Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 czerwca 202315:55

Śląsk - kraina wielu kultur. Międzynarodowa parada w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Śląsk - kraina wielu kultur. Międzynarodowa parada w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Zespoły z Polski, Gruzji, Ukrainy i Czech przeszły dziś, 17.06., w kolorowej, folklorystycznej paradzie z ul. Nowej na zamek.



Na zamkowej scenie zorganizowano koncert galowy XXI Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Śląsk - kraina wielu kultur”. W programie występów:
- Tseruli z Gruzji
- Galicka Wiesiełka z Ukrainy
- Liptal z Czech
- Katowice: Patria
- Gmina Nędza: Łężczok I, II, III
- Gmina Nędza: Orkiestra Dęta Gminy Nędza
- Racibórz: Raciborska Orkiestra Dęta Plania
- Racibórz: Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie

- Organizatorem imprezy jest od dwudziestu jeden lat Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej " Źródło". Pomysłodawcą, inicjatorem i dyrektorem Festiwalu jest od początku Aldona Krupa - Gawron. Ideą Festiwalu jest pokazanie całej mozaiki kulturowej Śląska, na którym na przestrzeni wieków przyszło koegzystować m.in. kulturze polskiej, czeskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Kiedyś było to zarzewiem sporów, niesnasek, kulturowej izolacji. Festiwal promujący wszystkie te kultury na jednej scenie dał im możliwość wzajemnego poznania, przenikania się, wymiany doświadczeń i umiejętności. Co roku gośćmi specjalnymi są zespoły zagraniczne spoza tego kręgu kulturowego, co urozmaica i poszerza formułę tej międzynarodowej imprezy. Wielokulturowość od początku istnieje także na płaszczyźnie rozmaitości prezentacji scenicznych obejmujących występy zespołów folklorystycznych, orkiestr dętych, tańca nowoczesnego, baletu, mażoretek, a nawet zespołu tanecznego na wózkach inwalidzkich. Zapewnia to ciekawy program dla różnych pokoleń, stąd od lat Festiwalowi towarzyszy pełna widownia. Jak co roku FESTIWAL wzbogaca ofertę kulturalną obchodów Dni Raciborza. Jest dofinansowany ze środków dotacji Urzędu Miasta Racibórz i Starostwa Powiatowego - informują organizatorzy.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport2 maja 202623:59

B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO]

B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W meczu 23. kolejki B klasy Podokręgu Racibórz doszło do starcia drużyn z dolnych rejonów tabeli. LKS Brzezie, zamykające stawkę, podejmowało trzynasty w zestawieniu LKS Wojnowice. Spotkanie okazało się kolejnym potwierdzeniem ligowej rzeczywistości.

(greh), fot. Jan Ptak
Sport3 maja 202601:11

One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO]

One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sobotnie spotkanie przy ulicy Łąkowej miało wyraźnego faworyta. Piętnaście punktów różnicy w tabeli dzieliło LKS Gamów i LKS Nędza przed pierwszym gwizdkiem. Gamów, z dorobkiem zaledwie siedmiu punktów, zamykał ligową stawkę i właściwie mogli już oswajać się z myślą o spadku. Goście znajdowali się w nieco lepszym położeniu, jednak wciąż nie mogli być pewni utrzymania, co sprawiało, że w meczu tym interesował ich wyłącznie komplet punktów.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.05.2026
29 kwietnia 202618:04

Nasz Racibórz 01.05.2026

Nasz Racibórz 24.04.2026
23 kwietnia 202619:31

Nasz Racibórz 24.04.2026

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.