów dętych duduki.
Galicka Wiesiełka z Ukrainy, to 20 osobowy dziecięco-młodzieżowy zespół folklorystyczny z Iwano-Frankiwska na Ukrainie.
Te dwa zespoły można było wczoraj, 17.06., zobaczyć na raciborskim zamku. Około 15.30 dotarł tu barwny korowód z pl. Długosza, po czym ruszyły występy. Zaprezentowali się także: Liptal z Czech, Patria z Katowic oraz nasze lokalne Łężczok I, II, III, zespoły SKZR Źródło, Orkiestra Dęta Gminy Nędza i Raciborska Orkiestra Dęta Plania.
Dziś od rana przegląd zespołów mażoretkowych.
- Organizatorem imprezy jest od dwudziestu jeden lat Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej " Źródło". Pomysłodawcą, inicjatorem i dyrektorem Festiwalu jest od początku Aldona Krupa - Gawron. Ideą Festiwalu jest pokazanie całej mozaiki kulturowej Śląska, na którym na przestrzeni wieków przyszło koegzystować m.in. kulturze polskiej, czeskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Kiedyś było to zarzewiem sporów, niesnasek, kulturowej izolacji. Festiwal promujący wszystkie te kultury na jednej scenie dał im możliwość wzajemnego poznania, przenikania się, wymiany doświadczeń i umiejętności. Co roku gośćmi specjalnymi są zespoły zagraniczne spoza tego kręgu kulturowego, co urozmaica i poszerza formułę tej międzynarodowej imprezy. Wielokulturowość od początku istnieje także na płaszczyźnie rozmaitości prezentacji scenicznych obejmujących występy zespołów folklorystycznych, orkiestr dętych, tańca nowoczesnego, baletu, mażoretek, a nawet zespołu tanecznego na wózkach inwalidzkich. Zapewnia to ciekawy program dla różnych pokoleń, stąd od lat Festiwalowi towarzyszy pełna widownia. Jak co roku FESTIWAL wzbogaca ofertę kulturalną obchodów Dni Raciborza. Jest dofinansowany ze środków dotacji Urzędu Miasta Racibórz i Starostwa Powiatowego - informują organizatorzy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany